Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dlažba - prážek a dveře

Cus,
potreboval bych se zeptat:

Nechali jsme si položit dlažbu do chodby (panelak) a v koupelně už dlažba byla. Jenže ta v chodbě byla asi vyšší nebo to nebylo uplne rovny (znate paneláky 3-[) a ted je mezi koupelnou a chodbou zhruba 1 cm do vejsky rozdil. Co s tim ? Myslim nejakej prah tam hodit, ale jakej aby prilehal z obou stran nebo aspon v koupelne, tam je to dulezity, jenze koupelna je prave o ten 1 cm niz. :?: Nenapadlo by nekoho neco?

S tim souvisi druha vec, potrebujeme ubrat dreveny dvere na zachod a do koupelny asi o ten 1 cm, jak nejednoduseji to udelat abych nemusel kupovat nejakej hoblik. (Proste aby to nevyslo draho.)

Ohledně prahu jsou dvě možnosti. Buď u truhláře nechat vyfrézovat úplně nový práh s osazením na míru; to je dražší varianta, nebo obyčejný, koupený práh podložit laťkou příslušné tloušťky. Laťku k prahu přiklepnout nejlépe kolářskými hřebíčky. Ty nemají hlavičku placatou, ale válcovitou a celá se zaklepne do materiálu. Práh pak nalepit nejlépe montážním lepidlem 48A SOUDAL, které je na toto určeno. Žádný rádoby všespasitelný silikon.

A teď na dveře. Centimetr se dá i uhoblovat, nebo říznout ruční kotoučovou pilou (maflíkem, kocourem). Dá se u řezat ručně ocaskou (šmitec), jen je to trochu pomalejší a pila musí mít kvalitně broušené zuby, nejlépe teflonový povrch. Pokud se rozhodnete pro mafla, je dobré řez kvůli trhání z obou stran oblepit papírovou páskou. Pak ještě kdo se necítí, že by udržel pilu v řezu, může použít pravítko. Stačí jakákoliv rovná laťka přitažená dvěmi truhlářskými svěrkami. Podle takto upevněného pravítka povedete pilu rovnoměrným tlakem. Těsně před doříznutím přidržíte odřezávanou část, aby neodpadla a nevyštípla co nemá. Po doříznutí sejmem papírovou pásku a řez zabrousíme smirkovým papírem.

Nářadí ať už hoblík, nebo mafl se může půjčit v půjčovně nářadí.
CINK

Práh pak nalepit nejlépe montážním lepidlem 48A SOUDAL, které je na toto určeno.

Děkuji za rozšíření obzoru. Zatím jsem používal silikon (různé typy a barvy) a prahy drží doteď. Dokonce, když jsem jeden musel sundat kvůli prasklé dlaždici a chtěl jsem z něj (prahu) odstranit zbytky silikonu i dlaždic, byla to taková pakárna, že jsem raději koupil práh nový.

Ale jo. Obecně proti silikonu nic nemám. Také jsme ho dříve používali kdykoli na všechno a všude. Jenže se nám často stávalo že nesplnil očekávání. Zkrátka selhal a nás to pak stálo nemálo práce, mnohdy i peněz na ostraňování závad. Proto ta reakce.
Silikon je jistě dobrý materiál, ale opravdu není všespasitelný. Práh s ním jistě přilepit půjde, nicméně mohu-li se přimluvit, používejte jej jen tam, kam je určen.

Já mám prahy v bytě taky lepený a dal bych nevím co za to, kdyby byly raději šroubovaný. Sice by byly vidět hlavičky šroubů, ale zase pokud opravujete špatně položený linoleum, tak se člověk nadře desetinásobně. Měl jsem v chodbě okolo prahů linoleum vydutý (pokladači byli asi magoři) a samozřejmě zpod prahu to nešlo vytáhnout. Musel jsem to opatrně odříznout a přilepil jsem to natvrdo k zemi akrylátem.