Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Preco vyhadzuju diesle z miest

Ak sa bude darit mozno zakupim tento rok dalsie auto do rodiny pre manzelku a chcem opat diesel.
Problemom je sucasna situacia, ked sa coraz castejsie hovori, ze dieslove auta nebudu vpustane do velkych miest kvoli emisiam. Kedze sa pomerne casto hovori o blizkej Viedni bolo by celkom nemile keby vlastnime doma len auta s motorizaciou, s ktorou nemozeme ist do mesta.
Pozrel som si namatkou emisie CO2 sucasnych motorov u modelu, ktory som si vybral a zistil, ze benziny maju 120-140g/km a diesle len 95-105 g/km.
Viem, ze emisie nie su len CO2, ale zrovna CO2 sa uvadza vsade ako najvacsi problem.
Nedava mi to logiku, ked je diesel "cistejsi" ako benzin preco potom tie sumy o to, ze diesle budu postupne odstavovat.

A este jedna otazka, som sice strojar, ale v tomto jasno nemam. Preco maju dieslove motory vzhladom na svoj objem vyrazne vacsi krutiaci moment ako benziny? Co sposobuje "silu" toho diesela oproti benzinu, ked princip oboch motorov je velmi podobny. Spotreba sa vysvetlit da, ta je zavisla od otacok, ale ten krutak mi do hlavy takto sedliacky moc nejde.

Diesel vytvara NOx a male ciastocky ktore sa vedia dostat az do krvneho obehu cez pluca a sposobovat problemy a smrt.
Preto maju diesle potrebuj dodatocnych filtrov a nezmyslov Euro6 vstrekovanie mocovky do vyfuku za jazdy ci co, a aj tak je to k hovnu ked idem za dieslom tak cierny dym sa z toho vali a pridem na balkon utrem stolik a handra cierna jak noc, toto dychame ludia...
Ale vraj tie ciastocky su aj z pneumatik a inych zdrojov. Ja sa nehadam, neviem.