Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava ledničky Calex

Zdravím.Máme menší problém s ledničkou Calex.Asi odešel termostat.Bylo nám poraděno,že se to dá zjistit nějakým propojení drátu přímo u toho termostatu.Poradil by někdo jak na to?Ten co nám to radil už není na signálu a nedá se mu dovolat.Lednice má dva motory,jeden na mrazák a druhej na chladničku.Byl výpadek proudu a lednice zůstala v zásuvce a při naskočení el. už se nerozjela.Děkuji za nápady co s tím.

Pokud je to dvoumotorová lednice s mrazákem, mají oba systémy vlastní termostat. Nejde tedy lednička, nebo mrazák nebo obojí? Pokud neběží obojí bude závada nejspíš v přívodu proudu. (pojistky, přívod šňůra).
Pokud neběží pouze lednice, může být závada v nadproudovém relé (ta kravinka na kompresoru:-)). Zpravidla po krátkodobém výpadku proudu, kdy ještě nepoklesne tlak v systému se motor nerozběhne a ochr. zafunguje. Bohužel často dojde přitom k cyklování(běžný jev) a ochrana která to již u starší lednice vícekrát absolvovala to nevydrží a odkráčí do pryč. Jednoduše se to dá zjistit tak, že se ochrana (dva vývody mezi sebou) vyzkratuje. Pokud motor vrčí a nerozběhne se je nejspíš po něm. (já bych to v zapnutém stavu zkratnul izolovaným šroubovákem, ale doporučuji vytáhnout ze zásuvky, vyzkratovat ochranu, drátem, dát ruce pryč a zapnout do zásuvky. Elektrika je potvora:x::-)). Pokud motor běží, lze ochranu sehnat v každé opravě ledniček.