Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Druh křidlice ("tašky", "pálené krytiny") - zkušenosti?

Na baráku mám červenou pálenou křidlici z Hranic na Moravě, z roku 1985. A moc s ní teda (po dvaceti letech) spokojen nejsem. Střecha (sedlová) je orientována na jih-sever a na obou stranách se na ni tvoří (roste) mech/lišejníky. Další věc - zdá se mi, že ne zcela dokonale odpuzuje vodu; jakoby ji částečně nasávala (ale ze spodní strany, z půdy, naštěstí nepropouští).

Plánuju na baráku v horizintu cca 5-10 let generální údržbu, modernizaci, rekonstrukci. V souvistosti s tím asi dojde i na výměnu krytiny. Docela se mi líbí glazovaná křidlice, oproti normální o cca 15% dražší

[http://www.tondach.cz/images/produkty/2112000070.jp g]

Nemáte někdo s glazovanýma zkušenost? Předpokládám, že budou více voděodolné než jen pálené bez povrchové úpravy.

engoba na taškách je dobrá ze dvou důvodů: barevná stálost a vyšší trvanlivost. Na druhou stranu se střechy lesknou a přinám se, mně se to moc nelíbí. Navíc náš barák je památkově chráněn, takže já mám jedinou volbu: bobrovka bez engoby :-|

Jinak tašky vodu nasávají ale nemělo by to mít na funkci vliv. Ty naše původní, předválečné (myslím "první" válku), by sloužily dodnes, ale "uhnívaly" jim háčky (pokrývač jim říkal "pupky") a díky stáří se po nich už nedalo chodit. Tak jsme jem minulý rok vyměnili.

Mně se zdá, že ta naše hranická křidlice byla nějak mizerně vypálená - což se pochopitelně nedalo poznat. Stačí, když začne pršet - ostatní střechy v okolí (zhruba stejně staré) se dávno lesknou, ale ta moje ještě pořád nasává vodu do sebe...

O nějaké barvené jednotnosti také nelze po dvaceti letech mluvit - barevný cirkus jak v XPčkách po čerstvé instalaci ;-)

Engoba, glazura, čistá pálená-je v nich možná rozdíl ale pokud není hlína řádně "odpočatá" a vyhašená a taška dobře vypálená, je to jedno. Viděl jsem střechu kde glazované tašky vydržely cca 15 let a bylo po nich. Dle vyjádření majitele začaly "střílet" i s glazurou. Na střeše máme předválečné tašky bez engoby resp. glazury, vypadají jako kdyby jim bylo 10-15 let. Jenom jsou kvalitně vypálené a z kvalitního materiálu. Bohužel do toho nevidíš. Určitě by glazované měly mít lepší vlastnosti než klasické,pokud ale samotná taška nestojí za nic, glazura to nezachrání. Obávám se že to budeš muset risknout.

IMHO hoodne predcasna otazka hovoris-li v 10-15 letem horizontu. 22 let zatim neni mnoho a pokud tasky ocividne nazacnou propoustet urcite do nich nesahat. do fungujicich XPecek taky netreba stourat. :-D
jinak pokud bych si dnes mel vybrat, a oplyval penezi, pak bych jiste zvolil kadanskou kameninovou bobrovku. je to klasicky tvar z prvotridniho materialu. a kdyz ne kadanku, tak radeji klasicke palene tasky a zadnej betón.
CINK