Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 14W zářivka do 10W tělesa?

Zdravím, mám takový menší problém. V elektru si chci koupit zářivkové těleso, ve kterém je 10W a 38cm dlouhá zářivka. Jenže do toho chci dát terarijní zářivku s UVAB která taky měří 38cm, ale má 14W. Asi to neprojde, co? :-D

Ja bych to uplne nezavrhoval. Ono vsechno ma tolerance. Pokavad je elektronicka, verim tomu ze tam nacpou "univerzalni" elektroniku ktera umi 8-40W. Treba streva z 21W usporky uzivi klidne 36W zarivku a nemaj s tim problem(ale testovano jen par hodin, ne mesice).Pokavad je tam klasika, bude to tak na hrane, ale i pres to si myslim ze fungovat by to mohlo, nicmene nikdo se za to nezaruci.

Já jednou takovou trubicu zastrčil právě do elektronického tělesa. Omylem, byla stejně dlouhá, tak jsem nekoukal na cedulky, stejně jsem neměl brejle. Po zapnutí to krátce bliklo a ozvalo se PUFFF! Těleso i trubice byly k zahození. Možná to právě tu hranu překročilo, byla asi na původně naladěné trubici. :))

To je docela prů*er. Těleso už mám doma a zářivka mi teprve příjde. Každý mi říká, že to musím vyzkoušet (sice většina tvrdí, že to pojede, jenom to bude mít menší svítivost) ale stálo to asi 800, tak mi to příjde jako drahej pokus ;) nešel by tam nacpat startér na 14W? (pokud to teda nějak pomůže)

Startér bývá univerzální. Spíš jde o to, že zapálená trubice je prakticky zkrat. Proto se omezuje proud tlumivkou na jmenovitý výkon trubice. Trubici s vyšším výkonem však ten proud nemusí uživit a zhasne. Tím zapaluje startér neustále dokola. Může to ta trubice rozdejchat, nemusí. Je to ruská ruleta. Obecně: Do tělesa daného výkonu patří jedine trubice stejného výkonu. Pak jsou zcela elektronická tělesa, tam to řídí elektronické obvody, výsledný efekt je stejný.