Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký typ sekačky

Vážení,

mám dvorek a malou předzahrádku a obojí se snažím nechat zarůst trávou. Není to ideálně rovná plocha. Řeším nyní, jakým typem sekačky se o trávník starat. Strunový vyžínač má výhodu v tom, že se s ním dostanu kamkoliv, nevýhodou na mě působí to, že sečení není moc rovnoměrné a hlavně, že je všude bordel. Uvažuji o nějaké lehké kolové (rotační) sekačce a zvažuji, jestli benzín nebo elektrika. Poradí nějaký zkušenější pěstitel trávníku co je lepší, na co si dát pozor, či jakou značku, případně jak se o trávník co nejlépe starat?

:puff:

Urcite rotacni sekacku, strunovy vyzinac je dobry leda tak na zacisteni okraju nebo do fakt svahu. Volba benzin vs elektrika - do nejakech 200m^2 bych uvazoval vo elektrice(ale stejne bych koukal jak to s tim kabelem pujde, na clenity teren bych radsi benzin), nad 200m^2 benzin, nad 500m^2 benzin s pojezdem.

Lehké proč? Bude vyrážet sekat i ctěná paní Gadjukinová? Elektrika je lehčí, zase musíš dávat bacha na šňůru a na déšť, hodí se spíše na menší plochy. Pak jde taky o to, jaká je rozloha trávníku a jaký vzrůst předpokládáš (tedy jak často budeš sekat) a taky trochu záleží na složení trávníku, ale to už bych zabíhal moc do detailů.
Osobně bych šel do něčeho benzinového od Husqvarny, to jsou mašiny, které umějí makat opravdu tvrdě. Jenže to je možná v tomhle případě kanon na vrabce.

Viděl jsem ruční "strunku" předělanou na pár koleček. Je to ale opravdu na sekání malých ploch a já bych nejradši vyměnil věčně odrbanou silonovou strunu za ocel lanko :-)

Neznám blíže vaše podmínky, ale z toho co jste popsal jsem jednoznačně pro elektrickou sekačku.
Elektřinu v dosahu máte, přívodní kabel se naučítě si ve svém vlastním zájmu hlídat. :-)

Kdyby to byla větší zahrada, zvolil bych "benzín".
Zvažte i možnost skladování - nevím jak u vás, ale u nás se krade a nechtěl bych přijít o mašinu za 15 tis. Kč :-(

"Lehčí elektrika" je vhodná i pro ženu. Sběrný koš je úžasná věc - nemusíte hrabat.
Začal bych tím, že se zajdu podívat do velké prodejny zahradní techniky, kde je vše vystaveno, kde to můžu vidět, ohmatat, a pak se teprve nechat lákat prodavačem ;-)
Něčím i levnějším od "Mou......." bych se nechal při výběru inspirovat ... Dostupnost servisu, náhradních dílů a záruka by pro mne měla velkou váhu.

Více info v odkazech:
Sekačka_na_trávu
http://www.ceskykutil.cz/navody-a-inspirace/zahrada /zahradni-technika-a-naradi/sekacky
http://www.lidovky.cz/test-motorovych-sekacek-08z-/ ln_noviny.asp?c=A080415_000138_ln_noviny_sko&klic= 2 24948&mes=080415_0
http://ekonomika.idnes.cz/test.asp?r=test&c=A020305 _104603_test_jan
http://www.itest.cz/zahradni_technika/spotrebitelsk y-test-motorove-sekacky-2008.htm

Máme zahrádku cca 400m2, nepravidelnou, plnou keřů, tu a tam ďolík, kousek kopečka...
Již 3 roky nám k naprosté spokojenosti slouží elektrická sekačka Bosch Rotak 37. Za tu dobu jediná údržba spočívala v broušení nože a preventivnímu promazání před každou sezonou. Před tím jsme měli Al-ko, ale to s touhle nejde srovnat.
K sekačce jsme zároveň koupili i provzdušňovač AMR 32F od téže firmy. Nejdříve mne trochu vyděsila subtilnost mechanismu, který pročesává trávu, jsou to "jen" takové drátky, ale po stejné době (3 roky) ani jeden ulomený a to si to k nám chodí půjčovat i sousedi, protože ty kvanta stařiny co z toho vyletují by člověk hrabal hrabkama až do léta a stejně by to takhle precizně neudělal. A vyčesáno včetně mechu. Kdo má mech na zahrádce ví o čem mluvím.
Nyní tak nějak začínám pokukovat i po jejich akumulátorových nůžkách na keře a trávu a budu to mít komplet. Jo a ty sekačky se dělají už i na akumulátor, ale jsou tak 2,5x dražší.
Nejsem placený agent fy Bosch, ale po 3 letech nemám sebemenší důvod k nespokojenosti a travička jak kobereček.:-)
K prohlédnutí na :
http://czptocs.bosch-pt.com/boptocs-cz/Category.jsp ;jsessionid=E02F623E0A22EAB72EE9D1C29DF6A701?divisi on=aw&ccat_id=9685

Neuvedls jak velkou plochu budeš sekat. Jestli chceš pěkný rovný trávník tak určitě rotační sekačku, strunová to okouše a nikdy z toho neuděláš hezkou plochu. Máme zahradu 12 arů a začínali jsme s elektrickou. Na konci zahrady když zapojuješ už třetí prodlužovačku tak už to prudí. Navíc riziko že přesekneš kabel taky není nic moc. Potom jsme pořídili nějaký benzínový šmejd za 4 tisíce, bez pojezdu a s malými kolečky. Motor nějaký Tecumseh, tragédie. Totéž si ve stejné době koupili i moji oba sousedi. Po 2 letech už seká jenom jedna a už to zanedlouho taky nebude pravda. 1. soused přetržená ojnice, já vyběhaný motor (když jsem motor rozebral tak jsem se vůbec nedivil, to nemá pístní kroužky a všechny ložiska jsou kluzná. Loni jsme koupili Stigu s motorem Honda OHC za cca 12 tisíc, pojezdem a mulčováním. Zatím naprostá spokojenost.S tímhle poseká manželka 12 arů za 2 hoďky a ani se nezadýchá. Upozorňuju že ji to baví, seká dobrovolně.Motor určitě vyber Briggs and Stratton nebo Honda, Husqvarně jak píše Kurt bych taky věřil, mám od nich motorovou pilu a je skvělá. Velká kolečka-výhoda při nerovném terénu.Mulčování-výborná věc, když se tráva nenechá moc vyrůst tak můžeš sekat bez koše, což je dost otravné po každých pár metrech zastavovat a odnášet vysypat koš přes celu zahradu. Na co si dát pozor při sekání-projít si pozemek a vybrat větší ležící kameny, kusy železa a všechno co dokážou děti natahat. Železo trčící ze země dokáže sekačku poslat do věčných lovišť
A co se týče péče o trávník-zalévat, zalévat, pokud si můžeš dovolit zbudovat umělou automatickou stabilní závlahu tak budeš odměněn perfektním trávníkem. Občas pohnojit Cereritem nebo ledkem. Výborné hnojivo je Kristalon, po něm trávník ožije, stojí ale nekřesťanské peníze. Trávník by se měl taky provzdušňovat vertikutátorem. K tomu se taky chystám už léta.