Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 27led diod jaký odpor a jaký zdroj

ahoj chci se zeptat kamoš ze zahraničí mě poprosil o pomoc staví si model letadla který má svítit..chce použít 27led diod velké 3mm (hodnoty diod nezná) a chce je zapojit na 9V baterii myslím si že na takovej počet ledek je to málo..tak proto se chci zeptat jaký zdroj má použít a jaké odpory hodnoty a kolik?vím ohmuv zákon ale nejsem tak zběhlí v tom a rači se zeptám..prosím o radu..děkuji

Za prvé, jak moc ty ledky mají svítit? Jenom jako nenápadné světýlka, nebo jako příruční svítilna? Za druhé, jak dlouho mají svítit? Za třetí jaké má schopnosti jako bastliř?
Nejjednodušší řešení - sehnat nízkopříkonové ledky (které dostatečně svítí už při 1mA) ale s obyčejnýma 20mA LEDkama to taky půjde...
Dále pořídit malou powerbanku (ta se určitě do modelu vejde), která zajistí konstantní napětí 5V. Podle napětí LEDek (bílé mají cca 2V, červené 1,5V) zvolit, kolik se jich dá zapojit do série (v případě bílých jen dvě, v případě červených 3) a nejlépe změřit vhodný předřadný rezistor pro nastavení požadované svítivosti. Pak ty LED zapojit každou větev s vlastním předřadným rezistorem.
Powerbanka ohlídá vypnutí při vybití, snadno se bude nabíjet dobíječkou k mobilu, vydrží svítit mnohonásobně déle než 9V baterka, kterou by musel furt kupovat nebo pořídit taky dobíjecí...
Takže asi tak...
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4513-pwbled- gif]

Ona ta 9V neni zas az tak makka, ak je nabita. Da sa to ale nie je to vhodne, to by bol schopny urobit len cinan na niecom co sa po 3pouzitiach vyhodi s este nabitou baterkou na 90% ;) Ked to ma byt nieco ludske tak nech to robi radsej normalne s menicom resp. prudovym zdrojom step-up alebo step-down.