Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Návod na nabíjení autobaterie

Ahoj,
prosím o rady s nabíjením autobaterie :
1.Mají být při nabíjení otevřené "špunty" u baterie ?
2.Jak dlouho se má dobíjet ?
3.Jak se pozná, že je baterie dobitá (bez měřáku )?

1) pokud tam jsou a tedy nemas bezudrbovku, tak urcite ano
2) takova babska rada pro blby nabijecky - nabijime proudem 0,1 kapacity asi 11-12 hodin. Takze mam 44AH baterku, nabijim 4,4A 11 hodin. Proste podel kapacitu proudem nabijecky a pridej hodinku az dve.
3) Tezko presne. Lze rict, ze baterie intenzivne plynuje(bubla), jde to hustomerem, nebo merakem kterej nemas.

Nabijecka 1,5A? Sam si za jiste briskne spocitas, ze doba dobijeni uplne vybity baterky je 71/1.5=47,3hodin. Takze to budes dobijet dva dny... Pokavad 4A, je to 18 hodin. Jenom moc nerozumim tem 20V - to je docela dost velky napeti na prazdno... Jo, dlouhodobym prebijenim ji muzes znicit. Proste bych to pripojil, nechal tak 8 hodin a pak ji chodil v intervalu cca 2h poslechnout. A az bude sumet, je dobita.

Ten 1,5 ampéru je podle mě dost málo na 70ah baterku. 4 Ampéry na tvojí nabíječce je pro tu baterii už menší proud.

Bez měřáku /obyčejný digivoltmetr koupíš za kilo/ bych do toho nešel.To bych si sehnal nabíječku co se umí odpojit nebo ukazuje dobíjecí proud /odpojuje se když klesne na minimum. Nebo si to nech někde v akumě za kilo nabít. Párkrát sem nabíjel baterku domácím udělátkem a kontroloval napětí. Když začne plynovat šumět tak to odpojím /to je na baterii 14,4v/ a hodinu počkám, nabitá baterká má 12,6 - 12,8voltu.

Otázka je jestli ta amatérská dobíječka ty 4A přežije:-)

No jasně, máš pravdu.Takže bych to spáchal tak, že nechám cca 1 hodinu ten menší proud (pro jistotu, když nemám ten měřák...) a pak bych dal hned ty 4 A, než půjdu spát - takže cca 1 + 8 hodin. Mělo by to tak být dobrý ?

No nevím, ale nabíjet 70Ah baterii nabíječkou, která zvládne 1,5A, resp. 4A, tak pokud nemá ta nabíječka omezovač proudu, tak tu nabíječku spálí, pokud je ta baterie hodně vybitá.
Je možná jednodušší kupit obyčejnou nabíječku za pár stovek.
A jak se pozná že je baterka nabitá? Ano, začne plynovat. Jakmile jdou trochu výrazněji bublinky nahoru, je nabitá. Pokud však začne plynovat už po hodině, je po baterce.

1) Pokud se nejedná o bezúdržbovou , tak ANO.

2)Ideální je , aby byl dobíjecí proud 1/20 kapacity baterie . Ve vašem případě je to 3,55 A/h.

3) Bez měření jen těžko, raději bych opravdu zakoupil auto nabíječku za pár stovek a je po problému.

1) Pokud není gelová, ale s kyselinou, tak má většinou špunty, i když je psáno "bezúůdržbová", a špunty se dají vyjmout. Musí se totiž dolévat, je žádoucí měřit hustotu kyseliny 2 hodiny po nabití a články vyrovnat na stejnou hustotu. Hustší dolít vodou, řidší pak kyselinou. Baterka se totiž chová jako celek tak, jako její nejslabší článek, řídká kyselina zvětšuje vnitřní odpor.
2) je rozdíl v tom, jestli chceš udržovací dobíjení, to je 1/20 kapacity
Nebo máš na mysli nabíjení což je 1/10 kapacity
3) To se pozná tak, že se baterka na 2 hodiny odstaví od nabíjení, pak se připojí na nabíjení a měla by do 2 minut začít plynovat, tedy šumět.

jak na to, už mu několikrát odpověděli - a tahle malá mrcha stačí jenom zapojit, a o to ostatní se stará elektronika.
A jen tak na okraj - asi před půl rokem známý přitáhl skoro to samý z Lídlu, a zatím si nestěžoval - a cena poloviční.
Mně se tady válí třetím rokem, někdy koncem listopadu jde baterka do teplých krajin = domů, zapojím jí, a ona už dělá svoji práci.
Loni SOS od kamaráda, že mu asi baterka klekla, naklusal jsem, změřil a opravdu byla na bratru 5V - zapojili jsme tuhle nabíječku, ožrali jsme mně, a za 48 hod. bylo všechno v cajku.
A hned jsem musel objednat ještě jednu, na jeho adresu.

Vypadí velice slibně, a jestli je procesorová, což bych si tipnul že je, tak nebude mít chybu. Já na akecy , nikoliv auto, neb to nemám, používám modelářskou Shark z fy. RCM Pelikán. http://www.rcm-pelikan.cz/index.php?sec=list&stora ge=117
Shark 10 . ve své době stálla 3000,- ale nelituji. nemá chybu. Nbíjí, vybíjí, Ni-Cd, Ni-Mh, Li-on, Li-pol, Olovo -gel do 10Ah
pmatuje si cykly nabití a vybití a má výstup na USB + program který nakreslí na PC chatakteristiku procesů:
Dohled buď, delta pack, nebo tepl. čidlo, nebo dosažení kapacity,
Uložení a načtení jednotlivých baterek 10kusů max.
Nakone je na stránkách myslím i manuál.

Paule, vy "odborníku" - radit někomu aby do baterky lil kyselinu je ZLOČIN !
Když něco neznáte, raději neraďte...

Vyrovnání rozdílů v hustotě elektrolytu u jednotlivých článků se provádí tzv. vyrovnávacím nabíjením. Nikdy doléváním čehokoliv.
Přidávat do akumulátoru kyselinu je přípustné (a má to nějaký smysl) jedině když prokazatelně došlo k vylití části elektrolytu, např. při převrácení vozidla. Jinak se do baterie lije výhradně a vždy JEN VODA !!! (samozřejmě demineralizovaná nebo destilovaná).
Když má elektrolyt nižší hustotu než má mít při plném nabití (1,28 kg/dm3), je to tím, že část síranových iontů nebyla nabíjením převedena do elektrolytu a "nezahustila" ho. Místo toho zůstala v deskách, kde je dále v podobě síranu olovnatého.
Tento stav nelze vylepšit ničím jiným, než NABÍJENÍM !!!
Pokud se to nedaří standardním postupem nabíjení, je to známka tzv. sulfatace. Část krystalků síranu olovnatého v deskách se vinou toho, že akumulátor byl příliš dlouho ponechán ve vybitém nebo neúplně nabitém stavu, stačila spojit do větších krystalů. A ty se už nabíjením rozpouštějí méně ochotně. Procesů v akumulátoru se tudíž nezúčastňují - a o to je jeho kapacita menší než původní.
I to lze ještě zlepšit a takové zanedbané - sulfatované - baterce vdechnout nový život. Ale ne jednoduše. A zpravidla už ne stoprocentně. Popis správného a účinného postupu desulfatace přesahuje možnosti tohoto fóra.

různých rad,co s baterkou jsou tu haldy.Vcelku jsou správné,ale spíše pokusnické.
Nejprve k nabíječce.Před 5 lety jsem v Globusu koupil nabíječku za 750 Kč.I když jsem byl zrazován,že je to šunt,koupil jsem ji.Do té doby jsem nabíjel s nabíječkou vlastní výroby navrženou tak,aby nabíjecí proud postupně klesal,až při konci nabíjení je téměř na nule.Takový způsob nabíjení je velmi efektivní,zamezí přebíjení baterie a tím i plynování.To je u bezúdržbovek důležité.Nu a ta nová nabíječka má také stejnou vlastnost,při konci nabíjení proud je na velmi nízké úrovni.Názor,že je napětí naprázdno velké,je zcestný,protože nabíječka je vlastně proudový zdroj,ne napěťový.
Ale především,baterie by se měla stačit dobíjet v autě.Pokud dobíjecí proudy alternátoru nestačí na používanou baterii,je vhodné vyměnit alternátor za silnější.
Doba dobíjení je navrhována správně,optimálně desetina jmenovité hodnoty v Ah
Takže dodržením všech doporučených opatření šetříte baterii.
Ještě bych přidal,nenechávat dlouho baterku nenabitou,sulfatujou se elektrody.
V zimě by mohlo zamrznutí ellytu poškodit články.Při delším odstavení vozu připojit nabíječku ve voze a nastavit malý proud,asi 0,1 A
JABRAKA

Na motocykl, na skutra, na čtyřkolku, na auto a nabíjel jsem aku kolegovi i na traktor.Mám jí 2rok a super,zapojíš a o nic se nestaráš všechno dělá za tebe ,v autě a na mašině baterku ani nevyndávám ,klidně jí můžeš nechat zapojenou celou zimu .

:i:
Vyvaroval bych se nákupu tam kde prodávají rohlíky a máslo.
Rozhodně koupit nabíječku ve specializovaným obchodě (třeba tam kde se sortimentem zaměřují na baterie, akumulátory a příslušenství, včetně poskytnutí servisního zázemí zákazníkům).

:x:
Aby to pak nedopadlo stejně špatně jako tady (nabíječka FILSON z Kauflandu), protože jak se říká - Levná věc, drahá věc! To pak zůstávají oči pro pláč ...

Edit:
Lidé jsou neponaučitelní :))
http://www.motorkari.cz/forum-detail/?ft=74847&fid =31

Já jen můžu k tomu říct, že tuhle nabíječku z Lídlu mám už asi 3 roky - koupil jsem ji tam tenkrát se značnou nedůvěrou ve výprodeji asi za 300, (říkal jsem si že když bude stát za prd, zak ji přinejhorším vyhodím), ale byl jsem z ní přímo nadšený. Nemůžu teda sloužit nějakými konkrétními údaji, co se týče hustoty elektrolytu apod., ale v praxi se mi osvědčila úplně skvěle - nabíjí teda trošku dýl, což je pohopitelné, protože má max. proud 3,6A., ale prostě to nechám přes noc, nebo když vím že delší dobu nepojedu, tak to napojím na baterku přímo v autě a nechám to dobíjet udržovacím proudem. Nabíjím s tím i baterky kamarádovi do zahradní chatky, který mi je vždycky přiveze vymlácený úplně do mrtě a taky bez problému. Myslím že za 499,- jsou to dobře investovaný prachy. (Já mám teda ten starší model, co nemá 6V, viz. foto)[http://kutilska.poradna.net/file/view/448-nabijeck  a-tronic-2-jpg]
EDIT// Jo ještě sem zapomněl dodat že ten zimní režim taky funguje dobře. Snad jediná věc co bych tomu vytknul jsou káble - mám to v garáži, kde je prakticky venkovní teplota a ten kabel do 230V je v zimě tak tuhej, že mám strach ho narovnat, aby se nezlomil.:puff:

Jsou -li špunty,otevřít !
Ideal dobíjení,PULSNÍ NABÍJEČKA ! S již zmiňovanou z LIDLU ,výborný zkušenosti . To,že má baterie vařit,není dobrý,to už baterii ubližuje ! Delší nabíjení,při malém proudu ,je -li čas,dobrá volba.

Přesně tak - špunty alespoň povolit a nechat je volně sedět v dírkách. Nebo ty zátky vyndej a přes ty dírky polož podélně přeloženej toaletní papír a na něm hezky uvidíš jak to stejnoměrně vaří.
Kup si za 150 Kč poctivej českej AKU hustoměr elektrolytu a měř. O baterku se má pečovat, pokud to není výrobní šmejd, odvděčí se dlouhou životností a nevypeče tě (nemluvím o těch bezúdržbových, kde není co odšpuntovat).

1.Zátky nie majú ale musia byť aspoň uvolnené v závite.Je dobré aby bol otvor prikrytý,pretože elektrolyt absorbuje - teda pracuje a elektrolyt cez otvory prska až na vzdialenosť 30cm od akumulátora.

2.Nabíjať a dobíjať akumulátor je rozdiel.
Dobíja sa vtedy ak ešte motor naštartuje ale štartér citelne pomalšie otáča motorom.
Nabíjať ale aj dobíjať akumulátor sa má 1/10 kapacity akumulátora 10hodin a NIE 1/20!!!
Ak máš aku.72Ah tak 7,2A po dobu 10hodin.Ak máš nabíjačku ktorá dáva 3,5A bez ohladu na volty
(s nimi si hlavu nelám-zameraj sa na ampére)teda kolko ukazuje ampérmeter tak približne 20 hodin.Ked nemaš merací prístroj a chceš len baterku dobiť tak si ju zapni na 5h.Ak dokážeš zmerať teplotu elektrolytu tak by nemala presiahnuť 40stupňov.Alebo ako spomenul "veckoo"predomnou hustomerom.Mal by ukazovať minimálne 1,28 (Baumé).Ak by hustomer ukazoval 1,32 treba doliať destilovanu vodu (zriediť).

Asi tak nás učili pred mnohými rokmi v škole.A div divúci čo čitam príslušnú literatúru nič sa nezmenilo všetko platí naďalej.

Fade, co jsi napsal v příspěvku je vcelku pravdivé, jen si dovoluji oponovat v uvádění hustoty dle Baumé to by bylo 28-32 stupňů, číslo 1,28-1,32 je dle nového značení specifická váha. Ostatně takto je to naředěná kyselina, která má cca 25 až 35%.

Mám VARTU Blue Dynamic a je to bezúdržbová baterie. Není v ní gel, ale elektrolyt. Nejde tam nic dolívat, protože zkrátka není kudy, je neprodyšně uzavřena.

Předpokládám, že ta tvoje bude to samé, ikdyž Black Dynamic je ta nejlevněší, nejobyčejnější ( neříkám že špatná )řada VARTY . Je to Black - Blue - Silver Dynamic .

Dobíjet samozřejmě jde, jak jinak to dělá alternátor, že .

Mám trochu profesnější dotaz, protože ty předchozí jsou na úrovni povinné školní docházky, co by už měl každý vědět, nebo už každý zažil. Mám takový dotaz a pokud někdo ví, jak na to - prosím o radu, za kterou budu vděčný a předem děkuji. Mám autobaterii olovnatou - 12 V 50 Ah - dva roky starou, od léta nepoužívanou. Protože ze zdravotních důvodu jse nemohl jezdit, v létě byla dobita ( na 100 % stav ), aby bez úhony přežila zimu. Před týdnem jsem ji chěl znovu dobít (vědom si částečného vybití a připravit na jaro, ALE SVĚTE DIV SE !!!.) Při proměření elektrolytu vykazovala 50 % nabití ! Tonení nic zvláštního. Zaráží mne, že když ji dám na nabíječku ( s proudem 4,5 A), ampérmetr i po delší době nezaznamenává žádný odběr, což by v praxi znamenalo plné nabití, ale já vím, že to není pravda. Takto by se chovaly i jiné tzv. inteligentní nabíječky výše popisované, kde zelená dioda by signalizovala plné nabití. Můj názor je: v akumulátoru za tu dobu zatím došlo k sulfataci desek. Chci se sulfatace zbavit, což mohu docílit dvěma způsoby A CHCI PORADIT, KTERÝ JE PRO AKUMULÁTOR LEPŠÍ ..... Autobaterie musí projit procesem provaření elektrolytu ( zplyňováním). Buď baterie dostane krátkodobé šoky ( 10 -12 A ),
proto se rozhoduji o koupí nové nabíječky s možností nabíjecího proudu min 10 A, nebo baterku krátkodobě zatěžovat spotřebičem o velké zátěži ( startér a pod.) aby takto došlo k částečnému rozpuštění oxidace na deskách. Mám však obavy, že baterku po vybití už nikdy nedobiji ani na těch původních 50 %, což by pro letní provoz ještě stačilo. Za totáčů se daly koupit speciální tablety na oživení desek v akumulátoru.V PODSTATĚ PEROXID. Pokud někdo máte s tímto zkušenosti, prosím poraďte. Dvouletá životnost akumulátoru se mi zdá moc krátká, na Š 1000 MB mi vždy vydržela cca 6 let bez jakékoliv speciální údržby. Díky - HONZA.

Já jsem jednou zkoušel starou baterii renovovat DESULFÁTOREM.
Ten pracuje na principu obnovy povrchu elektrod.Je to ovšem způsob velmi nákladný a s nejistým výsledkem.
K pochopení problému trochu rozvinu chemizmus snížování kapacity článků.Akumulátor(olověný)má desky vyrobené z čistého olova,proti zkratům je na povrchu aplikován vápník.Při prvním nabíjecím cyklu se na jedné z elektrod utvoří PbO2 a takto pak vypadá plně nabitá baterie.Tomu odpovídá i hustota elektrolytu (1,25g/cm3)Pokud není baterie dlouho v provozu,část kyseliny zreaguje s olovem a jeho oxidem na PbSO4.Ten se postupně rekrystaluje a zpětné reakce není schopen.Pokud se přece jenom chemicky přemění,nezmění už slitou strukturu a povrch ztratí původní pórovitost a tím i schopnost vést proud.
Zasulfátované elektrody způsobují mimo jiné i snížení hustoty elektrolytu až na 1,1 g/cm3 což i při plynování je zdánlivě vybitá baterie.
Kromě těchto neduhů je po desulfaci pod elektrodami spoustu vodivého kalu,který způsobuje samovybíjení baterie.
Proto je nutno celou náplň vylít,aku vypláchnout destilkou a nalít nový elektrolyt.
JABRAKA

Pro HONZU (špatně jsem to zařadil)
myslím si, že ti peroxid nepomůže. Ale na odepsané baterce se to zkusit může. V podstatě jde o to, že v deskách je zalisovaná účinná hmota - kysličníky olova. Samotná kostra desky je jen nosič a procesu se v podstatě neúčastní.Zálezí na tom jestli s ním nečetřili. Protože pokud se vyčerpá tato aktivní hmota je s baterkou konec. Dlohé přebíjení baterce škodí -účinná hmota se vyplavuje- a zkraty nebo velké proudové namáhání účinnou hmotu přímo vytrhává. Čím méně je účinné hmoty v akumulátoru, tím více stoupá její vnitřní odpor a tím menší proudy -právě pro startování- je ochotna přes sebe pustit. Tím víc se při nabíjení zahřívá a i dřív plynuje. Takže kontrolovat jedině hustoměrem, občas udělat kapacitní zkoušku vybitím přes žárovku nebo odpory. Pokud má jen 75%kapacity je pro auto vyřízená.
Tak to je můj příspěvek do diskuse. A abych nezapoměl....sesulfatované desky většinou nespraví nic, i když se píše v literatuře že je sulfát možno odstarnit dlouhodobým nabíjením proudem 1/20 kapacity. Ale to snad jen v provopočátcích. Tvrdý sulfát nezničí už nic.:-)

Mám autobaterii olovnatou - 12 V 50 Ah - dva roky starou --- v akumulátoru za tu dobu zatím došlo k sulfataci desek...

Po dvou letech není sulfatace pravděpodobná při normálním provozu. Pokus se připojit akm na zdroj od 100mA do 1A a nech baterii připojenou asi týden. K tomu nepotřebuješ nic zvláštního než malé trafo a 4diody v Graetzu. Výstupní napětí cca 16V a změř si nabíjecí proud. Nedělal bych žádné hokus pokusy. Nabíjení Pb aku není žádná věda. Nesmíš se ovšem nechat strhnout radami, které jsem zde taky četl jako - dolít H2SO4?

Dvouletá životnost akumulátoru se mi zdá moc krátká Zcela jasně!

Pro Jabraka a ostatní !!!.
Přeji pohodové svátky a děkuji VŠEM za případnou snahu poradit.Při shlédnutí tvých reakcí i na starší témata tohoto fóra vím, že vždy víš o čem mluvíš. Ani já nejsem zelenáč současné ,, sametové ,, doby( jako mnozí jiní , proto chci takto znovu reagovat na nastolený problém a takto třeba pomoci i jiným. Nikomu nic nevnucuji, jen v dobrém úmyslu tlumočím SVŮJ OSOBNÍ názor.Zároveň chci, aby si každý uvědomil,že vím, že z takové baterie už nikdy nevyždímám 100 % nabití. Budu jen rád a mile překvapen, pokud dosáhnu aspoň 75 - 80 % nabití, což by na letní sezónu ( při častém ježdění autem ) dostačovalo. Je to jistě i finančně uspokojivé, než ji hned vyhodit.Proto i když máš pravdu s tím chemickým odfosvátováním, ale po neblahých zkušenostech NESOUHLASÍM a touto cestou se už NIKDY NEVYDÁM !!. Máš pravdu v tom, že v každé baterce se po čase u dna tvoří kal. Pokud se rozhodneš pro výměnu celého elektrolytu za nový, aby ses zbavil tohoto kalu, musíš baterku při vylívání převrátit dnem vzhůru. Tím se vystavuješ nebezpečí,že to svinstvo se dostane mezi olověné desky a prototože je vodivé vyzkratuje je a baterku určitě VYHODÍŠ!!! Ani poctivé následné promytí se nemusí setkat s úspěchem. Už jsem to zažil a proto vím o čem mluvím !! Většího úspěchu po proběhlé odsulfatáci lze dosáhnout po dokonalém odsání toho svinstva, kterého tam zákonitě nabude. Samotné promytí má i 100 % úspěšnost jen v případě, že celý komplet ( sestavu desek )vyjmeme z obalu, důkladně promyjeme a vzduchem vyfoukáme ( včetně obalové vaničky ) a dodáme nový správně naředěný elektrolyt. Celý kámen úrazu pro mnohé bude v odborným zalití asfaltovou hmotou na horní ploše baterie,což pro mnohé by byl nepřekonatelný problém zvláště, když vidím, s jakými - někdy i s banálními věcmi se tu mnozí potýkají.Věřím, že se ještě nějaký odborník najde a poradí, jak se to dříve dělalo. Navíc chtěl bych vidět toho, kdo by se s tím takto páral. Dík....

Taktéž i já se připojuji s přáním všeho hezkého do dalších let a dovolím si trochu poopravit některé názory.
Za prvé: do žádné olověné baterky se nadávaly desky, které by byly nasyceny vápníkem (Ca), při styku s kyselinou by došlo k bouřlivé reakce a finálně by z toho bylo CaSO4 čili sádra
Za druhé: mezi olověné desky se vkládaly vlnité desky z PVC, které jsou odolné vůči sírovce, ty tam jsou proto, aby zabraňovaly zkratu mezi deskami a vymezovaly jejich vůli
Za třetí: Nejhorší pro baterku je právě to, že se nechá dlouho v nečinosti, tím se vybíjí a dochází k oxidaci desek a vzniklý kal klesá ke dnu tím článek ztrácí kapacitu (pro informaci-článek má 2,2 V)
Za čtvrté: nedoporučuji odkrývat vršek baterky, (není problém asfalt roztavit a odstranit), jsou tam však propojovací články, samozřejmě z olova, které jsou dělané ve formě, ty se musí odtavit anebo přeřezat a potom následně spojit natavením než se baterka zalije asfaltem
Za páté: když budete desky tahat ven tak se vám zprohýbají a znehodnotí, nemáte-li nové nemá to cenu dělat (pro informaci než je dostanete ven tak vám vyschnou)
Za šesté: odstranit kaly z baterky jde snadno a musí se provádět vícekrát, hlavně nepoužívat tlakovou vodu, poté nalít desulfátor a nechat podle doporučení působit, poté vylít a opět řádně vypláchnout vodou. Potom nalít kyselinu o hustotě 1,28 g/cm2 a nechat řádně ustát a nasytit články, teprve poté nabíjet

Ak je to ešte aktuálne.
Pri bezúdržbovej batérii:

Zelený ukazovatel: batéria je v poriadku
Čierny ukazovatel: batériu treba nabiť
Modrý ukazovatel: hladina elektrolitu dosiahla kritickej hranice.
Batériu treba vymeniť.

Podľa príručky "Jak na to".

1.Špunty by otevřené být měli ale nemusí po boku bývají dirky na odvod plynů
2.Může se nechat tak 18-20hodin ale já to nechám klidně 24Hodin.(Nabíjí se 1/10kapacity baterie).
3.Měřák se dá koupit ale pozná se to tak, že plynuje(bublá).
A ještě se chci zeptat jestli to máš kupovanou nebo dělano nabíječku

gh, pokud chceš nabíjet baterku proudem 2,3Ah tak se s ní brzo rozloučíš. Maximum je proud 1/10A kapacity baterky 12Ah a napětí max 13,6V. Pokud baterka nemá viditelně víčka tak se neotvírají, k dobití stačí 10 hod. Pokud je baterka úplně vybitá tak je lepší začínat ještě s nižším proudem než je 1/10, aby nedostala hned od začátku šok

1. U moderních akumulátorů nemusí, ale doporučuje se to.
2. Do konečných znaků nabití. Dnešní akumulátory se mohou nabíjet proudem až 0,3C, nehrozí u nich poškození. Kupovat "chytré" nabíječky je zbytečné, nevyplatí se to.
3. Všechny články "vaří".

Olověný akumulátor - konstrukce

Dnes, nejčastěji používané autobaterie, jsou olověné s náplní ředěné kyseliny sírové. Základ takové autobaterie tvoří dvě olověné desky ( póly ) oddělené izolačním separátorem. To je základ jednoho článku baterie. Články autobaterie jsou potom pospojovány do série. Počet článků autobaterie je dán výsledným napětím autobaterie - nejčastěji 12 V nebo 24 V. Velikost desek článku určuje kapacitu autobaterie. V autobaterii probíhá při nabíjení a vybíjení obousměrný chemický proces vyjádřený vzorcem:

PbSO4 + H2O + PbSO4 ↔ Pb + 2H2SO4 + PbO2

přičemž směr šipky vpravo popisuje proces nabíjení a směr šipky vlevo proces vybíjení. Při nabíjení kyselina sírová nabývá na koncentraci, elektrolyt houstne. Při vybíjení naopak elektrolyt řídne. Toto jsou, mimo jiné, velmi dobře identifikovatelné znaky stavu nabití autobaterie. Dalším znakem nabití autobaterie je její napětí.

Olověný akumulátor - vlastnosti

Na začátku procesu nabíjení je napětí na článek baterie 1,75-2,2 V a hustota elektrolytu 0,95-1,15 g/cm3 . Ve střední fázi nabíjení se napětí na článek zvětší na 2,2-2,45 V a hustota elektrolytu je 1,25 g/cm3 . Od tohoto okamžiku začíná autobaterie tzv. "vařit" , kromě rozkladu síranu se spouští elektrolýza vody na vodík a kyslík. Konečné znaky nabití jsou u bezvadné autobaterie (při připojené nabíječce): napětí na článek 2,7-2,8 V. V této fázi je proces nabíjení ukončen a dále probíhá pouze elektrolýza vody.

V této fázi má autobaterie také nejnižší vnitřní odpor ( cca 0,001 Ω ) To je velmi důležité pro start. S poklesem stavu nabití stoupá tento vnitřní odpor, to má za následek zmenšení startovacího proudu. Také snižovaní teploty elektrolytu zvyšuje rapidně vnitřní odpor autobaterie. Jelikož u běžného benzinového motoru je startovací proud cca 70-130 A je hodnota vnitřního odporu autobaterie velmi důležitá, čím je nižší tím lépe pro start.

Údržba a nabíjení autobaterií

Většina dnešních moderních autobaterií se dodává v naplněném a nabitém stavu. Olověné baterie ale podléhají procesu tzv. samovybíjení, a proto je důležité, pokud není baterie nabíjena za jízdy, ji občas nabít nabíječkou. I zdravá baterie se po cca 3 měsících sama vybije.

Standartně se doporučuje nabíjet olověné autobaterie proudem I (A) = 0,1 C (Ah) kde C je kapacita autobaterie uvedená na jejím štítku. Lze samozřejmě nabíjet i větším proudem, ale pouze do začátku plynování baterie, potom proud snížit.

Pokud se zanedbá nabíjení baterie a baterie je dlouho ve vybitem stavu, hrozí jí tzv. "sulfatace", což je jen obtížně vratný jev kdy se na olověných deskách usazují krystalky síranu olovnatého a baterie mění zásadním způsobem své vlastnosti.

Hlavními znaky sulfatovaného akumulátoru jsou: plynování článků krátce po zahájení nabíjení, zvětšené svorkové napětí na baterii krátce po zahájení nabíjení, brzké zahřátí při nabíjení a rapidní ztráta kapacity autobaterie. Jak bylo už popsáno, sulfatace je obtížně odstranitelný jev, někdy ji lze částečně odstranit opakovaným nabíjením velmi malým proudem

Inab (A)=0,05-0,025 x C (Ah)

Nabíjení je potom velmi dlouhé a baterie při něm, na konci nabíjení musí vykazovat znaky úplného nabití popsané již výše.

Sulfatace baterie je častou příčinou reklamací nabíječek s automatickým vypnutím po dosažení nabití. Jak bylo již výše uvedeno sulfatovaná baterie krátce po zapnutí na nabíjení vykazuje zvýšené napětí na svorkách a automatický nabíječ to vyhodnotí jako úplné nabití baterie. V tomto případě se nejedná o vadu nabíječe ale vadu baterie