Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zahradní zídky -jaký kámen?

na venkovské zahradě (přestárlé ovocné stromy, drnový trávník, pole s jetelem) chceme zdůraznit terénní nerovnosti suchými (některé budou opěrné) zídkami o výšce kolem 0,5 metru - štěrkový základ, kámen+ hlína, skalničky. původně jsme vybrali netříděný lomový kámen-pískovec, ale dostali jsme nabídku na vápencový a čedičový makadam. který kámen je vhodnější a jaké jsou výhody a nevýhody jejich užití?díky za radu a info

Předmět Autor Datum
Pískovec bych nikdy neradil, má vysokou nasákavost a v zimě po několika mrazech se rozpadne. Vápenec…
leo 28.02.2008 20:00
leo
taky by se mi líbil čedič,ale makadam mi přijde moc drobný...těží se mj. v Košťálově
iva.hu 29.02.2008 19:40
iva.hu
Dobrý den prohlížela jsem tuto diskuzi a prosím vás o radu.Chtěla bych si postavit jen takovou malou…
Yessi 26.05.2008 17:35
Yessi
Základy se odvinou od toho, jestli bude zídka volně v terénu, nebo budde navazovat na nějakou stávaj… poslední
sHpy00n 27.05.2008 18:23
sHpy00n
no nevim nevim. vapenec muze bit bekne bilej a tim i vyrazne kriklavej.. az neprijemne kontrastni. o…
sHpy00n 28.02.2008 21:19
sHpy00n
Mluvíte mi z duše, taky bych to řešil tím kamenem z nejbližžšího okolí. K tomu pískovci - pokud je v…
leo 29.02.2008 10:52
leo

Pískovec bych nikdy neradil, má vysokou nasákavost a v zimě po několika mrazech se rozpadne. Vápenec vypadá dobře, drží taky, ale tady spíš půjde o to, jak se do zahrady hodí - bílý nově nalámaný vápenec asi nebude moc pasovat do venkovské zahrady, kde skoro všechno okolo je nějaký druh žuly, ruly nebo jiný tmavý kámen.Taky ne všechny kytky na něm rostou. Čedič drží taky, ale ten moc neznám, to se u nás taky těží? Svojí barvou by se asi víc hodil.

Dobrý den prohlížela jsem tuto diskuzi a prosím vás o radu.Chtěla bych si postavit jen takovou malou zídku na kytičky(50cm vysokou,30cm širokou a 2metry dlouhou).Jsem žena kutilka začátečnice:-D a známá mi řekla,že musím dělat základy(jak hluboké by měly být?A co mám použít jako podlož?).Zídku chci dělat z kamene pískovce.Poraďte prosím jakou směs bych měla použít na stavbu(beton,maltu,cement)?Předem děkuji za radu.:-)

Základy se odvinou od toho, jestli bude zídka volně v terénu, nebo budde navazovat na nějakou stávající stavbu. Pokud bude navazovat, nevyhnete se základu 80cm hlubokému, nejméně jako zídka širokému. Pokud bude osazena volně do terénu a nebude vadit že v zimě bude trochu pracovat, spokojil bych se jen se základovým prahem stejné šířky, ale hloubky jen cca 30cm, vyztuženém při spodním i horním líci vždy 6 pruty betonářské oceli ø8mm. Krytí prutů betonem nahoře i dole 30mm. Převedeno do praxe znamená, že do vykopané rýhy rozprostřete beton, mírně uplácáte lopatou aby byla tloušťka vrstvy 30mm, rozložíte pruty, zasypete betonem, udusáte tak, aby vám odshora zbylo 40mm, uložíte znovu pruty, dobetonujete a důkladně udusáte zbytek.
Na takto připraveném základě můžete založit kamenné zdivo. Předpokládám, že bude jednostrannně lícované. Pak může být šířka 30cm. Kdyby mělo být lícovnané z obou stran, je to hodně málo. Při tak slabé tloušťce nedokážete kameny poskládat tak dokonale, aby vytvořily oboustranně lícované zdivo. Leda by kameny byly hodně drobné, a to zase zídka nebude vypadat moc pěkně a předem vás lituju při spárování. Tam je naprosté minimum 40cm a pořád se to děla hodně špatně. Až při 50cm se dá docílit slušného výsledku. Kameny se snažte skládat tak, abyste vznikaly spáry cca 15-25, max 30mm, ale to už jen zřídka. Vniklé větší spáry při zdění proškrabejte a při spárování doštětujte drobnými, nejspíše podlouhlými, placatými kamínky. Při zdění nepospíchejte a práci klidně rozdělte do dvou až tří dnů. Kamen nesaje vodu, beton na který se zdí netáhne příliš rychle a mohlo by se stát, že čerstvý spodek neunese vyždenou hmotu nad sebou a celé dílo se zbortí, nebo částečne zdeformuje. Při 50cm výšky vám toto sice příliš nehrozí, ale jistota je jistota.
Samotné vyzdívání provádějte na beton, spárování hrubou zdící maltou s příměsí 10-15% cementu. Obojí dvojí koupíte hotové v pytlích kdekoli ve stavebninách, OBI, Baumaxu apod.. Kdykoli si pak můžete odsypat a rozmíchat potřebné množtví s garancí stejné kvality.
Na závěr přeju hodně štestí při práci a ať se dílo zdaří. Mám rád holky, který maj pro strach uděláno. ;-)
CINK

no nevim nevim. vapenec muze bit bekne bilej a tim i vyrazne kriklavej.. az neprijemne kontrastni. osobne bych se mu snazil radeji vyhnout. cedic uz by mne s nejvetsi pravdepodobnosti neurazil, ale u obou musim predeslat, pokud mas nabidku na makadam a bude odpovidat velikosti, ktere u makadamu rozumim (63-125mm), tak je to na zidku drobne.
naopak mas-li moznost lomoveho piskovce, pak je z meho skromneho pohledu asi nejvhodnejsi jak velikostne, tak barevne. na adresu leovo pesimismu k piskovci si dovolim poznamenat, ze to s nasakavosti nebude zase az tak zle. to bysme uz davno nemeli ani adrspach, ani prachovske skaly, o braunove betlemu v kuksu a certovych hlavach u zeliz ani nemluve.
ale vubec nejlesi bude poctive sbirany sutr z pole, kraju lesa a pod. jednak zapadne do mistniho geologickeho reliefu a hlavne bude mit jiz obrousene hrany. cerstve lamany kamen je moc ostrej a pokud pak neni uplne pravidelne opracovanej, tak ta zed nebude moc pekna. nojo.. ale kde dnes vzit sutr z poli a nekrast, ze... mozna vycihnout az se nekde bude bourat nejake stare staveni a domluvit se na odberu kamene.
CINK

Mluvíte mi z duše, taky bych to řešil tím kamenem z nejbližžšího okolí. K tomu pískovci - pokud je v přírodním bloku (skály,...), ubývá pouze na povrchu. Jenže když se naláme na kousíčky, bude v kontaktu na jedné straně se zeminou (terasová zídka)a na druhé se vzduchem, tak ta zkáza bude daleko rychlejší.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru