Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno posuvná brána

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda tu má někdo zkušenost se stavbou posuvné vjezdové brány k domku svépomocí. Nechci bránu nesenou, je zbytečně nákladná a hlavně pracná, stačí jen ta obyč, co pojíždí po kolejničce na zemi. Zajímaly by mě zkušenosti, rady, event.úskalí a i případně nějaké orientační plánky. Díky

Tohle nás za chvíli čeká taky. Táta mi slíbil svařit nějakou konstrukci, tak snad to dopadne dobře :-)

Zajímalo by mě, v čem je "zbytečně nákladná a hlavně pracná" brána samonosná oproti posuvné? Já mám představu něčeho podobného
[http://kutilska.poradna.net/file/view/130-0007-vsb 6-jpg]

Jediná "nevýhoda" samonosné brány by mohla být nutnost toho vyvažovacího prodloužení > větší nároky na místo.
Jinak mě nic nenapadá. Nemusím mít žádnou kolejnici přes cestu. Nemusím se starat o čistotu, aby kolečko dobře jezdilo (na podzim listí, v zimě sníh a led). Nehledě na to, že máme položenou zámkovku a rozhodně ji nechci bourat.

Takže materiálově je to na stejno - vyvážení vs. kolejnice a v pracnosti také rozdíl nevidím.

no pro me hlavne v tom, ze se musi vykopat docela slusna jama jako zaklad pro tu nesenou branu. Na tu, co potrebuji ja, je to 1500x1000x2000 monolit betonu, hlavne ty dva metry hloubky nesplnuji parametr "svepomoci". Navic tu mam v zemi spoustu jilu a kameni. Na sloupek k obyc.posuvne brane staci klasicky zaklad.

Nesena je cca o 40% drazsi nez s kolejnici. Alespon dle mych poctu, pac aby byla opravdu nesena, musi byt uz ze slusne silnych profilu, aby se nekroutila-nekrizila. V kolejnici proste jede, ikdyby byla ze dreva(prehanim) :-) staci slabsi material. Neresim jestli nesena nebo kolejnice, proste jsem se uz rozhodl, jen ted shanim rady a zkusenosti. Nesenou proste nee.

"Nesená" vrata, brána (kdo jak chce) sice asi vypadá dobře, ale je to "proti přírodě"
V jednoduchosi je síla, tím myslím přijatelná cena, životnost a bezúdržbová funkčnost.
Moje řešení: vrata pojezdová na kulatine průměru 16mm zapuštěné v dlažbě. 12mm nad úrovní daždy(dlažba si sedá). Na kulatině plast kladky zabudované do jakl profilu( když napadně sníh a nikomu se nechce uklízet tak jakl udělá kladce cestičku. Horní vedení opět plast kladky a jakl 20x40mm. Vrata jsou bez elektro-pohonu a otevřela je i dcera v šesti letech.

jj, taky by se hodilo, hlavne me zajima to ulozeni ty kolejnice do toho povrchu a detaily kladek. Jeste totiz resim takovy detail - soucasti brany, jezdici po kolejnici, ma byt samostatne otviratelna branka, takze me zajima, jak je reseny horni vedeni a jak to udelat tak, aby to prezilo dolik u branky a melo to mezery, ho kterejch se vejde klika.

Posuvnou bránu máme, vyráběl ji kdysi svépomocí pantáta. Brána se posunuje dodnes.
V zemi je U profil o šířce cca 5cm, ve kterém jezdí dvě kolečka.
Na podzim s listím a bordelem ze stromů problém není, se sněhem taky ne, kolečka tím projedou jako nic. Jen 2x se mi stalo, že v zimě přes den bylo teplo, sníh roztál, přes noc zmrznul v kolejnici a ráno nešlo s bránou hnout. :) Vyřešil to ale pajcr a nadzvednutí brány ("odlepení"), a pak už zase jezdila. Údržba spočívá v občasném promazání kladek a vložky zámku.

Foto:

[266_PICT9911_tn.jpg] [780_PICT9912_tn.jpg] [793_PICT9913_tn.jpg]
[521_PICT9915_tn.jpg] [294_PICT9916_tn.jpg] [741_PICT9917_tn.jpg]

Ja netvrdim, ze si mate volat firmu na branu. My mame kseftu dost, nejsem zastance vsem vtloukat do hlavy ze co clovek udela je spatne a at si zavola firmu. Ale precetl jsem si co zde pisete vsichni a z toho mi vyplynulo ze byt vami tak se radeji pustim do vareni a ne vyroby brany. Kazdopadne je to na kazdem. Lide vyrobi hodne kramu, ktere pak vyhodi, tak hura do toho.. Omlouvam se za ten slovnik, jestli vas to tak namichlo pane rokator, ale po precteni techto nesmyslu mi to prislo jako by tady kecali pubertalni kluci co dokazi postavit doma raketoplan.

Nejvic me pobavil ten 2m hluboky beton - neproveditelny svepomocne. Za 1) nevidim duvod proc by to neslo svepomocne a za 2) a to hlavne: 2m je absolutni nesmysl, leda ze by jste mel misto zeminy na pozemku puding, to by mozna odpovidalo.

Brana na bantamovem kolecku :D :D :D taky super vychytavka. Jedina pekna reakce byla, aby nemusel prezouvat na zimni. Jinak mam planek na retazy na to bantamove kolecko te brany. To vite led udela sve, aby se brana nedostala do smyku a mela lepsi zaber. Ma-li nekdo zajem o planek neni problem poslat..

PROSTE NESMYSLY !!!!

pokud je to ještě aktuální, přikládám adresu na fotogalerii - dnes jsem to pro Vás vyfotil. Vrata jsem předělal z dvoukřídlých před cca 5 ti lety. Fungují zcela v pohodě. Jediná údržba v zimě : vymésti sníh z vodící kolejničky, coč je normální standard spolu se zametáním přilehlého chodníku.
Třeba Vám toto řešení pomůže. Zdraví franta zalud

galerie : posuvna_vrata

Pred vice jak dvema lety jsem vznesl tento dotaz na pojezd.branu. Az dnes jsem si vsiml, ze diskuze tak uplne neumrela, takze jen doplnim nektere dotazy. Branu jsem stavel svepomoci, duvodem byla naprosta nenazranost oslovenych asi peti mistnich firem. Dostaly ode me lehky nacrt, jak bych si to predstavoval, nic sloziteho, ram z jeklu 70x40mm, prkna, nater, automatika pohonu na dalkove ovladani. Nejlevnejsi nabidka byla 47tis.Kc, maximum bylo 72tis.Kc, 4firmy chtely delat pouze branu jako takovou, tedy bez zemnich praci-zakladu, ta posledni nejdrazsi i se zemnimi pracemi. Takze to byl hlavni duvod, proc svepomoci-odpoved pro pana, ktery brany buduje jako podnikatel. 2metrova jama na nesenou byla nutna kvuli beton.monolitu, kde byly ukotveny nosne prvky s koly, co branu nesou, Neni to z me hlavy, opet jsou autory prave firmy, co se stavbami bran zabyvaji. Branu jsem komplet celou vymyslel, postavil a zhotovil svepomoci, nakup zeleza, svareni, povrchove upravy, nakup kompletu pohonu-cidla, pohon, ovladani, hreben, kolejnice atd., zemni prace taktez sam rukama, vykopani, vybudovani zakladu atd. Materialove naklady komplet vseho(betony, upevnovaci prvky, zelezo, elektrorozvody, pohony, ovladani, povrchy atd....) cinily 19.100,-Kc. Takze tim vysvetluji, proc svepomoci. Samozrejme v tom neni zapocitana ma prace, ale ze bych si ji cenil na temer 30.000,-Kc v porovnani s nejlevnejsi nabidkou(a to byla nabidka bez jakekoliv zemni prace, tedy jen brana jako takova), to jiste ne. Velice rad necham rozumne vydelat profesionalovi(kdyz to neumim sam, navic nemam moc casu), ale tahat za nohu s cenou za vysledek se nenecham. Brana funguje uz vice jak dva roky bez jakehokoli zadrhele, ani v zime nebyl problem(a to pod Jestedem byvaji sakra zimy a snehy). Jediny problem byl s bleskem, co uderil vedle do stromu, cely dum mam na prepetovych ochranach, ale pohon brany nebyl-zapomnel jsem, takze odesla elektronika pohonu. Prestoze to byla ma chyba, dodavatel(eshop)mi opravu provedl zdarma v ramci zaruky. Jen pro dokresleni mych zkusenosti s remeslniky, podobny postup byl i u zhotoveni teplovodniho topeni v domku-6radiatoru, 1zebrik koupelna, naprosto jednoduchy rozvod v medi-stoupacka do 1.patra 2,4m, presne vyspecifikovany plynovy kotel v cene 24.000,-Kc. Opet rozeslana poptavka na dva poptavkove portaly, ozvalo se asi deset firem, osm jich prijelo na prohlidku mista realizace, cenovy rozptyl min-max: 88.000-126.000,-Kc, pro me naprosto nepochopitelny rozptyl za tu samou realizaci pro mistni firmy. Ve finale jsem si vse postavil sam a to vse za komplet materialove naklady 54.000,-Kc. Stravil jsem tim tri vikendy, nepocitam sbirani nezbytnych informaci na netu(pajeni med.rozvodu, vypocty teles atd.).