Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem sprchová vanička

Dobrý den, chtěli bychom usadit sprchovou vaničku v koupelně a byla bych ráda kdyby mi někdo poradil s následujícími problémy:
1. Jakým způsobem je možné vaničku usadit? Chtěli bychom ji položit přímo na zem, na úroveň dlažby, proto nám nevyhovuje umístění na nožičky, které jsou přiložené. Je možné vaničku třeba podpěnit nebo podezdít (např. ytong) nebo posadit na lepidlo? Prý jsou možné všechny způsoby...
2. Máme ji usadit před obklady nebo do nich? V návodu je napsáno, že by se koupelna měla prvně obložit a vanička přirazit k obkladu. Názor obkladače je, že se má vanička přirazit k zaomítané zdi a obklady by ji měly překrýt, protože bude menší riziko, že někam zateče.
Pokud máte někdo nějaké zkušenosti, tak se prosím o ně podělte.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
přímo na zem, na úroveň dlažby, A jak je řešen odpad a případné jeho čistění?
čumil 21.11.2008 13:51
čumil
Valná většina dnešních sprchových sifonů má čištění řešené shora, protože jiný přístup zkrátka není.… nový
sHpy00n 26.11.2008 22:45
sHpy00n
V rodinném domě mám udělanou ve sprchovém koutě hrubou omítku, na tom hydroizolaci, k tomu přiraženo… nový
edys 23.11.2008 13:28
edys
Nepřemýšleli jste, že nedáte vaničku žádnou? Vypadá to mnohem lépe. Jen vyspádovaná dlažba ke sprcho… nový
borax 23.11.2008 17:36
borax
Jeden návod je tady: vany.html nový
nimha 24.11.2008 10:18
nimha
Návod musím pochválit. Je precizní, autor si dal opravdu záležet, přesto si neodpustím několik postř… nový
sHpy00n 27.11.2008 00:09
sHpy00n
Výborné myšlenky a nápady ... Díky moc! :puff::beer: nový
veckoo 27.11.2008 08:33
veckoo
Prosím, jaké lepidlo je nejlépe použít ? díky poslední
maiho 01.07.2016 16:03
maiho

Valná většina dnešních sprchových sifonů má čištění řešené shora, protože jiný přístup zkrátka není. viz. např. celoplastové odlitky, nebo keramické sprchovací mísy. To je tenoučká keramická skořepina se dnem asi 3cm silným a rantlem max 8-10cm vysokým. Pro ně musí být sifon extrapřesně vyměřený a předem osazený do podlahy.

V rodinném domě mám udělanou ve sprchovém koutě hrubou omítku, na tom hydroizolaci, k tomu přiraženou sprchovou vaničku a obložené obkladem. Nakonec je to zasilikonováno.
U tchýně v paneláku jsem na Ytong nanesl ve sprchovém koutě hydroizolaci, celou koupelnu jsem obložil obkladem a na podlahu položil dlažbu. Potom jsem vaničku přirazil k obkladům a zasilikonoval.
Ani v jednom případě mi nikde nic neteče.

Návod musím pochválit. Je precizní, autor si dal opravdu záležet, přesto si neodpustím několik postřehů.

- vana se osazuje vždycky po obložení koupelny, přičemž obklad kolem vany vynecháme a doobložíme až po osazení vany. To je první zásada.
- na zadní stranu vany nikdy nepoužíváme dodávané montážní přípravky, ani CD profily. Každou vanu zásadně podezdíváme ze všech čtyř stran. Vanu pak osadíme na podezdívku do lože z lepidla po celém obvodu podezdívky. Lože z lepidla je i pod celým dnem a vanu do něj lehce domáčkneme.
- montážní PUR na osazení vany po špatných zkušenostech už nikdy nepoužíváme. Vana musí být osazena do pevného kopyta vytvořeného podezdívkou a lepidlem. Další zásada. Proč a jak jsme k tomu dospěli. Dříve jsme vany také podpěňovali. Protože se vana při podpěnění musí napouštět vodou, či jinak zatěžovat aby se nezvedla, čímž je nepostřehnutelně deformována, pak po odstranění zátěže vzniká v klidovém stavu jakési pnutí způsobené pěnou. Když se potom vana znovu napustí a ještě do ní hopne stotřicetikilovej strejc, pěna je sice tuhá, ale nevydrží vše. Vana po čase začne dost nepřijemně vrzat.
- než vytvoříme lože pode dnem, položíme na podlahu folii. Občas se vana z nejrůznějších důvodů mění a její demontáž je pak jednodušší, protože se nemusí trhat i s půlkou podlahy.
- pak se dokončí obklad. Spáru mezi obkladem a vanou nikdy nesilikonujeme, ale používáme dvoudílný nacvakávací vanový profil do obkladu. Spodní díl se dává do lepidla při obkladu, horní krycí díl lehce podsilikonujeme a zamačkneme do spodního.
- vanová dvířka nepoužíváme ani plastová, ani nerezová. Při podezdívání vyměříme otvor pro vanová dvířka podle použitého obkladu a samotná dvířka pak tvoří obkladačka uchycená na magnetky. Po obvodu zaspárujeme akrylátovým tmelem v barvě spárovací hmoty. Pokud je požadavek na větší dvířka než na jednu obkladačku, položíme si vedle sebe dve, upravíme mezeru přesně podle spar obkladu a silikonem příčně podlepíme třetí obkladačkou. Po vytvrzení osadíme na otvor a zaspárujeme.
CINK

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru