Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dvojvypínač

Poradí mi někdo jak zapojím dvojvypínač tak abych mohla zapínat a vypínat každý přístroj zvlášť, oba přístroje mají 2 drátky. díky všem

Dva drátky? Dvojvypínač? Něco jako dvojitý vypínač a dvě fáze? Na tom by nemělo být nic složitého.
Fázi spotřebiče 1 zapojíte na jednu polovinu vypínače a fázi spotřebiče 2 na tu druhou.
Který z těch 2 drátků vedoucích do spotřebiče je fáze zjistíte nejlépe zkoušečkou (doutnavkou).

no asi jsem to špatně napsala, mám 2 spotřebiče které chci ovládat dvojvypínačem a do toho dvojvypínače bych ráda vedla proud ze zásuvky kabelem, ale jsem zmatená, které konce kam napojit, když od spotřebičů jdou 2 fousy (celkem 4)a ze zásuvky další 2, ve dvojvypínači jsou jenom 4 přípojný místa, logicky by se měli některé drátky spojit, ale které a kde.

Aha. Zavolej si prosím na to nějakého odborníka elektrikáře, nebo tě to pokope. S elektrikou není žádná sranda a s takovýmito znalostmi se nezlob, to ti radit nemůžu, byl bych spolupachatelem zabití z nedbalosti. Jestli totiž ze zásuvky jdou jen dva fousy, je to všechno špatně.

Dva vodiče zo zásuvky by nebol až taký problém, pokial by sa jednalo o spotrebiče s krytím, ktoré nevyžadujú ochranu zemnením.V tom prípade,pri pohľade na zásuvku, ten ľavý/treba si overiť či je to fáza/treba priviesť na ten kontakt dvojvypínača, ktorý je prepojený s vedľajším kontaktom a na zvyšná dva kontakty dvojvypínača pripojiť jeden vodič z jedného spotrebiča a druhý z druhého spotrebiča.Z pravej zdierky zásuvky treba viesť vodič na zvyšné dva vodiče spotrebičov.Ale samozrejme platí to , čo píše Rce.

Tak Vám všem děkuji, jedná se o topný kámen v teráriu a žárovku, kde je fáze atd. vím, díky Julovi jsem vše zapojila, šlo mi o to kam který drát příjde a Julo to popsal opravdu po lopatě. I tak všem moc děkuju

Asi bys měla doplnit jaké to jsou přístroje, odkud je máš a kolik voltů se do nich pouští.Případně máš-li nějaké trafo(mohlo by vypadat jak nabíječka k mobilu)
Myslím, že "topný kámen" v teráriu by něměl být na 220V, ale bo jsem laik v oboru tepné kameny tudíš vím prd.

Jako šťastný majitel §6, 7 a 10 vyhlášky 50/78 Sb. souhlasím s těmi co radí aby ses obrátila na odborníky.
Tedy pokud nemáš ctižádost zapsat se zlatým písmem sem:
searchOblast
Jinak elektricky to není problém, pokud se jedná o vypínač ve zdi, použije se lustrový přepínač, pokud na šňůře, asi je potřeba něco speciálního, co jsem viděl u fénů s ohříváním nebo u elektrických podušek ale nevzpomínám si že bych to viděl v qelbech jako extra součástku - ale možná proto, že jsem to ještě nesháněl.

Lépe je mít o elektroinstalaci alespoň minimální přehled. Já například nejsem elektrikář vykonávající praxi ačkoli jsem si před lety musel udělat příslušné zkoušky tak o tom něco znám.
K dvojvypínači by měl přicházet kabel od rozvodné krabice a v něm by mělo být vlastně jen tři žíly přičemž všechny jsou fáze. Jedna přivádí napětí k vypínači a je napojena na jeho vstup, další dvě jsou napojeny na výstupy a pokračují s přerušenou fází ke spotřebičům.
Při jiném zapojení kdy je vypínač přímo v cestě vedení (bez rozvodné krabice a odbočky od ní k vypínači) by měl přicházet kabel s třemi žílami - černá modrá zelená a odcházejí dva kabely každý k jednmu spotebiči opět s třemi žilami. Černá fáze příchozího kabelu je napojena na vstup vypínače, na výstup pak opět fáze pokračujících odchozích kabelů. Modré nuláky a žlutozelená uzemnění je nutno pospojovat dohromady třeba "čokoládou" pochopitelně vždy stejný vodič na stejný.