Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno únik radonu

Dobrý den, moc prosím o radu. Rok bydlíme v nebytovém prostoru (ateliér). V pokoji přímo pod postelí máme poklop, pod kterým měl být údajně vybetonovaný prostor. Nijak jsme (teď si to vyčítám) si to neověřili a dnes jsme zjistili, že je to napojení na kanalizaci, s tím, že pod tím je ještě jeden poklop, který přímo vede do podloží. Poklop samozřejmě není nic, co by chránilo proti úniku radonu. Je možné, že by se na to při stavbě nemyslelo nebo jsou u nebytového prostoru jiné limity? Našla jsem informaci, že v půdním vzduchu už metr pod zemí můžou být hodnoty až stotisíckrát vyšší než je limit...A ani nepátrám, jak hluboko je kanalizace...Proč to dávali přímo do bytu? Je to taky na chodbě, v kočárkárně, ale tam to tolik nevadí...Měření probíhá rok nebo dva měsíce v topné sezóně, takže to nám asi nepomůže. To už bude lepší se přestěhovat. Máte někdo zkušenost se stavbou? Myslíte, že je opravdu možné nechat takto průchozí podloží do bytu i v případě nebytového prostoru? Díky moc. Hanka

Uz ste tam robili nejake merania alebo preco si myslis ze radon vyviera zrovna u vas? To je podla mna jak sa bat ze mam barak postaveny zrovna na sopke.

Nechapem celkom co je pod tym poklopom, keby tam bola kanalizacia tak to by ste urcite v tej miestnosti nespali kvoli smradu, je to teda len vybetonovany priestor bez nejakeho ineho pristupu cohokolvek?
Ked sa bojis tak si ten poklop utesnite (janeviem nejake gumy dookola alebo lepiaca paska poriadna z bau-neco obchodu apod), alebo si tam prevedte nejake merania.

Alebo lepsie jak lepiaca paska bude asi silikon (maju v kazdom Bau-neco obchode). Existuju aj bezbarevne a je to lepkave a ostava to pruzne aj po zatvrdnuti. Staci dat silikon na strbiny, nemusis silikonovat cely poklop :)
A ak to bude treba niekedy otvorit da sa ten silikon jednoducho prerezat a poklop otvorit

To je prvni vec - zdaleka ne vsude vubec radon v podlozi je v nejakejch signifikantnich hodnotach.
Za druhy - fakt tam je dira vedouci do hliny? To se mi taky moc nezda.
Za treti - radonovy mereni trva snad tejden, nechavali sme si to premerit.
A za ctvrty -radon je docela strasak, ale realne dost pochybuju, ze by byt v hruby zemljance byla 100000x prekrocena norma - to by clovek musel po dvou letech padnout, coz se bezne nedeje.
Ja bych hlavne nepanikaril.

Je to poklo, pod kterým je díra, zavřená dalším poklopem. Pod ní je napojení na kanalizaci. Je to taky na chodbě a v kočárkárně, prý pro případ možnosti příp. odčerpání vody do kanalizace...Smrad z toho nejde, ale neotevíráme to. Jde o to, že radon nepotřebuje moc velkou díru na to, aby se dostával do místnosti, v půdě je pod velký tlakem. Navíc jeho účinky se neprojeví hned.