
Beton starých Římanů - tajemství odhaleno?
Synchrotronová pracoviště odhalují strukturu římského podmořského betonu, který odolal oceánu už 2 tisíce let. Snad se nám konečně povede v tomto směru Římany důstojně napodobit.
... Římané podle všeho při výrobě cementu užívali mnohem nižší teplotu, tj. 900 stupňů Celsia namísto dnešních 1 450 a oproti nám přitom spotřebovali jenom jednu desetinu cementu.
Římský podmořský beton by teď mohl významně inspirovat naše technologie ve stavebnictví. Pucolánu je po světě spousta a kdo by nechtěl ušetřit materiál a energii potřebné při výrobě cementu? Římané by na nás jistě byli pyšní, vždyť se nám po 2 tisících letech už skoro povedlo je napodobit."
K využití samozřejmě nedojde. Když by stavebník stavěl věčné věci, tak na tom nebude tolik rejžovat. Takhle se to musí každý dva roky opravovat a každých 20 let postavit znova. To je teprve láce.
Jdi do betonárky prohlásit, že neumí připravit beton, co vydrží dýl, jak dvacet let. Pak sem napiš, co ti odpověděli (tedy pokud tě rovnou do nějakého betonu nepřimíchají).
Tož to možná umí, ale taky by ho mohli prodávat a nenechávat si to pro sebe
Ale no tak... co chceš, to ti namíchají a velmi rádi prodají. Ale důležité je si o to říct.
Oni ti ale mozu namichat len z cementu ktory existuje, a ne z cementu ktory neexistuje :D Alebo myslis ze by mi namichali "cement paleny pri 900 stupnoch a pomletu horninu z okolia sopky etna a k tomu par vajec alebo co? :) (to som teraz len tak strelil zbrucha :)
Ja mam pocit ze dnes sa robia testy na vsetko mozne pevnost v roznych smeroch janeviemco a podla toho sa robia betony, ale jak chces urobit test na to ci beton vydrzi 2000 rokov? ;)
Samozrejme dnes existuju rozne specialne primesy z nejakych sklenych vlaken a janeviem co do toho mozu namiesavat ale jak vies ze to vydrzi 2000rokov a nebude sa to po 1000rokov drolit alebo nerozpadne sa to samo od seba apod? :)
Reagoval jsem na hudrání JR, že to nevydrží dvacet let. Betonárka ti do toho sopečný popel samozřejmě nedá, ale běžně v nabídce mají takové betony, které tu dvacítku překonají X-násobně... důležité je si takový beton objednat. Když si člověk koupí nějakou sračku, tak se pak nesmí divit, že mu to po zimě rozhrabou kosi.
bať, když si někdo koupí dvacítku struskového, místo čtyřicítky čistýho portlandu, který na to využití patří, tak se potom nemůže divit, že mu to na jaře rozhrabou slepice. hlavně že ušetří.
bydlím v betonovém domě, který má 50 let a je naprosto v pořádku. modrý beton
Modry beton? To je prosim co? Vim, ze modra je dobra, ale modry beton slysim poprve
To je barva, znak, že je tam dostatek cementu. Ne pár lopat na míchačku, jak se občas taky dělalo.
Prostě když toho kousek urazíš majzlem, lom má jakoby modrý nádech. Ošizený vypadá (a drolí se) jak písek.
jaja, někdy jde ten nádech i do zelena.
ono stačí klidně i podle poslechu: dělali nám zasklení na lodžii, říkám jim, pánové, vrtal jsem tu pár děr hiltičkou za 14k a vrtákem za litr a měl jsem s tím co dělat (hodně armatury, kdybych tam dal detektor, tak se zblázním a vyzrálá kvalitní mostová čtyřicítka bez příměsi- tenkrát se tam chemie nedávala). pane, my jsme profesionálové... toto už ze zásady neříkám. podle poslechu to poznáš podle kurev, kolikrát řekne profesionál, tolikrát je beton kvalitní. vrtákem dokážeš uhnout roxoru, ale do určitýho betonu to jde dost blbě. taky je pár úchytů konstrukce navrtaná jinde.
Z neceho podobneho mame panelak v BB. Pri rekonstrukci jsem poprosil jednoho manuala, aby mi navrtal diru do jedne steny, kde jsem chtel natahnout sit. Nebyl jsem u toho, ale prej na tom znicil dva vrtaky, nadaval u toho jak spacek a trvalo mu to hodinu. A tech der tam mam nekolik, jak se snazil najit mekke misto
Zlate cihlove pricky u nas v byte :)
Základ je ve zvibrování. Sebekvalitnější beton bez zvibrování nemá tu správnou pevnost. A samozřejmostí je správně navržená a provedená armatura.
Prosím, jaké je složení betonu starých římanů?
5 cl Becherovky na dvě deci Tonicu.