Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plochý vodič (podkobercák) - kde sehnat?

Zdarec,
potřeboval bych pomoct s hledáním specifického kabelu. Potřebuji přivést elektriku k lampičkám v kuchyňské lince, linka je již namontovaná a abych dostal za linku vodiče, tak sháním specifický kabel.
Kdysi jsem takový měl, ale asi jen metr, byl asi 1,5cm širokej a max.1mm tloušťky, v poloprůhleným pružným, ale tuhým plastu, uvnitř byly dva měděný pásky. V běžným elektru to vůbec nemají, popřípadně to ani nikdy neviděli a na netu netuším, pod čím to vůbec hledat, elektro eshopy moc neznám.
Pokud se vám někomu něco podaří vygooglit, či o něčem víte, budu vděčný.

V běžným elektru to vůbec nemají, popřípadně to ani nikdy neviděli

Břídilové, jsou moc mladí, aby to pamatovali. Už se nevyrábí - nesplňovali požadavek na dvojí izolaci atd. Místo něj jsou vodiče CYKYLo v_kabely.htm, poněkud tlustší. Upozorňuji, že ani tento drát se nesmí flincat jen tak za kredencí, měl by být pod omítkou.

Copak to by se dalo táhnout i zvonkovým drátem, ne, že by to nevydržel, ale nesmí se to. Není dvojitá izolace, zkoušená na průraz do 2kV... Co použít elektrikářskou lištu a vést to kolem, či podél linky, případně i vnitřkem (bacha, v dřevě použít samozhášecí kabel). CYKY bys tam někam nenarval? Udělat drážku kolem do zdi, pak jí zadělat gypsem, šlehaným tmelem... I ten placatý drát se mi volně nacpaný za linku poněkud nelíbí...

Lišta je poslední řešení, aby to nebylo, jako pěst na oko, tak by mi otec udělal dřevěný, aby ladily s linkou.
Nějaký drážky do zdi nepřichází v úvahu, kuchyň je už namontovaná i s kachličkama a dvě ze tří stěn jsou sádrokarton, nevím, jak bych to tam nacpal, aniž bych musel rozmontovat půl bytu.
Těm lištám jsem se chtěl vyhnout právě tím plochým kabelem, takto ty lišty budou vidět. No ale asi to tak nakonec dopadne.

Bezvadné :-/.
Asi nejlepší řešení je někde schované trafo na 12 či 24 voltů a dát tam halogenku či jiný zdroj světla (jsou i zářivky s měničem na 12V, určené do auta) a pak to můžeš táhnout čímkoliv. Ještě mě napadá, prodávají zářivková tělesa (různých délek a watáží), která mají síťový přívod do zásuvky. Tu šňůru s flexo zástrčkou (je to pohyblivý přívod) táhnout někde útrobama linky a pouze zabezpečit, aby se to neprošoupalo hrncema.

Jo, přesně tyto tělěsa mám - mají přívod na takovou tu vidličku, co se montuje do kazeťáků. Jakožto elektromechanik jsem už jedno rozdělal, proštípal na patřičným místě novou díru na přívod a uvitř napojil kablíky přes čokoládu. Jiný tělěsa kupovat nebudu, i tak byly dost drahý, na to, že je to jen trocha plastu a pár součástek. Kdybych měl tělesa na 24V, musel bych zase řešit umístění trafa a kabeláži bych se stejně nevyhnul.
Nakonec to asi přece jenom udělám těma dřevěnýma lištama, dnes jsem řekl tatovi, aby mi lišty udělal, jen si to musím oměřit.

Tak částečně vyřešeno.
Sice se mi ho nepodařilo nikde koupit, ale malá inventura v zásobách mi přinesla onen zapomenutý kousek, mám ho asi 5m, což bude stačit. Průřez to nemá nijak velkej, ale protože lampičky jsou osazeny jen 8W zářivkami, tak to bude stačit.
Tady je obrázek, jak to vypadá (kvalitu omluvte, mám foťák jen v telefonu):
[http://img81.imageshack.us/img81/3576/17032008001iv 0.jpg]

Tenhle kabel jsem někde viděl, tuším, že v Globusu ale krk za to nedám. Určitě v Maxi Storu. IMHO to je ten drát určen na reproduktory do kin, divadel a sálů či kýho čerta. Já myslel takový placatý, s jednou stranou zelenou, tím mám před lety elektriku doma, bývalo to určeno jen do omítky, aby se nemusely dělat hluboké rejhy. A kdepak má tenhle šlauch barvy vodičů podle ČSN? Dávám si čepici přes oči a revizorské razítko odhazuji v dál...

Copak drát to vydrží, ale kdyby nedejbože hořelo, tak ti pojišťovna nedá ani vindru, i kdyby tohle zrovna nebylo příčinou. Popřemýšlej o variantě 12/24V, to můžeš táhnout čímkoliv. I když při zkratu dovede hořet dobře i 12V. Jednou jsem pomáhal hasit na silnici Škodovku 100. Ta měla baterku pod sedadlem v takové pixle a hrany té plechovky prořízly izolaci plusu a byl srandy kopec.