Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nosnik

Budte zdravi!

Potrebuju si overit pevnost nosniku a uz se mi chytry vzorecky z hlavy vykourili a knizku s nima nejak nemuzu najit...

Nosnik I, stojna 6mm preklizka, pasnice kazda ze dvou(celkem tedy ctyr) lati 20*40. Vyska 100mm. Namahani ohybem jako na dvou koncich podeprenej, sila je uprostred, a druhej pripad, ten ale bude marginalni, nosnik je namahanej na vzper.

Diky za pomoc.

ja uz toho zkusil dost, musim vyhrabat Prirucku konstruktera ULL vod Olsanskyho, tam to je, jenom ja nevim kde po stehovani je. Ono se to u tehle nehomogenich nosniku z anisotropnich materialu dela trosku jinak nez u normalniho ocelovyho Icka, byl to nejakej rozklad sil, ale ja uz nevim jak se tam uvazuje ta stojna... pak uz je to jednoduchy overit ty pasnice, ba i tu stojnu, ale nevim jak se zacina.

Uz sem to nasel, takze pokud by to nekdy hledal nekdo jinej, myslenka vypoctu je takova, ze sila pusobici na nosnik zpusobuje jednak namahani posouvaci silou, ktera se snazi nosnik usmyknout a jednak ohybovej moment. Stojna se dimenzuje na tu posouvaci silu, bohuzel to pro tenky stojny znamena pocitat zborceni, coz de blbe na zaklade nejakejch emperickecjch vzorcu, pasnice se dimenzujou na ten ohybovej moment(silova dvojice, kazda sila v jedny pasnici), pokavad jsou tenky je to jednoduchy, pokavad sou tlustejsi, musi se tam zavedts korekce, pocita se to jako "trojuhelnikovy zatizeni" misto jednoduchyho spojityho.