Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dlažba - dělá se sokl?

ahoj,renovujeme strarý domek a když přišla řada na dlažbu v kuchyni,tak se do mě všichni pustili s tím,že mám kolem celého obvodu dát asi 10-ti centimetrovou obložku (od země)ze stejných kachel.Ale mě se to vůbec nelíbí...dělá se to ještě vůbec???Prý až budu vytírat podlahu,tak si budu stírat malbu a pod.
[mod]Změna předmětu, původně: dlažba (Kurt)

Inspirujte se kuchyněmi od českých architektů a designérů na Favi.cz (inzerce)[/mod]

samosebou ze se to dela a rika se tomu sokl. neni nic hnusnejsiho, nez cernej pruh od hadru kolem. ale 10cm vysoky se uz nedela. dnes je standardem 7 - 8cm a to bud rezany ze stejnych dladic, nebo primo systemovy sokl ve stejnem provedeni jako dlazba a vrchni casti zaoblenou. rezany sokl se dava do plastove ukoncovaci listy, nebo nerezanou stranou nahoru.
CINK

a jeste bych doporucil kolem linky, kde bude pri kuchynske cinnosti nejvetsi pohyb, dat pod dlazbu 50cm pas elektrickeho topeni. hospodynky, ktere travi v kuchyni hodne casu to jiz po nekolika dnech neskonale oceni.
totez doporucuji do koupelny vedle vany. kamarad, kteremu jsem to doporucil si dnes po koupeli na dlazbu natahne prosteradlo a jeste chvili si slastne "rovna" zada. zavidim mu neb ma dostatecne velkou koupelnu.
CINK

Ale néééééé ...... Tohle se kdysi opravdu dělávalo a mělo to i opodstatnění protože nic jiného nebylo. Já to mám v hale, .. na schodišti ...prostě všude, kde je dlažba, prostě všude tam jsem dával sokl v "barvách" položené dlažby. Sokl (zakončení podlahy) být musí, ale dnes můžeš v kuchyni použít plastové/dřevěné zakončovací lišty pro PVC krytiny a pod. Ten sokl zakrývá a pohledově upravuje zakončení podlahové krytiny u zdi a začišťuje celkový pohled a v neposlední řadě slouží jako ochrana zdi při "mokrém" úklidu.
Já jsem to takhle použil při úpravě bytu dcery a zatím si nestěžuje.
Řezání dlažby na vytvoření soklu je už dneska akceptovatelné snad jen na balkonech a trasách.
Edit: Zapomněl jsem napsat, že nejlepší je použít klasické, dnes používané, zakončovací lišty pro lino, nebo plovoucí podlahy. Vyrábění soklů z "dlažby" je neefektivní a obvykle i méně estetické než současná klasika.

jezis... nechci se te dotknout ani urazit, ale to je kravina jako dum co jsi napsal. smysl pouziti a funkcionalitu jsi celkem presne vystihl, ale to ostatni...
samozrejme ze se rezane sokly pouzivaji a pouzivat budou. nedovedu si dost dobre predstavit ze by se nerezalo. dobre vim co je soucasna klasika. zivim se tim pomerne uspesne prez 20 let.
1) ne kazda dlazba ma svuj systemovy sokl. kdyz ano, neni nejlevnejsi.
2) z dlazby 30x30 vyrezeme 4ks soklu 7,5cm. pro bezne stavebniky ekonomicky zajimave, efektivita vyrazna. rezany sokl se shora vzdy uzavre zakoncovacim profilem.
3) pri predstave pouziti listy od plovouci podlahy na osoklovani modre dlazby. no tfuj tajbl... prasarna!

Mě se sokl nad dlažbou také nelíbí. Je to hnus, na který jsme zvyklí. Tak jsem udělal experiment a do rohů mezi dlažbu a zeď natmelil silikonem trojuhelníkový dřevěný profil 2 cm. Vypadá to podstatně líp a malba se při vytírání nenarušuje. Je to ale pracný dělal jsem to po chvilkách sám, řemeslníci to neuměj.

Nechal jsem si u dlažby 30*30 nařezat sokl jen 4 cm a vypadá to líp než ty vysoké. Akorát řemeslník trochu remcal že se to blbě řeže takový kousky ale zvládl to praskly mu myslím jen 2 na místnosti 10 m2. Záleží na vkusu každého, ale sokl rozhodně ano.

Sokl ano, staci nizkej - my mame 5cm. K cemu bych se trochu vyjadril je

kolem celého obvodu

Za linku a okolo linky bych ho nedaval, protoze ma samosebou nejakou tloustku a pak tam lezou mezirky. Ja sem takhle vodskekaval kus listy(v kuchyni neni dlazba) kvuli lednici, v chodbe uz sem si dal pozor a vestavka opravdu vypada jak vestavka.

Já jsem také dával v kuchyni okolo podlahy dřevěnou lištu. Právě z důvodu že ten plastový "hnus" od plovoucí podlahy se mi ani troch u nelíbil :-) Protože máme trošku křivou zeď, místy je to slepeno z kousků délky 15cm. Piplačka, ale vypadá to dobře. Vl.

Jsavše zasažen věkem jsem pamětníkem různých zhůvěřilostí, převážně spojených s plastem (bakelitové kliky, umakrtové stoly, tesilové obleky, dederonové košile, plastové držadla příborů, natírání chromovaných dílů aut na matnou černou, plast místo kovu v interiéru aut ...další doplňte) Naštěstí vždy zvítězil přírodní materiál a znovu se vrací. Proto lamino plovoučka, plastové lišty u kachliček, bezdůvodná a na sebe nenavazující změť materiálů ....3-[
Zajeď si do Pompejí a už tam uvidíš u kachliček soklík.

myslim ze tvoj obrazok hovori za vsetko. Ja som tiez daval sokel z dlazby rovnakym sposobom 5 cm vyska a ukoncene lepidlom v 40 stupnovom uhle a vyzera to dobre. teraz uvazuj ze by som ten sokel este znizil na 3 cm a navrch dal ukoncovaci hlinikovy profil. Videl som aj cisto hlinikovy profil asi 2 cm vysoky a vyzeralo to nadstandartne, ale nikde ten profil neviem zohnat. asi budem musiet pouvazovat nad neakou alternativou. A 2 cm bohato stacia pokial nemate doma chliev a nepotrebujete tam chodit s 10cm odhrnacom.

je to vecou vkusu
známy čo mi obkladal dlažbu mi odporučil aby som si dal narezať "vodným lúčom" pásiky pod uhlom ale nakoniec sme nedali nič ostalo to bez sokla už je to dva roky OK "upratuje manželka"
sokel sa dá urobiť aj dekoračnou omietkou pozrite si toto video iQLm0ftlnxA je to z mojej obývačky ku koncu videa 1:25min vidno že tam žiaden sokel nie je (ani lišta) 1:35 záber na chodbičku bez sokla
pardon tam je už poriadny sokel