Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spotřeba el. energie

chtěl bych se zeptat, jestli například nabíječka na mobily, zapojená v elektrické síti odebírá proud i když není telefon zapojený kabelem do nabíječky. A jestli ano, o kolik se zvýší odběr proudu při nabíjení. V nabíječce musí být zařízení, které mění střídavých 240 voltů na jednosměrných 3 volty. Pracuje to zařízení i v případě, že není připojen telefon, ale nabíječka je v síti?
Děkuji,

no tak v moderní nabíječce je spínaný zdroj, který vklidu neodebírá téměž nic apo připojení mobilu odebírá poněkud více. Já tyhle zdroje pokud nejdu pryč ani nevypínám.Spotřeba je zanedbatelná..kolem 5W což by za den dalo asi jako svícení 100W žárovkou hodinu. Aůe jen při připojeném telefonu...

5W neni zanedbatelne ani nahodou. To je za rok 43,8kWh t.j. pri cene 4,5Kc/kWh ca 200Kc/rok (!)
Ked mas takych kramov 10 (routery, stare trafo-nabijacky, stare crepy nesplnajuce <1W standby) tak sa ti toho moze nazbierat aj vyse 1000Kc/rok. Si za tie peniaze mozes kupit kazdy rok nieco co potesi. Navyse zivotne prostredie.
Ked svietis ale doma 100W ziarovkami, tak to budes mat omnoho vyssi setriaci potencial jak nejake 5W kramy, tipujem ze rocny vyhodis do luftu zbytocne radovo tisice Kc/rok.

Při připojeným telefonu a to po dobu nabíjení, což je tak 2 - 3 hodiny, pokud je telefon hodně vybitej.
Jinak spínaný zdroje naprázdno nežerou skoro nic, hluboko pod 1W (mám nabíječku od telefonu v zásuvce nonstop a je úplně studená, ten 1W by ji vcelku slušně zahříval).

Presne hodnoty zavisia od nabijacky. Moderne nabijacky by mali mat pod 1W naprazdno, takze by to malo byt uz relativne nepodstatne z hladiska spotreby, ak ju nechavas zapojenu. Riziko spociva v moznom poziari pri poruche (velmi nepravdepodobne ale teoreticky mozne), a neprijemne moze byt aj piskanie ak to je nejaky srot (dnes vsetko) a ak spis pri tom.

Pri nabijani to bude zrat niekolko W, napr. ak ratam 5V 700mA tak to je 3,5W plus straty tak povedzme 5W.

Nikdy jsem to neměl zapotřebí měřit, tak jsem se položil na otázku jinak, a to zkrzevá zákon o zachování energie.
1) svítí nějak nabíječka? Ne (Ano-li, toto světlo dále zvyšuje spotřebu elektřiny)
2) ohřívá se nabíječka? Ano, toto teplo vzniká spotřebou elektřiny.
3) bručí (nebo vydává jiné zvuky) nabíječka? Ano, tento zvuk vzniká působením průchodu el. proudu a jeho část se opět mění na teplo.
Odběr ze sítě tedy zcela jistě nabíječka má i bez připojeného telefonu. Hlavní část přemění na teplo a zdá se tedy, že to v zimně není na závadu. Do okamžiku, kdy porovnáme cenu 1 kcal tepla z elektřiny a z uhlí (nebo jiného zdroje).

Nutno ovšem připomenout, že zde vážíme tepelnou energii a laboratorních váhách, zatímco ji nakupujeme na tuny... Přemýšlí snad někdo nad podílem vytápění pomocí žárovky, jejímž evidentně vedlejším produktem, je světlo?

:-D

Nedavno jsem četl článek z nějakých novin na netu idnes,ihned nebo seznam kde měřili spotřebu nabíjení telefonu a jen samostatné nabíječky v síti tak mobil při každodenním nabíjení vzal kolem 1,2kw za měsíc a samotná nabíječka byla na neměřitelných hodnotách, jediná nevýhoda nabíječky v síti je ta ,že se tím zkracuje její životnost.
Pohledám ten článek a dám vědět víc