Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pohon (hvězdářského dalekohledu) 1 otáčka denně

Problém: sestavit z motoru a převodovky pohon která bude otáčet hřídelí na které bude 40ti-kilový dalekohled a tp rychlstí 1 otáčka denně.
Musím použít servomotor a šnekovku, je jedno jaké, požadavkem je jenom 1ot/den a přiměřený kroutící moment.
Nejpomalejší servo jsem našel s 1000ot/min, musel bych pak použít nereálnou převodovku, nebo víc převodovek zasebou.
Chtěl bych se zeptat, jestli se otáčky serva dají ještě nejak snížit, nebo jak to jinak vyřešit.

Profi dalekohledy používají na pohon klasický hodinový stroj na pružinu, někdy natahovaný elektromotorem, někdy svalstvem. Serva nemají požadovanou časovou přesnost. Na koukání by to asi tak nevadilo, ale focení s dlouhými expozičními časy by bylo u serva nemožné.