Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem solární ohřev vody

Prosím o radu. Používám solární panel se zásobníkem vody na ohřev vody na sprchování na zahradě, vše funguje samotíží a bez problému, jen do doby než zajde slunce a panel se ochladí, pak nastane opačný proces a solárko funguje jako chladič.Bohužel solárko i zásobník je ve stejné výšce a nejde to jikak v mém případě udělat. Můj dotaz je, jak zabránit opačné cirkulaci při ochlazení. Zpětnou klapku samotíž neotevře a termoventil s opačnou funkcí jsem nikde nenašel. Tak nevím co s tím. Děkuji za radu.

Na výšce panelu záleží rychlost proudění, ne vystydání. Zpětná klapka tam musí být každopádně. Kdyby byl panel výš, vychladí v noci vodu rychleji. Zkusit vyrobit zpětnou klapku na způsob jako je v pumpách. Třeba z gumy a zatížit šroubkem.