Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem klika ve dverich

ahoj,
muze nekdo poradit jak se vynda klika ze dveri? Klika je kovova, nema nikde zadne sroubky, dvere jsou stare asi sto let a klika vypada jako by v nich byla odjakziva ...

Existovaly kliky, bakelitové, které měly z čelní strany "vsazený" kovový leštěný štítek. Tento štítek šel vysunout (např. pomocí tenkého šroubováku/nože) a pod ním se skrýval šroubek spojující kliku s čelní plochou hranolu procházejícího dveřmi. Klika se takhle dala rozpojit z libovolné strany. Asi to bude tenhle, nebo podobný případ.

Stará, mosazná, jako odjakživa? Důkladně prohlédni rantlík u kování. Je tam, asi milimetr v průměru, zabroušený kolíček. Pozor, je kónický, jde vyrazit šídlem jen z jedné strany. Pozor, kolíček je jen u jedné kliky, z druhé ten střední hranol vyrůstá vcelku!