Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ucpávající se odpad ze záchoda

V rodinném domku (z r. 1942) žijeme dvě rodiny. Stupačka ze záchoda vedla do septiku. Nikdy nebyl problém, jen se musel vyvážet. Cca před 10 lety jsme se rozhodli septik obejít novým odpadním potrubím (průměr 120 mm)a vést je přímo do kanalizace. Deset let všechno bylo bez problémů, jen se občas přicpávalo odvzdušnění, takže při spláchnutí spodního záchodu to vzalo vodu z horního záchodu. Nic hrozného. Teď se nám začal odpad ucpávat, zdá se že někde okolo napojení stupačky na nové potrubí. Nechali jsme si odpad propláchnout jakousi kyselinou a pak tlakovou vodou z kontrolního otvoru ve stupačce těsně před napojením. Ze začátku to šlo proplachovat špatně, nakonec tam strčil 25 metrů hadice. Týden dobré, i když i jen samotná voda odtékala z mísy trochu pomaleji. Po týdnu stejný problém. Znovu přišel stejný borec a zase jsme to nechali propláchnout, už vícekrát po celé délce. První den skvělé, od druhého dne opět pomalejší odtékání. Čím by to mohlo být? Propláchnutí na chvíli pomůže, mohla by být trubka (v nejvyšším místě je v hloubce 90 cm) např. mrazem prasklá a valí se nám tam hlína?

Nepíšete, z čeho je to 10 let nové potrubí. Závada může být v letošních mrazech, kdy dochází ke vzdouvání zamrzlé půdy a tím k porušení spádu potrubí. trubky se v některém místě mohou vzedmout a tím v jiném místě vede trubka "do kopce". Tam se potom usazují kaly, nebo odpadní voda i zamrzá. "Borec" by to měl zjistit jak co do místa poruchy (vzdálenosti), tak co do povahy (prolomené potrubí, zamrzlé, usazeniny...). On má nejvíc informací pro navržení nápravy.

Dobrý den, je z novoduru. "Borec" :-) je postarší nekomunikativní člověk (spíše komunikuje jen sprostými slovy)který byl schopný říci jen že je to do jednoho metru od domu. Vzedmutí půdy nás nenapadlo, potrubí je mezi 0.5 a 1.5 m pod zemí. Ale vypadá to logicky. Děkuji.

Hmmm, do metru od baráku a v hloubce cca 0,9m. Barák se nehýbe, zem je promrzlá do 1,2m, tedy se zvedá i s trubkou. Pokud průchod truky zdí a jeho okolí není upraveno pro vyrovnání těchto rozdílů, múže tam být po těch letech i prasklá trubka, do které se dostává materiál ze zásypu, je-li rozmrzlo, může to z části fungovat jako trativod... Objeví to nejspíš jenom krumpáč, protože kamera bude dražší a stejně to zevnitř neopraví. Když se zná dost přesně místo a hloubka je jen kolem metru, nebude to až takový problém.

Děkuji, to bude asi ono. Stupačka (původní) je litinová, kousek ode zdi domu to bylo napojeno na novodur. Pokud si dobře vzpomínám, na původní trubku vedoucí do septiku kterou řemeslníci přerušili nasunuli novodurovou spojku a okolí spoje obalili betonem. Okolí spoje určitě není pro vyrovnávání pohybu trubky nijak upraveno. Prostě po položení potrubí a zprovoznění se vše zasypalo hlínou. Ještě jednou díky za vše.

Není mi jasné jak jste čistili tlakovou vodou. To jako z kohoutku? Jestli ano tak to byl jen proplach ale nikoli čištění. Aha. Už to vidim.. "..zase jsme to nechali propláchnout, už vícekrát po celé délce..." Takže tohle je k ničemu. Chce to vysokotlaké čištění protisměrnou tryskou a s odsáním svinstva. Po takové proceduře je roura čistá jakoby právě vypadla z výroby a hned po tom kameru. Kamera vizuelně najde poškození a zároveň zjistí vady spádu, tj. pokud vlivem sedání půdy došlo k zapytlování atd. Zvednutí mrazem mi vzhledem k hloubce uložení nepřijde příliš pravděpodobné.To by musela být zemina sakra nacucaná vodou aby zámrz sjel takhle dolů. Nějaký důvod ucpávání samozřejmě je, ale jaký? Dokud tam neprojede kamera tak budeme jen spekulovat. Ale vzpomínám co v rourách dokázal ztuhlý tuk z kuchyně. V kombinaci s logrem od kafe... S masivním nástupem myček na nádobí a stále agresivnějších mycích prostředků tyhle trable téměř vymizely.

Tak vidíte. A pořád je to jen proplach. Sice wapkou, ale proplach, ne čištění, protože když vysokotlaké čištění, tak tohle, sledujte v čase od 01:25, anebo tohle. Ale pokud je odpad jen ze záchoda pak odpadá spekulace s usazenými tuky a pod. Když jste dělali "obchvat" septiku nevyšlo nějaké "divoké" lomení či spoj? Že by pytel na kanálu? Zamrznutí příliš nevěřím pokud nejste ze šumavské Kvildy nebo nějaké mrazové kotliny. Tady na strakonicku je zámrz 60, max. 70cm. Náš bagr se po skončení mrazů ještě nezastavil tak máme celkem zmapováno.

Ještě si říkám že bysme si měli vyjasnit pojmy. Stupačka je něco na co si stoupnu, nebo položím nohu, viz na motorce. Vy evidentně máte na mysli ležáky - ležaté potrubí v zemi, že? Jako stoupačky se zcela chybně nazývají svislé svody. Nic jimi nestoupá, spíš padá. Ale to je jedno. Důležitější je skutečnost že kuchyně a koupelna je odvedena jinudy. Kudy tedy? V té samé hloubce? Pokud ano a teče, pak zamrznutí můžeme vyloučit definitivně.

Lomení - stupačka (nebo klesačka) :-) , zkrátka svislá voda - jsem z valašska - je zalomená přes základy a původně pak vedla rovně do septiku. Po vyjítí ze zdi byl přívod do septiku přerušen a bylo vsazeno novodurové koleno 90 stupňů, po 5ti metrech další koleno 90 stupňů a pak rovnou do kanalizace. Sice po cca 15ti metrech prochází malou betonovou šachtou ale soused při pokládání potrubí nechal toto potrubí prostrčit skrz šachtu přímo do potrubí místní kanalizace. Takže jediný otvor kterým je odpad přístupný je na "stupačce" v našem sklepě. Ano, je to stoupačka (klesačka), u nás stupačka, správně asi svislá voda. O ležácích jsem psal jako o potrubí. Prostě moje terminologie: stupačka = svislá voda, potrubí = ležaté potrubí. Odpad z kuchyňského dřezu vede vnitřkem domu do jiné malé betonové šachty vně domu do které vede i odpad z koupelny, ten jde ale zevnitř severní zdi. Odpady ze záchoda, kuchyně i koupelny vedou ve stejné hloubce.