Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kopanie studne

Potrebujem vykopat na zahrade studnu asi 5m hlboku z betonovych skruzy o priemere 100 az 120 cm. Poda je ilovita. Chcem sa spytat na sposob kopania a ci treba nejake povelenia a podobne. Pokial viem kope sa tak ze sa skruze podkopavaju a pomali to cele klesa dolu. Tym to chrani kopajuceho pred zavalom. Chcem sa ale poinformovat ako na to -hlavne koli bezpecnosti. Platit za to zaidnej firme nemienim. Kopat este zvladnem.
A nemusite mi pisat ze take nieco by mali robit ludia ktory maju potvrdenia o tom ze to robit mozu a neviem jake dristy.

Tak to ti nezávidím, absolvoval jsem to jednou v písečné půdě a stačilo. Začni kopat bez skruží co to jen půjde a širší díru aspoň o šířku lopaty na každé straně.
Jak to začne být nezdravé,(je na to předpis od jaké hloubky se má "pažit" aby to nespadlo) dejte skruže na sebe a pak už jeďte uvnitř. Musíš si pořídit krátkou lopatu a krumpáč šikovná ba skoro nezbytná je bytelná trojnožka(skruž je velmi těžká!! nad dírou, s hupcukem(lanový zvedací"hever") na skruže a s kladkou na vytahování hlíny v kýblu.
Skruže jsme spuštěli pomocí trojháku chyceného zevnitř skruže. Byly to jakoby tři háky na stěhování po 120° otočně uchycené aby šly dát do různých velikostí skruže a po vyndání se svěsily těsně vedle sebe na hlavní oko, takový svařenec.
Dál trámky co unesou skruž a dost dlouhé přes díru, podlážky co se dají na ty trámky, aby se dalo zajet nad díru k manipulaci s kýblem hlíny, na nějaké houpání zapomeň. Dost místa na vykopnou zem a vozit raději dál, ono to dost přibývá. Budeš mít mokrá a studená záda, neb se budeš otírat zadkem o mokrou skruž až budeš podhrabávat.
Jak se začne stahovat voda, musíš mít ponorné čerpadlo pokud by jí bylo víc, aby ti nenateklo do holinek.
Není to hezký pocit, když se zamyslíš nad pádem kýble s hlínou na hlavu a není kam uhnout v té díře.
Nejblbější je když se to začne sunout ke straně a všimneš si pozdě a díra je už šikmo. Skruže vzít velké, ona i ta 120tka je dost malá když jsi uvnitř.
A MÍT NĚKOHO, KDO SE V TOM TROCHU VYZNÁ, JE TO DOST O ÚSTA. ŽÁDNOU FRAJEŘINU.

Dobrý den,asi před dvaceti lety jsem byl u známého a zrovna hloubili studnu.Měli na to takovýto aparát,je ne obrázku.Thali to vrátkem přes kladku na trojnožce,vrátek měl navíjecí buben řešen tak,že šel odjistit,takže hloubící zařízení padalo volným pádem,šlo to opravdu dobře,trubka po každém spuštění byla poměrně dost plná,bylo to V Sokolči,takže na pískách,ale myslím,že by to mělo jít i jinde,když nenerazíte na pevnou desku.Zde jsem nakreslil zařízení podle toho co si pamatuji.:http://img504.imageshack.us/my.php?image=studnadv2. jpg

Dikes Tak nejak som si to predstavoval. Chcel som ale nejaku radicku takze este raz diki.Uz som raz kopal ´studnu´ :-) Ale to sme len sprchovaci kut cely zakopali.To ale na inom pozemku kde je ovela vyssie spodna voda.
A no o maler by to bolo ak by som siel do toho uplne bezhlavo a kopal het bez rozmyslu. Vtedy by to bol maler :-) Myslim ze ty profici su lepsi akurat v tom ze vedia ako na to. Ja kopat viem co to som uz vykopal ale poriadnu studnu este nie.

Ještě dodám: kopali, z větší části rýpali lopatou, jsme to ve dvou lidech na tři metry v písčitém terénu dva dny. Jestli tam u vás je lepivý těžký jíl, a chcete jít do 5ti metrů tak je lepší si na to zjednat někoho s bagrem, nejlíp aby měl lžíci z 5ti segmentů tzv. tulipán, ten dělá kulatou díru. Lžíce ze dvou půlek to udělá taky. Klasika traktor s radlicí a vzadu lžíce typu wariňák, bělorus, nebo dnes caterpilar či komatsu udělají tu díru trochu širší. Při ruční práci větší kamen znamená někdy i konec, bagr si poradí.
Jestli jste si tou vodou jisti, tak to nemusí to být profi studnař, který si naúčtuje vyhledání pramene atd... ale,... dá záruku.
Jak to chodí s povolenkami u vás nevím, průšvih je, když nějakému sousedovi strhnete pramen a ztratí se mu voda.
A jestli půjdete opravdu hluboko, tak pozor, ať vám tam nespadne klokan.:-D

Bacha na to! Jednou jsem potkal kamaráda, ruku na konstrukci před sebou, v gypsu do půl pasu. Zlámaná klíční kost a pomlácenej, jak po diskusi s tlupou tmavočechů.
-Jářku, co se ti stalo? Přejel tě válec?
-Ále, prohluboval jsem studnu. Jsem dole, kopu, nahoru to vytahujou v kýblu vrátkem. No a upadlo tomu kýblu cestou ucho. V tý studni nemáš kam utýct.
Opravdu to není joke, nýbrž skutečná událost!

Viem viem na to som myslel uz veela krat. Rozhodne aspon prilba na hlavu to bezpodmienecne a vetra na ktorych spevnit rucky a prose vseko urobit a skontrolovat. Taky 25 kilovy kybel blata moze aj zabit.A este k tym bagrom a tak. Ono keby ze sa da tam dostat bager tak ta studna by bola vykopana este za socializmu :-) Ale neni tam pristup.

Než jsem napsal předchozí příspěvěk, zrovna na letící plný kýbl jsem pomyslel a přiznám se, bylo mi z toho hodně úzko, když jsem si představil, že všeuměl se vydává na svoji poslední cestu jen proto, že se utrhnul kýbl. Jde mi z toho mráz po zádech. Tohle opravdu není sranda a já bych tu studnu nekopal i kdybych měl za zády profíky.
Zde bych opravdu nešetřil a zadal to profíkům a chtěl záruku. Jen blbec by kopal s tím že se ukáže že tam není voda ...
;-)

Každopádně bys ušetřil za ochrannou helmu

Pravda. Kdyžtak se začne se kopat nová studna a do starý hází zemina. Někdy se holt povede až na několikátej pokus. Za tisíce let bude někdo slavnej, že objeví místo, kde rituálně pohřbívali lidi s krompáčem a ve stoje.

Cikán s lopatou se hledá těžko. :-D

Mladý cikán jde po ulici a najde kávovou lžičku. Neví co to je, tak se při návratu domů ptá otce: "Táto, co je to?" Otec: "No ja nevím, zeptej se matky". Ptá se tedy matky: "Mamo, co je tó ?" Matka: "Vim já? Zeptej se dědy, ten je starej, ten to bude vedět". Cikaně jde za dědou: "Dědo, co to je?" Děda: "Ty vole, hned to zahoď, to je semínko od lopaty!"

Přátelé, když už jsme u těch studní. Na chatě mám studnu, hlubokou tři metry - stačí to, je to v písku a těsně u Labe. Nevím jak jí kdysi dělali, ale je z nějakých kanalizačních trubek, cca 60-80cm v průměru. Takže s mým pupkem se šprajcnu už na povrchu a žádného Somálce neznám. Úkol je prostý: Potřeboval bych jí prohloubit o pouhých půl metru, co se zanesla. Je zanesená jen měkkým pískem a možná napadanejma potkanama. Má někdo nápad?

Zkusím, jestli bude hovnocucař ochoten cucat písek. Je fakt, že to cucá vývěvou, sra*ky nejdou přes čerpadlo, to dělá podtlak v cisterně a tím se saje. Taky u Labe? Já mám chatu u Poděbrad. Ale už jsem tam nebyl ani nepamatuju, není čas. Potřeboval bych tam pokácet aspoň trávu, bude už ke krku :)).

On ten písek je ostré svinstvo. Už jsem jednu kalovku zadřel. Spíš jsem vymejšlel, na třímetrovou tyčovinu, něco jako roxor ale aby se to dalo unýst a neohýbalo se to, přivařit nakonec takovou jako sběračku. Asi nejlepší řešení bude nahnat tam tři-čtyři cikány ze stavby, aby to vykopali jako normální studnu standardní šířky.

Zkusil bych ejektor a hubenýho hasiče.
Při dostatečném víření písku u dna jiným proudem vody(Labe je blízko?) by to mohlo vytáhnout i veliké kalové čerpadlo(ponorka), takové co má výstup na hasičskou hadici Bčko. Ovšem hubeňour je podmínkou. Ještě si vzpomínám na zařízení zvané mamutka, to by mohlo taky něco vychrchlat a jeho zhotovení není až tak náročné. Kus novoduru a do spodku hnát vzduch. Vyloženě dovolenková chatařská činnost.:-p
67912-mamutka
Nejschůdnější se mi jeví navázání družby s dobrovolnými hasiči a lehké cvičení spojené s objevením chlazeného sudu piva a následným hodnocením akce v restauraci. A úhradou nafty.

Zdary.
Osobně jsem kopal studnu také do hloubky 5 metrů.Do prvních dvou metrů jsem kopal bez zajištění stěn,pak jsem ty dva metry "ošaloval",zabetonoval a až beton zatvrdnul,kopal jsem další 2 metry.Jsem amatér,ale dílo se zdařilo.Kopal jsem to s tchánem a nikomu se nic nestalo.člověk musí přemýšlet dopředu.