Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Externí přívod vzduchu ke krbovým kamnům

Zdravím.
Měl bych dotaz, jak nejlépe provést přívod vzduchu ke krbovkám.
Obývací pokoj, kde budou krbovky bude nad sklepem, krerý bude mít vlastní přívod vzduchu kvůli odvětrání. Toto odvětrání bude provedeno pomocí větrací šachty v komíně.
Možnosti přívodu vzduchu ke kamnům:
1. udělat pouze díru ze sklepa
2. udělat díru do větrací šachty komínu (nebude se hádat proud vzduchu?
Přirozený tah komínu a případné přisávání kamen z vrchu?)
3. úplně separátní přívod z venku

Mít kamna bez přívodu externího vzduchu sice lze, ale záleží na tom, jak jsou velké (kolik kyslíku spotřebují) a jak je velká místnost. Znám případ, kdy krb sice hoří bez problémů, ale v místnosti se mi nesedí příjemně, protože je tam „divnej“ jakoby vydýchanej vzduch. Navíc tah bude určitě lepší.
Pokud je možno udělat přívod při stavbě přikláním se k tomu ho mít.
Vyloučil bych určitě variantu 2, protože by mohl nastat obrácený tah. Ze zbývajících variant bych si vybral nasávání ze sklepa. U sání zvenku se mi stává, že když fouká silný vítr směrem do přívodu a v krbu zrovna netopím, chvěje se klapka, která slabě klepe. Žádný velký rámus, ale příjemné to není.

V loni jsem to taky řešil. Mám taky sklep a samozřejmě, že se to zdá být nejjednodušší řešení. Ale pozor na to, jestly máte ve sklepě plynový kotel. To bych nedělal a ani to být nesmí. Vyřešil jsem to přívodem z venku 100mm rourou. Uvádí se max. délka 5 metrů a co nejméně kolen, kvůli ztrátě účinosti, ale metr sem, metr tam bych nějak neřešil. Každopádně je spokojenost a je lepší vzduch.
Větrací šachta v komíně? Aby to mělo co větrat, potřebovalo by to ještě minimálně jednu díru na vzduch z venku, aby vznikl komínový efekt, ale při nepříznivých podmínkách pro komín, jako je tlak a prohřátí komínu sluníčkem, nebu mít komín co táhnout.

A vy si myslíte , že krbová kamna si vybírají pouze kyslík ze vzduchu :-) . Asi ne , spíše berou všechny prvky obsyžené ve vzduchu a tedy celkově vyměnují vzduch v místnosti. takže někdo má rekuperavci , někdo kamna a někdo tam má zabedníno a smrad

Tím, že se spaluje vzduch z místnosti vzniká "podtlak" a veškerými netěsnostmi se nasává vzduch z venku, třeba...

Kdyby to tak nebylo, tak se podle výše uvedený chybných teorií stane to, že veškerý vzduch v místnosti vyhoří, oheň poté vyhasne a s ním i všichni obyvatelé domu...

Ještě něco nejasného?

Pokud máte krbovky s extra přívodem vzduchu, pak určitě separátní přívod z venku. Pokud máte krbovky klasické, je třeba zohlednit množství vzduchu podle instalovaného výkonu. Počítejte, že na 1kg spáleného dřeva spotřebujete nejméne 4m3 vzduchu. Takže na místě je otázka jak je velká místnost, jestli je propojená s jinými, jak je to s těsností oken. Komín není špatná volba, ale nesmí být použit na nic jiného.

Uvedl jsem hodnoty stechiometrického spalování, je pravda, že některá krbová kamna pracují s λ=2 až 4, t.j. že na 1 m3 dřeva spotřebují 8-16m3 vzduchu. Ale to závisí na druhu kamen. Nicméně 30m3 vzduchu na 1kg dřeva považuji za nadsazenou hodnotu.