Dům s neobdélníkovým půdorysem?
Jen ze zvědavosti. Nemáte někdo info (ideálně zkušenost) s domem s neobdélníkovým půdorysem?
Např. kruhový dům, či šestiúhelník ("jako včelí plástev") atd. Jde mi o psychiku, jak tento dům (či jednotlivé místnosti) člověk vnímá.
Pavel
My rekonstrujeme dům asi ze 30-tých let a je to nepravidelný "několikaúhelník"...Není tam jediný pravý rohStavitel měl zřejmě velice bujnou fantazii.A co z toho máme my?Mě se v každé té místnosti dělalo zle,takže jsme vše vyrovnávaly sádrtokartonem a zabudovanými skříněmi.Takže co z toho máme????Finanční újmu
Jedna věc je, jak to vypadá, druhá je praktická stránka věci. Například normální nábytek v kulaté místnosti...
Když jsem před dvaceti roky stavěl barák, chtěl jsem taky kdeco extra (zbytečně složitá střecha, víceúrovňové podlahy...). Nejen, že se to hůře a složitěji stavělo (za komančů: svépomocí, popřípadě s melouchaři), ale bylo to i dražší a z dnešního pohledu i nepraktické.
Mohl-li bych se vrátit zpět, řadu věcí bych udělal/uspořádal jinak.
Tipuju, že tímhle si ale projde každý stavebník...
Jasně. Ne druhý, ale až třetí (slovy třetí) barák postavíš dobře. Vím to, zrekonstruoval/postavil jsem dva.
Můžu potvrdit. Ještě ani nemáme úplně zrekonstruováno a už nadávám na to, jak blbě jsem vše projektantovi odkýval. To člověk pozná až v reálném provozu.
Apropó neobdélníkové místnosti:
Máme trochu lichoběžníkovou koupelnu a jaký to na mě dělá dojem? "Ku.va, kterej de.il podě.anej tohle stavěl, vana zabere ku.evsky moc místa, všechno vypadá opticky křivě,..." Prostě veskrze pozitivní (co taky člověk může dělat, když se to přestavět nedá .
plně souhlasím.U nás používám podobná slova skoro v každé místnosti
To jsi měl slyšet, jaká slova jsem používal já, když jsem dělal nové podlahy a dlažbu na chodbě. Proklel jsem ty ožraly, co neudělali jediný pravý úhel. Ani ty výrazy tady nemůžu veřejně opakovat. Leda bych vynechal všechna sprostá slova, ale to jsem pak v podstatě mlčel...
Copak odkýval. Ve vedlejší vesničce mého bývalého bydliště bydlí pan projektant, který si vyprojektoval a postavil vlastní vilku. Už asi třicet let si nadává, jak je blbej, když se pravidelně při cestě do sklepa praští do hlavy o schody vedoucí o patro výš.
Já mám zdi kolmý, ale zvláštní je u mě strop - je našikmo. V ložnici dosáhnu na strop a v obýváku jsou na konci skoro 4 metry. Je to zvláštní, ale celej byt je mnohem vzdušnější a světlejší. Když mi montovali kuchyň, chodili se k mám monteři dívat jak do cirkusu.
Tak aby bylo jasno ....náš domek má asi takovýhle půdorys....
Říkáme tomu "Veselý domeček"
Ano, něco podobného máme taky. Říkáme tomu křivej budník
Stavaři měli fantazii,co?My jsem to nakonec vykutili tak,že křivé zůstane jen podkroví,ale než jsme to dali do kupy....
O celém domě nevím, ale měl jsem příležitost pobývat v 6-ti úhelníkových místnostech... na návštěvě -na delší dovolené... bylo to zvláštní, ale veskrze PŘÍJEMNÉ... asi měli domácí trochu problém s některými kusy nábytku, a taky prostor nebyl využit úplně do mrtě, ale pocitově to bylo -možná právě proto- naprosto senzační... navíc měli i strop jakoby klenutý... ovšem všechno byla dřevostavba...vlastně bych to nazval asi garsoniérou... vše v jednom... pokud máte možnost některé "rohové" kusy zařízení nechat si vyrobit, a máte dost místa je to pro velkoprostorovou místnost vynikající tvar...tedy ten víceúhelník...asi máme v krvi pobyt v jurtách či co... kruhové "ajnclíky" by asi byly nevhodné a dobrý pocit v nich by byl rušen naštváváním se z nevyužitého prostoru... ale velké víceúhelné místnosti jsou pro psychiku skvělé... aspoň to si po zážitku myslím
Nojo, tam je těžký dát klečet zlobivý dítě do kouta.
No, my máme asi 130 let starý kamenný dům. Co se týče obvodových rozměrů, ty se od pravoúhlých tvarů odchylují jen asi o 17 cm, což je docela k podivu. Ale uvnitř, kdy mi při rekonstrukci dělali "profi" zedníci ve dvou místnostech - není ani jeden pravý úhel a rozměrové odchylky jsou na cca 4m asi 12 cm . Já, který jsem se učil "za pochodu" mám pravé úhly skoro všude (pokud to kámen umožnil )...