základ pod komín
Dělám si základ pod komín 40 x 40.O výšce 10,5m od fy.Eko komíny.cz
Mám v úmyslu udělat díru 50 x 50 o hloubce 90cm. Koupil jsem pytlovaný beton B20.
Teď nevím udělat celou jámu z betonu s tím,že tam naházím velké kameny,nebo udělat tak 60cm jen z kamení a štěrku a zbývajících 30cm čistou betonovou směs s armovacími tyčemi ?
Dělám postup ok?
Do návodu ses díval? stahnete-si
Něco tam k tomu píšou...
Jestli myslíš tohle,Tak to jsem viděl.
:
0. Základ komína - pod komínovým tělesem musí být proveden kvalitní základ.
V případě založení komína na stropní, či jinou stavební konstrukci musí být ověřena
její únosnost. Únosnost základu musí být ověřena statikem. Do uvažované hmotnosti komína je nutné započítat také nadstřešní část komína včetně cihelné obezdívky
(u komínů s cihelnou obezdívkou). Do celkové hmotnosti komína se musí také započítat
krakorcové, nosné a krycí desky. Základ pod komín musí být vodorovný a nesmí vykazovat nerovnosti větší než 2mm.
Tak tam se nedozvím nic.Není tam žádná praktická rada jak postupovat, jen mě alibisticky posílají za statikem a že tam nesmí být nerovnost větší než 2mm.
Navíc ani řeč o hydroizolaci.
Železo do gruntu nedávej. To jsou vyhozené peníze. Vykopej jámu min. 80cm hlubokou, která bude mít v úrovni podlahy těch 50x50 a směrem dolů se bude rozšiřovat pod úhlem 45°. Do té lej rozmýchaný beton a utápěj kamení. Můžeš ten základ z těch kamenů i vyzdít, čímž ušetříš něco betonu ale, je to zbytečně pracné. Až se dostaneš na úroveň podlahy tak do toho čerstvého betonu zapíchni první tvarovku a přesně vyrovnej vodováhou a nech týden vytvrdnout.
Díky, tak to je alespoň rada,kterou oceňuji.
No nezlob se na mně ale těch 45° je pitomost jako dům.
Jó omlouvám se mělo tam být 30°. Spodní hrana základu musí být v nezámrzné hloubce tj. 80-120cm. Tvoří-li základovou půdu soudržné zeminy a je-li nebezpečí jejich smršťování, navrhuje se hloubka ještě větší. Že se budou kameny dotýkat tak v tom problém nevidím, ono tomu praxi těžko zabráníš. Ty kaverny je dobrá připomínka a jejich tvorbě musí zabránit. Proto jsem psal že má kameny utápět v betonu a ne naopak. Pokud by nejdříve nacházel vrstvu kamenů a tu následně zalíval betonem, byť třeba řídkým, tak by ty vzduchové kapsy určitě vznikaly. Dále je dobré ten beton něčím v jámě pěchovat ideální je ponorný vybrátor ale postačí i nějaký trámek.
Pro komín 40 x 40 je třeba připravit základ v závislosti na výšce komínu. Pro bungalov s vazníkovým krovem stačí základ 60 x 60, pro dvoupatrový domek s klasickým vázaným krovem až 80 x 80. Hloubka postačí 80 cm. Do základu může být beton prostý, nebo prokládaný kamenem, železo do základu je zbytečné. Kameny v betonu na sobě nesmí ležet, ani se nesmí dotýkat, vždy mezi nimi musí mezera alespoň 20 mm. Na betonový podklad se vyskládají kameny, zasypou se betonem, znovu kameny, beton a takto postupovat až nahoru. To co se běžně děje na stavbách že se kameny volně nahážou do výkopu a zalejí řídkým betonem je nepřípustné neboť kam beton nezateče vznikají nežádoucí kaverny. Na základ položit izolaci proti vlhkosti a lze zakládat komín.
musím iba súhlasit , robil som 10 rokov z betonom , tak viem co beton dokáze ( clovek by si povedal, nahádzem kamene a zalejem betonom ,bohuzial vsetko má svoj postup ) videl som ako praskol 9 tonový stlp , kde bolo skoro 1 -2 tony armature , pri páde z kamionu praskol ako drevená trieska. Ked sme betonovvali pri teplote -15 a beton zamrzal uz pri nasýpaný na dosku. Alebo, ked som vrtal do C55 ked som si zle prečítal výkrese a zle osadil kovanie a musel som to po pracovnej dobre opravit :o) A kaverny ??? asi najdolezitejsia vec pri spracovaní betonú , natieranie foriem prostriedkami a vibrovanie z vibrátormi hotová alchýmia :o)