Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prosím o pomoc spojaře a telefonisty.

Zdravím,
prosil bych o radu staré spojaře z armády a telefonisty. Chtěl bych se zeptat jaké kombinace přístrojů a technikdy se používaly pro vysílání morseovky pomocí ČSLA telegrafního klíče. Jde o to že mám doma sbírku několika telefonů TP-25 dále ústřednu TU-11, německých polních telefonů a taky jeden ruský. Rád bych k tomu dokoupil něco s čím by tyto stroje mohly fungovat. Respektive řekněme nějakou vysílačku která by šla napojit na onen klíč a na TU-11 a následně i na ostatní telefonky. Tak aby bylo možno vysílat morseovku a příjmat a samozřejmě i mluvené slovo. Že jsou ony frequence zakázané vím a nemám v plánu přímo vysílat ... možná jen poslouchat ale jde mi hlavně o to abych měl doma fungující sestavu. :)

Předem díky za případné rady.

Klíč se dá připojit jen k vysílači např. RS-41(z RM-31Ma) a vysílat jen pomocí telegrafie. Ale k tomu potřebujete další díly, jako anténní systém RS-41-10, zdrojový díl, přijímač R-4A aj. Telefony PT-25 sloužily jen k vysílání pomocí "fónie", tedy mluvením. Telefon se také připojoval k vysílači, místo klíče, ale "klíčovalo" se zmačknutím tlačítka na sluchátku, ale mluvilo se jen fónií. Sloužilo to např. při hlášení vzdušných cílů ve spojení lokátor P15 a bysílcí vůz "Třinec" RM-31Ma.