Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou fasádu na vlhkou zed ?

Zdravím, mohl by někdo poradit jak mám vyřešit fasádu domu, pokud stávající omítka s břizolitem odpadává díky vzlínající se vlhkosti. Dům má podlaží cca 90cm nad terénem, zdi jsou cca 60 cm(kamenné), nepodřezané. Izolaci podřezáváním bych řešit nechtěl. Spíše nějakou provětrávanou fasádu. Děkuji

Abych to upřesnil, vlhkost se projevuje zhruba do výšky 160cm nad terénem (tj.asi 70cm nad podlahou). Zhruba do úrovně podlahy je pouze vyspárovaná kamenná podezdívka a od ní teprve vápennocementová fasáda ostříknutá břizolitem (a ta to odnáší). A k tomu mám až ke zdi betonové chodníky. Napadlo mě vycházet chodníky, odkopat, drenážovat a tak snad snížit výšku vlhkosti alespoň do výšky podezdívky.Pomohlo by taky třeba vyškrábat spáry v podezdívce?

Když to řeknu upřimně, neměl byste se ptát jakou omítku, či fasáku na vlhkou zeď, ale spíš jak se zbavit vlhkosti. Jinak viz milan.cukrar nade mnou.. sanační omítku. Ale počítejte že je to řešení pouze střednědobé. Prvních 5 let senzace, po deseti se to zlomí a po patnácti letech budete tam, kde jste dnes, ale my už budem na důchodě a nikdo Vám neporadí. :-D

Těm sanačním omítkám příliš nevěřím. Pamatuju, jak se stály celou noc fronty na přípravek Horp - vyráběl komunál Triga Horní Počernice. Byla to taková omáčka, kterou se napajcovala stěna a jaký zázrak, ona okamžitě vyschla. Kdyby to byl takový objev, tak to nezmizelo ze světa, chyt by se toho nějaký velký výrobce a dělal to dodnes.

Určitě to někdo vyrábí, byla to opravdu skvělá věc, my jsme před 25 lety natřeli Horpem fasádu a dodnes je suchá!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
rádi bychom to ještě použili na sklep. Poraďte prosím...
vta@post.cz

Luboš Svoboda, Zdeněk Tobolka : Stavební izolace

V současné době vzrůstá význam hydroizolačních polymercementových směsí obsahujících jako součást
záměsové vody přísadu akrylátové disperze. Tyto směsi úspěšně nahradily starší výrobky založené na
polyvinylacetátovém latexu. Hydroizolační výrobky modifikované polyvinylacetátem (PVAc) jsou totiž sice
dobře lepivé, dobře zpracovatelné a vykazují na začátku i velmi příznivé mechanické vlastnosti, jejich
uživatelské vlastnosti se však s časem často silně zhoršují. Ke zhoršení vlastností dochází při současném
spolupůsobení vody. Většina PVAc modifikovaných malt se při trvalé vodní expozici rozpadá do pěti let.

Příkladem výrobku obsahujícího polyvinylacetát byl i jinak problematický nátěr HORP. Jeho izolační funkce
spočívala ve vytvoření neprodyšné zábrany na vnitřním líci provlhlé zdi. Krátkodobé zlepšení interiérové
vlhkosti je v takovémto případě vykoupeno zhoršením vlhkostních poměrů v zavlhlém zdivo což má negativní
dopad nejen na tepelný odpor natřeného zdiva, ale i na jeho životnost. Skutečnost že polymercementové
nebo silikátové izolační hmoty jsou schopné odolávat i negativnímu tlaku vody byla v tomto případě zcela
nesprávně využita.