Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem montáž zásuvek po pokoji

Ahoj,

v ložnici máme dvě zásuvky pod okny, z každé stranky okna jednu dvojzásuvku a nikde víc. Je to nepraktické a protože se chystáme vymalovat celý byt, rádi bychom zásuvky předělali.
Chci tu dodělat tak 4 zásuvky, měl jsem vizi, že by se vypípl kabel, který ve zdi musí být, dát tam krabici a z něj táhnout zásuvku. Byl jsem v elektru, kde jsem sháněl kontakt na řemeslníka, co by to udělal, no sehnal jsem a zavolal mu. Řekl mi, že materiál shánět nemám, doveze a za jeden pokoj, čtyři zásuvky chce cca 3500,-
Je ta cena adekvátní? Mě to přijde poměrně hodně, navíc tvrdil, že napojovat to je nesmysl a prasárna, no, ve vedlejším pokoji to tak máme všude ještě od předchozích nájemníků a pohoda.

Co si o tom myslíte? Případně kdyby se tu vyskytoval někdo z Prahy 4 či okolí, kdo by to zvládl jako fušku, ozvěte se, budu rád.

No já si o tom myslím že by to klidně mohlo být jednu zásuvku chcete dát pryč nebo je tam nechat??? No bud místo jedné zásuvky dat "rozvaděcí krabičku" nebo tam tu zásuvku nechat a tu krabičku dát někde vedle ní a natáhnout do toho kabel z té zásuvky a z té krabičky potom takat kabeli dále po pokoji ale pozor jestli je do původních zásuvek natažen hliník a né měd tak by ste tam neměl dávat spotřebič o vysokém příkonu. 3500 je dost ja to takhle udělal na zahrádce, tátovi na chatě a je to taky bezproblémoví :-) A budete ty zásuvky dávat do stěn nebo budete tahat kabel po pokoji a zásuvky v krabičkách jenom na zed??? což by nevipadalo moc pěkně :-)

Na materiálu bude mít marži 100% v Praze možná i víc, pokud to chce celé znova sekat tak je cena Praze +- přiměřená. Osobně bych to udělal tak jak to vidíš i ty a s náklady budeš tak na pětistovce. Klíďo bych ti to udělal, ale nejblíž k tobě mam, když jedu ze Zličína na Suchdol :-D, a aktuálně nemam na takovýhle "melouchy" čas. Už i tak poslední dobou jezdim autem zadem přes Horoměřice a PZE se vyhýbám. Tohle bys asi zvládl i sám. Kabely najdeš i očima, jdou jen horiz. a verti., pokud to nedělalo hovado, co tahalo kabyl šikmo, ale to je naštěstí docela vzácný jev.

Já si právě myslím, že bude mít marži na materiálu, proto nechce abych ho kupoval. Jenže těžko budu shánět řemeslníka kvůli pětistovce nebo litru.
Ono tady je to celkem v prdeli ten byt. Jedná se o činžák, cihlu, nikdo neví z čeho jsou stropy, nikdo neví z čeho je podlaha. Ani akvárko tu nemůžu mít, protože podlahy pruží jak prase asi to jsou jen desky. Knihovna postavená ke zdi se odklání na horní straně ode zdi o deset cm, vyrovnat gauč, aby se nevyklal bylo dílo.
Žádná zeď není rovná a krabice na zásuvky jsou jak když pes chčije.
Obávám se, že bez minohledačky kabely nenajdu..
Studuješ na CZU? V kolikáťáku? Specky? Kdybys začínal, mohl jsem Ti věnovat nějaké učebnice.

Jasně, v ložnici snad nebudeš mít v zásuvkách bůhvíjaký příkon. Ta cena je asi dost nadsazená, předpokládám co vývod, to 300,- i s materiálem, pokud si to začistíš a vymaluješ + doprava, práce na 1/2 dne.

Být Tebou, tak to udělám sám. To se dá zvládnout i bez el. kvalifikace. Případné rady získáš tady na poradně. Pokud najdeš kabel, jde to přerušit a dát krabičku, ale můžeš mít problém s krátkými dráty, ale jde to. Nejjednodušší je pokračovat od původních zásuvek dál, k dalším zásuvkám. Napojíš to přímo v původní zásuvce, pokračuješ k další, atd. V zásuvkách jsou k tomu účelu udělány svorky. Nedoporučuje se mít na jednom okruhu víc jak deset zásuvek.

Poptávej to u melouchářů (+důchodci) ve svém okolí, to jsou ti co si rádi přivydělávají po práci, o víkendech. Hoď si klidně inzerát na nástěnku Penny, Tesco atd. :-) Vesměs se jedná o triviální práci teda v případě, že je v dílně potřebné nářadí.

Začínám zvažovat, že bych si to udělal sám.
Jaký by byl postup v situaci, kdy jsou na jedné straně pokoje dvě zásuvky, netuším kudy k nim vedou dráty, z vybavení mám kladivo, sadu s ráčnou:D
otevřít jednu zásuvku, zjistit kudy vede kabel, případně vysekat do zdi drážku ( jakou hloubku?) a napojit kabel (jaký?) a v místě pro zásuvku udělat novou krabici a bude?
Jaká je nebezpečnost, když nerozumím elektrice, respektive jsem schopný zapojit lustr a podobné věci, ale nemám vyhlášku, třeba ve smyslu vyhoření?
Čím nejlépe zadělat vysekanou drážku?

Husí krk je zbytečný.Kabel použij 3 x 2,5 mm.Pamatuj že při pohledu na zásuvku zepředu je fáze (černý nebo hnědý) vždy na levé dírce, nulovací na pravé dírce (modrý) a zelenožlutý je zemnící kolík.
Kdybys mě zabil, zaboha si nevzpomenu na to značení kabelů, jen si pamatuju kabel označený CYR, ten se dost dlouhou dobu nepoužívá (nebo byl zakázaný), ale byl plochý takže jsi jen šroubovákem vyrýpnul pár mm omítky a zasádroval si jej :-)
Zrovna jsem se přestěhoval od Prahy na sever do Liberce, bejt ještě tam no problemo přijet a udělat.Teď to mám už trochu z ruky :-/

edit: drážku vysekej tak akorát na kabel, kabel natáhni, přichyť hřebíčkama, na pár místech přisádruj a zbytek dojeď štukem nebo něčím podobným ( nejsem zedník):-)

Pokud nemáš původní vedení z hliníku, neměl by být problém.Většinou jsou na zásuvkový okruhy montovány jističe 16A, ty udržej dost.Problém by byl s hliníkem.Ono se to musí čas od času zkontrolovat v krabicích, dotáhnout šroubky.Jinak hrozí díky oxidaci a při větším zatížení zásuvkového okruhu a díky přechodovýmu odporu, k jiskření.No a to už není daleko k požáru.Viz můj případ u známých.PAN hospodský ELEKTRIKÁŘ u osmého piva:neboj, já ti tu elektriku zapojím....ve finále, když nebylo místo v krabici, místo toho aby vedle vyseknul novou, spojil "smotalovým" konektorem hliník a měď, zatáhnul izolačkou a hurá na pár piv.Po asi dvou letech přišlo poblikávání světel (při zapnuté myčce v kuchyni), nepříjemnému prskání někde ve zdi.....ve finále jsem zjistil že půl domu je nabastleno tím stylem že na zásuvkový okruhy se dopojily světelný a naopak.U toho prvního příkladu ještě v poho ale pokud na světelný okruh někdo napojí zásuvky smotalovým konektorem...........nebudu se rozepisovat, první co bylo chytla krabice ve zdi zrovna za dvousetkilovou dubovou skříní, naštěstí byli doma.Co teď s tím?Už to hořelo, známej popadnul flexu, vyříznul do skříně díru a vodou uhasil krabici ( stihnul vypnout hlavní jistič protože ten co by to měl jistit to nebyl).Za půl roku blafla další v obejváku.

Takže hlavně si zjisti, v jakym stavu je vedení k zásuvkám.Nějakýho bastlíře bych k tomu nezval.Když pak vyhoříš a s tebou třeba sousedi, pojištovna tě utopí.

K dotazu:další dvě zásuvky nejsou problém, pokud na tý jedný lince nevisí další 20 zásuvek.Ono pokud nemáš k elektřině dokumentaci.....blbě se to řeší.

Právěže je to hliník. Jednu zásuvku jsem už dotahoval, aby nejiskřila...
Tak začínám mít chuť se do toho pustit, přeci napojit tři dráty, vysekat žlábek, zapojit tři dráty, napojit, vysekat, zapojit a dvě zásuvky jsou hotové. To nemůže být taková věda...
Doporučíš ještě prosímtě kabel? Nebo v obchodě budou vědět?nejspíš ještě přibalím zkoušečku, pro jistotu, než to testovat zapojením lampičky:))

Díky

Mám tušení že kabel má označení CYKY.Průřez 2,5 mm.Ale stačí dojet na prodejnu a říct že chceš kabel pod omítku s tímhle průřezem,na zásuvky.Z toho hliníku bych měl strach.Ale furt je to lepší napojit na čistou volnou svorku nový kabel, než je mačkat pod sebe,či smotávat.Pokud hodláš kupovat zkoušečku,zkus sehnat klasicou vadasku.Ta měří přes zátěž.Těmhle dotykovým já nevěřím.

Hliník je potvora, dvacet let vydrží, ale pak stačí s kabelem začít hýbat a může bejt problém.U těhle starejch domů bych opravdu neriskoval požár z důvodu vadné elektroinstalace.Bejt to samostatná jednotka, ty zásuvky bych si natahal na vlastní riziko.Ale pokud je to činžák, nevím nevím.
Osobně bych navrhoval rekonstrukci elektroinstalace, výměnu hliníku za měď, nový rozvaděč s novými jističi a chráničem pro koupelnu.Budeš mít klid, zásuvek si uděláš kolik budeš chtít a kam budeš chtít.Dělal jsem kolegovi byt, kabely schoval pod stropní podhledy, takže se ani moc nesekalo.Navíc hliník se tahal husíma krkama, takže hodně práce a bordelu se ušetří.Maximálně se prosekly přechody mezi stěnama a stropem, tam bývá většinou kabel skříplý.Nakonec si pozveš revizáka (ten můj dělá zprávu za 1500, nevím ale jestli může dělat revize pro Prahu)a budeš mít svatý pokoj.
Pokud seženeš materiál někde po bazarech, nebude to ani finančně nákladné.

No tak to nemá cenu, investovat do cizího.Poslední možnost zbývají prodlužováky nebo se domluvit s majitelem, že uděláš elektriku a on ti odpustí pár nájmů.My jsme se nedávno odstěhovali do Liberce, ale do fungl novýho bytu.S jakýmkoli problémem kontaktujeme majitele a ten zavolá údržbáři.Do hodiny je tady.

no, prave...ono to neni tak uplne cizi, byt je psany na tatu od pritelkyne, takze docela pohoda, neberu to tak, ze makam uplne na cizim, ale preci jen, investovat xx papiru do elektriky a jisticu atd, se mi prilis nechce, vzhledem k rozloze bytu a jeho uzitne hodnote v budoucnosti, pro nas jako par.

Tak porad nevim, nejak se nemuzu rozhodnout. Na jednu stranu bych si to nejradsi udelal sam. Na druhou stranu, muzu pozvat melouchare, ten to odflaka jak ja, mozna ze ja si na tom dam i vic zalezet, nez on. A dopadne to stejne.
Jo, uz mam zkousecku, vadasku:-)

Hele, pokud na těch zásuvkách nebude pověšeno víc silnějších spotřebičů ( 3 rychlovarky, dva grily a sporák :-) ), neměl by být problém.Pokud tam chceš mít lampičku či televizi, neřešil bych to.Protože já si všimnul až teď, že to máš do ložnice.Když už budeš v tom kutání, tak než začneš malovat, pootvírej každou krabičku ve zdi, šroubky lehce dotáhni.V zásuvkách taky.Hlavně necpi pod jeden štoubek oba dráty (hliník a měď).V každý zásuvce, pokud není z války, by měly být na každý svorce dva šroubky.S tím hliníkovým drátem moc nekvedlej, občas se stane, že elektrikáři co to zapojoval ujela ruka a drát lehce naříznul.V tomto místě bývá dost oslabený.Nový kabel si pak přichyť hřebíčky a sádrou, pak na to nahoď omítku (již jsem psal) .Nic nezkazíš když ty šroubky dotáhneš na citovku i v rozvaděči.Kdoví jak dlouho na to nikdo nehrábnul.

Hlavně než cokoli začneš, shoď jistič a ověř si to tou novou vanaskou:-)
V pondělí odjíždím na cesty (jezdím kamionem, protože elektrikáře nikde neberou), tak doufám že po návratu tady nenajdu odkaz na tvoje parte:-)

Tomáš

Nenech se vyděsit tím, že je tam hliník. Nejméně půlka domácností má instalaci v hliníku a celkem v pohodě. Jen je pravda, že je to ve svorkách po několika letech dobré dotáhnout.
Udělej to tak jak jsem již psal, a to tak, abys nemusel hledat kabel, pokračuj dál od některé původní zásuvky.Tu tam nech a připoj nový kabel na svorky zásuvky, nedávej žádnou krabici. Každá zásuvka má dva šroubky na každé svorce, právě na tento účel. Když bude na svorce jeden drát hliník a druhý měď, je to v pořádku, nejsou na sobě, každý je pod svým šroubkem. Kdyby přesto byla nutnost dát hliník a měď pod jeden šroubek, dej mezi ně obyčejnou podložku. (můžeš se v prodejně el. materiálu poptat po CupAl podložkách, jsou na to určené, je to podložka z jedné strany měděná a z druhé hliníková, dávají se stranou měď na meď). Kabel kup s označením CYKY 3X 2,5. Drážku vysekej tak, aby se kabel schoval, plus asi 5 až 10 mm. Při připojování drátů nedělej na drátech očka. Ohol jen asi 5mm a dej pod šroubek z jedné strany. Bývá tam taková zarážka aby drát nevyjel.
Výhoda napojení na původní zásuvku je i v tom, že kdyby jsi chtěl z nějakého důvodu uvést instalaci do původního stavu, prostě odpojíš a je to.
Na celou práci Ti stačí majzlík, kladivo a šroubovák. Na co platit tisíce za práci, kterou uděláš za odpoledne. Není se čeho bát.
Nejdřív ale odkrytuj jednu zásuvku a podívej se, je li připojena dvěma nebo třemi dráty.
Napiš to sem a napíšu Ti jak to správně připojit.
Při zapojování zásuvek se běžně říká "fáze vlevo", ale zapomíná se také říct, že kolík musí být nahoru!!
Už jsem viděl dost zásuvek s fází vlevo, ale s kolíkem dolů, což je špatně.
Při práci nezapomeň vypnout elektriku, ať Ti to sama nepřipomene:-)