Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zavedení elektřiny k domu

Dobré odpoledne.

Tak místo toho, abychom stavěli domeček s chlívky tak si domeček koupíme a zrekonstrujeme.

Domeček už máme vyhlýdlý hned skoro na břehu Berounky ale v kopci, takže když se Berounka zvedne, tak dům bude v pořádku. Ano, je to spíše statek ve stavu před rekonstrukcí... Viz. foto
A je tam jedna vada, není tam elektrické vedení. Elektrické vedení je nejblíže ve vesnici což je přesně nějakých 506m, ale přes berounku a do skály, a tam na vršku je vesnice kde je nebližší vedení. Statek až zrekonstrujeme tak se v něm chystáme bydlet, proto potřebujeme elektřinu, nemáte nějaký nápad jak to udělat třeba jinak než přivádět elektřinu takový kus přes skály a řeku?

Mimochodem Berounka od domu je vzdálená 120m po první chlív, 140m je už dům.... Jinak je to na samotě u lesa na takové louce.. Zašlu foto.

Upřímně - důvod, proč tam není elektřina je ten, že její přivedení je moc nákladné. Důvod, proč je ten dům tak levný je ten, že tam nejsou sítě. Zázraky nečekejte, musí se tam natáhnout vedení (tedy pokud vám nestačí mít u baráku vrčící elektrocentrálu) a ty náklady na vedení budou nejspíš vyšší, než je cena toho domu.

To místo může být pěkné. S tou přípojkou to nebude tak jednoduché, předpokládám, že těch půl kilometru půjde přes cizí pozemky, které tím částečně znehodnotíte (ochranné pásmo), takže pravděpodobně budete muset mít souhlas jejich majitelů. Vzdálenost mezi sloupy se běžně dělá tak do 45 metrů, pak si myslím, že už mezi sloupy vyjde příliš velký průhyb vedení (šířka Berounky).

Začal bych na stránkách ČEZu, kde bych si našel, kdo má tu lokalitu na starost, nebo kdo mě alespoň nasměruje, a šel se zeptat, sebou si vzal katastrálku + výpis z katastru a asi bych si zhruba sečetl jaké spotřebiče a jaký příkon budu chtít (10kW ? - záleží čím budete topit) + jaké jističe (3x25A ?). A podmínky připojení vám řekne ČEZ a uvidíte jestli to je reálné.

A zašel bych i na stavební úřad, podíval se do územního plánu, zjistil jak je to s vodou ..., zjistil jak je to s příjezdem, jestli nemusíte přes cizí pozemek, jestli se tam dostanete v zimě atd atd.

A ještě je dobré, když vstup do chalupy, zápraží je orientované k jihu, většina chalup co se prodává, má orientaci k severu, podle fotky máte zápraží osvětlené zapadajícím sluncem, takže by to mělo být ok.

To jsou krásné sny. Myslím, že než majitel chaloupky dostane od vodoprávního úřadu povolení ke stavbě a vybuduje ten kilometrový náhon, aby získal potřebný několikametrový spád pro vodní elektrárnu ( tedy jestli nebude stavět rovnou přehradu přes celou Berounku) tak už ta chaloupka stát nebude :-) ...

Papirove a i co do penez je realnejsi to dotazeni el., stavba MVE je papirove naprosty peklo a nejaky samodomo bastleni na toku jako je Berounka neprojde. Nehlede na fakt, ze Berounka je +- zdrz na zdrzi, najit na ni misto s nejakym vyuzitelnym spadem je zcela nerealny, posledni usek, kde by to pripadalo do uvahy je misto planovanyho jezu Radotin II (mmch, prumerny spad Berounky je cca 75cm/km).
Jo takhle kdyby vedl pres pozemek malej potucek, reknem 20l/s a 5m spadu, to by byla jina radost. To se da risknout bez papiru a pritom teoretickej vykon je 1kW. A 1kW 24h denne, to neni uplne marny.

No, vedle stavby vodní elektrárny na Berounce, mi přijde ta rekonstrukce chalupy jako víkendové rozptýlení.
Na internetu jsou zkušenosti lidí, kteří nejsou připojeni na distributora elektřiny a mají nějakou kombinaci solárních panelů a elektrocentrály (např. www.mypower.cz) ... tak se na to podívejte, ale podle mě to člověk už pak musí mít jako styl života, trochu jako koníček.

Nevím, kolik Vám je, jaké máte zkušenosti a příjem, ale pro boha živého... nechoďte do této zříceniny bydlet - myslím to s Vámi dobře. Sen je krásná věc, ale pokud do toho půjdete, budete za chvíli plakat a možná toho i litovat. Necháte zde duši, mohl by utrpět vztah se ženou či přítelkyní nebo snad i dětmi. Zkuste najít nějaký domeček v lepším stavu, připojený na sítě. Buďte trpěliví. My s ženou nebyli, koupili větší (vyšší patrový) dům a znamená to 2x více nákladů (rekonstrukce, zateplení atd...). Kvůli výšce si na fasádě nebo střeše člověk sám moc neudělá ač by to jinak nebyl žádný problém. Ne že bych litoval této volby, to zas ne, ale možná, že kdyby člověk chvíli počkal, mohl najít něco menšího. Prostě vybírejte s rozumem a kalkulujte na co máte, na co ne a dívejte se na věc kriticky a z více úhlů pohledu.

Ale pokud opravdu do toho domu chcete jít, tak asi jediné řešení jsou opravdu soláry, elektrocentrála a teoreticky i menší větrná elektrárna. Bude to ale i tak dosti nákladné.