Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Jde o to od jakého výrobce máš nádobu.
http://www.protopeni.cz/expanzomaty/pro-ustredni-v ytapeni-131/
obvykle se expanzka plní na 1,2-1,4 atm, tlak v soustavě aby byl při horké vodě do max. 1,8 atmosféry.
Neočekával jsem konkrétní číslo, spíše návod, jak tlak určit. Určitě bude jiný tlak pro přízemní rozvod a jiný tlak pro 3-podlažní dům.
U mě si tlak diktuje kotel. Nejradši prý rozmezí 1–1,5 baru. Pod jeden bar bliká, pod půl baru stávkuje.
Pokud je to tlaková soustava, je daný minimální tlak cca 1atm (aby voda nevařila a nepropálil se výměník v kotli - tenhle tlak si všechny kotle hlídají a při nižším odmítají topit, padnou s chybou).
Maximální tlak je rozumné držet pod 2 Atm., kvůlivá pevnosti kdečeho (zase kotel má vestavěný pojistný ventil na cca 2,5atm.
Možná se ptáš, jak se seřídí expanzka:
při beztlaku ze strany vody na expanzku tuto nafouknout na cca 1,2 Atm, pak teprv napustit vodu do systému. Pokud už tam voda je, musíš zavřít kohouty do kotle, z kotle vypustit vodu, pak natlakovat vnitřní expanzku, otevřít kohouty do kotle a dopustit vodu, aby tlak v soustavě byl o chlup nižší, než jsi dal do expanzky(při studené vodě).
Jak se bude voda ohřívat bude se v expanzce přesouvat membrána a stlačovat její "vzdušnou polovinu", takže tlak v soustavě vody bude stoupat jen velmi málo (o 0,1-0,3atm). Pokud ti stoupne výš(případně dokonce přetéká voda z pojistného ventilu), nebyla expanzka natlakovaná dost, tj. nebyla na začátku plná vzduchu, takže před vodou, která se do ní tlačí, nemá membrána kam uhnout.
UFF.
OK. Díky
Je vidět ,že o tom nic nevíte ale většinou se expansomat tlakuje o jednu desetinu méně než je provozní tlak kotle .myslím že kopeček maá kotel protherm a tyto věci by měl řešit servisní technik při roční prohlídce za kterou je placen ,pokud se tak něděje je třeba vymněnit servisního technika a né si opravovat kotel svépomocí.A ono je také možné,že ta expanska v kotli bude malá na systém kde je provozována a rady typu "nafoukni to víc poj.ventil to udrží" jsou zcestné.
Hlavně že ty o tom toho víš tolik.Tady se lidé ptají na radu co a jak, a ne na to aby si volali servisního technika A platily těžké peníze.
Je vidět,že tomu opravdu rozumíte! Jednoduchá pomůcka je, výška domu + 0.2 baru, foukáse při prázdné expanzní nádobě, tedy bez vody.10m = 1bar = 1atm
Tak je to správně, promluvil odborník. Lépe bych to nesesmolil.
jenže my v expanzce namáme žádný tlak,když otevřu ventilek, tak žádný vzduch neuniká
ale na budíku ukazuje nějakých 90 čehosi
slyšel jsem že doi té expanzky nemůžu nic foukat, tak k čemu to je?
u nás je to natlakovaný na 100 čeho si asi Baru akdyž je tam málo tak připustím trochu vody
a expanzkou nic nedělám ani nevim co se sni dělá,ale četl jsem možná to bude blbost ale expanka se tlakuje dusíkem nebo nějakým plynem nebo ne.
Ak v expanzomate nemáš vzduch, vlastne nemáš expanzomat. Dofúkať !
nelám si s tým hlavu, zrejme si niekde-niečo počul-čítal o použítí dusíku, u teba doma je totálna zbytočnosť sa tým zapodievať
jenže když doufoukám vzduch, tak se to přece zavzdušní?né?
a nebude to topit
ujasni si čo máš:
expanzka - expanzná nádoba - otvorená nádoba v ktorej sa premenlivou výškou hladiny "dejú" zmeny objemu vody pri premenlivej teplote vody, nemá žiadny "ventilek" na dofukovanie
expanzomat - expanzná nádoba - uzavretá nádoba v ktorej sa premenlivou výškou hladiny "dejú" zmeny objemu vody pri premenlivej teplote vody. Expanzomat má "ventilek" na dofukovanie vzduchu/plynu. Vo vnútri je gumená membrána oddelujúca priestor vody a vzduchu/plynu. Pri zmenách objemu vody sa priestor pre plyn zmenšuje a stúpa tlak. Plyn funguje ako pružný "vankúš". Ak tam plyn nie je tak ako pružný vankúš nemá čo fungovať a v topnej sústave dochádza k velkým tlakovým zmenám. Aby neprekročili únosnú hranicu a nedošlo k poškodeniu pretlakom, v sústave býva namontovaný poistný ventil.
ne,je to duše.stlačí se ti voda a budeš asi muset upustit.Mohl by propustit ventil.
čéče už asi odpověď nepotřebují.Otázka je stará 6 let.
to těžko.