Odpad z domu na samotě?
Dá se někde najít povinnost majitele novostavby (tj. dům se teprve bude stavět) na vyřešení odpadu? Jde o to, že dům bude mimo běžnou zástavbu, tj. "na samotě". Jde o řešení odpadu z WC, vody z umývání nádobí atd. Musí být u domu "septik", nebo čistička?
Má někdo odkaz na web, kde se tohle řeší?
Díky,
Pavel
P.S.: Jedna kráska vám bude za každou radu vděčná.
Zkus kouknout na tento článek:
http://www.lidovky.cz/mate-septik-ceka-vas-behani-p o-uradech-dwb-/ln_noviny.asp?c=A070410_000173_ln_no viny_sko&klic=218728&mes=070410_0
Díky za odkaz, přečteno, získal jsem základní info. Přiznám se, že jsem netušil, že mezi septikem a žumpou je rozdíl...
Pavel
pokud se jedna o samotu, predpokladam ze neni dosazitelny kanalizacni rad, pak je nasnade pouziti bezodtokove jimky odpadnich vod, strucne cesky zumpy. zumpa nema odtok a proto se musi vyvazet.
septik je tri a vice-komorova sedimentacni jimka. stupen vycisteni odpadni vody nedosahuje dnesnich pozadavku a proto jiz nepovoluji.
cistirny odpadnich vod. pouzitelne jsou biologicke, kdo ma vyssi ekologicke citeni, muze zvolit korenovou. cistirna produkuje dostaecne procistenou vodu, kterou lze "někam" vypoustet. zamerne zvyraznuji nekam, protoze s vypoustenim to neni jen tak. kazdy kdo chce vypoustet vycistenou vodu z COV si nejprve musi od vodohospodarskeho uradu opatrit Povolení na vypouštění odpadních vod.
a ted jsem vygooglil velmi slusny clanek Legislativa domovních ČOV, ktery se tematem zabyva vic nez dostatecne.
CINK
Nejjednodušší je obrátit se na příslušný stavební úřad. Jestliže se dům teprve bude stavět, tak zpracovala/bude zpracovávat projektová dokumentace. Součástí je i osazení do parcely a napojení na inženýrské sítě. Tohle všechno nejdříve stavební úřad schválí, tzn. že i způsob likvidace odpadů...
Lepší je ČOV, náklady cca stejné jako při septiku, navíc je možné vyčištinou vodu použít na zálivku. Potom se nejedná o vodní dílo a není potřeba povolení od vodosprávního orgánu (takhle to budeme řešit my).
No ale do čističky se prý nesmí dostat saponáty ?
Bohužel i tohle má prý háček. Známý mi vyprávěl že to takhle chtěl udělat, úřednice mu ale spočítala že jako čtyřčlenná rodina vyprodukují tolik a tolik odpadní vody a že má na to malou parcelu-tzn. že kdyby tím množstvím zaléval, podmáčí parcelu a okolí. Ať tedy zajde za sousedem a ten mu písemně potvrdí že vodu od něj bude odebírat na zálivku. Soused se lekl že na něj šije nějakou boudu a nic mu nepodepsal.Tak se dotyčný známý po měsíci běhání po úřadech naštval a udělal si septik s tím že to po kolaudaci prorazí do obecní "dešťovky". Tak to mají ve vesnici všichni a nikoho to nezajímá. Je to ale už pár let tak třeba naše úřady už zmoudřely .
To jo, taky jsme museli mít hydrogeologický průzkum. Ale vzhledem k tomu, že po dokončení domu zůstane cca 1000 m2 trávy, tak se spotřebou vody na zálivku nebude problém.
Ale i malá parcela se dá vyřešit. Pořídit akumulační nádrž kam půjde vyčistěná voda, z ní se nebude zalévat, ale voda se bude vyvážet stejně jako ze žumpy. Tohle by mohla být verze pro úřad, realita se přizpůsobí...
>Ale i malá parcela se dá vyřešit. Pořídit akumulační nádrž kam půjde vyčistěná voda, z ní se nebude zalévat, ale voda se bude >vyvážet stejně jako ze žumpy.
No a nebo bude nadrz mit dostatecnou plochu a bude se odparovat
Taky může udělat napajedlo pro zvěř - zajíce, medvědy, lvy...
Tak potom by to mohl být uzavřený koloběh, existují filtry za ČOV, které vyčištěnou vodu upraví na parametry pitné vody. Dal by se tak udělat soběstačný dům...
Ale nesmíš se dojít vyčůrat v práci, to by pak doma chybělo
Jé, to je hezký. A návštěva když se nepůjde nejdřív vyčůrat, nedostane kafe .