Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Stržený křížový šroubek

Při povolování křížového šroubku se mě strhl křížek na šrubovák.Šroubek je zapuštěný a proto ho nemužu vyšroubovat třeba kleštěmi.Co mě radíte pro povolení tohoto kříž.šroubku,když se mě šrubovák po nasazení protáčí.Poslední varianta by byla asi tam karbinou vyřezat drážku na placatý šrubovák,ale to si nechávám nakonec,co mě radíte vy?Díky

Karbinou vyřezat? To je nějaký obrovský šroub? Co ho odvrtat celý? Existujou takové vytahovače zlomených šroubů, je to jako vrták s obráceným stoupáním. Do šroubu se vyvrtá díra, ten fórrychtuňg se tam zarazí a vratidlem se šroub vytáhne. Lze to ohřát? Doporučuje se to rozžhavit plynovým plamenem, pak zarezlý šroub leze lépe ven. Nejde-li, jsou spreje na uvolňování zarezlých šrtoubů, jde tak lépe ven i nezarezlý, leč silně utažený.

Jestli z původní drážky ještě něco zbylo, je možno pužít speciální nástroj- šroubovák s vypálenými ostrými zoubky, tzv. Lasertip. Pokud vím, prodává např. Würth, Wera. Funguje to dobře, ale je to drahý, takže doporučuji používat jen když je to nutné, a zoubky šetřit.
Jinak pokud je to jen trochu možné, doporučuji nahrazovat křížové šroubky čímkoliv, co se pak dá vytočit. Třeba Quadrex, AW, imbus...