Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Tak trochu o tom poslední dobou přemýšlím a napadl mě Lexan, to má dutinky po celé délce té desky, t…
mia 19.06.2009 20:44
mia
funguje ten ohrev vody? Lebo tento rok ho chcem urobit ja. poslední
palko1978 02.03.2013 12:33
palko1978
všechny rady mají řadu nedostatků.Především vakuum.U profizařízeníje použité vakuum velmi vysoké.Je…
Jabraka 19.06.2009 22:20
Jabraka
A kdo mluví o čísté vodě v primárním okruhu procházejícím kolektorem? Jednou z možností je třeba sm… nový
Plž 22.06.2009 08:39
Plž
Dobrý den, použili sme 3/8 medené rúrky, spájané kolienkami, vznikol had ktorý má vždy sklon aby ne… nový
Igor 27.08.2009 15:20
Igor
Nebyla by někde fotka toho kolektoru? Docela mě zajímá jak to vlastn celé vypadá? nový
Plž 21.09.2009 13:07
Plž

Tak trochu o tom poslední dobou přemýšlím a napadl mě Lexan, to má dutinky po celé délce té desky, tak to na koncích zalepit tak, aby tam vznikla vlnovka kterou poteče voda, vyvést hadičky a celý to natřít načerno. To by nemuselo být špatný, hodlám to v nejbližší době vyzkoušet.

všechny rady mají řadu nedostatků.Především vakuum.U profizařízeníje použité vakuum velmi vysoké.Je tam proto,aby nosné medium nezamrzlo.
Těžko ho dosáhne amatér a dokáže ho utěsnit.
Bez vakua by šel vyrobit panel pouze na léto.Na trubky je potřeba soustředit slunce válcovými čočkami.Dosáhne se tím teplota nad 80 st C
JABRAKA

A kdo mluví o čísté vodě v primárním okruhu procházejícím kolektorem?

Jednou z možností je třeba směs voda-líh ale ta má zase nižší bod varu.
Druhá třeba obyčejný fridex.
Myslím si, že v profi kapalinách (které jdou koupit i zvlášť takže jdou samozřejmě nalít i do amaterského kolektoru) je voda ve směsi s glicerolem jako druhu hlavní složkou. Má to vyší bod varu než samotná voda a i nižší bod tuhnutí.

Co se týče vakua tak mluvíš o trubkových kolektorech kde ano u trubek je asi možné docílit vakua ale na jak dlouho? Pokud to přímo není zatavené tak všechno postupně vakuum ztrácí. (Dělal jsem na chemii s vakuovými linkami a vím jaký je problém s vakuem dlouhodobě ho udržet.)

co se týče zbytku kolektorů to znamená plochých kolektorů tak tam zapomeň na vakuum i u profesionálních kolektorů. Není způsob jak ho tam udržet. A většina těhle kolektorů ho tím pádem nemá ani na začátku.

Dobrý den,

použili sme 3/8 medené rúrky, spájané kolienkami, vznikol had ktorý má vždy sklon aby nevznikol problém s bublinou, ktorá ho "zablokuje" ,had má ramená 4, v najvyššom bode automatický odvzdušnovák, dlžka ca 3,5 metra, šírka celej zostavy ca 1 meter, nútený obeh cez čerpadlo, obeh zopne pri teplote 30 C, dá sa to jednoducho nastaviť, dve teplotné čidlá, expanzka, fridexom - ten dostať do systému bol problém, pomohol kompresor,tlakový bezpečnostný ventil , ktorý v prípade veľkého tlaku prepustí a zabráni "pusteniu" pájkovyných spojov na medi, v lete nestačíme mínat vodu z 300 litrového bojlera. Medený had je zafixovaný vo vaničke - pozink plech natretý základom a vrchom, ten je čierny,mantinely sú obyčajný smrek hranol, morený na tmavo, na nom cez kvalitný silikón položene sklo, žiadne exotika, obyčajné sklo, 4 mm hrubé, ak bude kamenec rozbije ho, vymením za pár korún. fixácia jemne-jemne, meď má rozťažnosť, ak to bude fixované vo vaničke na pevno, môže byt problém, treba ju nechať pracovať. Celé ma to vyšlo na 28000 Sk, pred 4 rokmi, neviem čo teraz stojí meď, tá mohla ísť hore, ostatné skôr dole. Bojler je mimo toho, ten som zohnal starý, bezcenný, ale funguje. Takže kto je trochu zručný a má chut,,, vyrieši.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru