Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zahradní jezírko

Dobrý den,
vloni na jaře jsme si založili zahradní jezírko, kde bychom chtěli chovat rybky, ale stále měříme špatné hodnoty vody.
Máme tam cirkulaci a UV lampu. I přesto nám vloni všechny ryby zdechly. Přes zimu přežili kapři a pár malých rybek. Teď jsme opět nakoupili rybičky ale opět začínají zdechat. V jezírku máme vyskládanou zídku z andezitových kamenů. Stále měříme špatné hodnoty vody jak pH, tak dusitanů a KH, i přes použití chemie ( Gardena ). Může být tento kámen příčinou problému nebo čím by to mohlo být? Velikost jezírka je asi 15 m3.
Děkuji za odpovědi

Z geologického hlediska je andezit kyselá hornina se spoustou akcesorických minerálů.Takže bych soudil že to není to pravé pro ryby.Stačí se podívat na silně kyselé kamencové jezírko u Chomutova úplně bez života.Asi bych to nahradil třeba svorem nebo žulou.

To ještě neznamená, že tam jsou ryby :)). Znám rybáře, co dřepí celej den u louže kde je akorát tak znechucenej vodník a jsou rádi, že zdrhli z dosahu manželek. Nebo mají na břehu naházený pruty a laškujou v nedalekým mlází, ňákou čudlu pro alibi koupí cestou domů v hyper-super.

Dobrý den,
Vodu měřím pomocí testovacích tyčinek Gardena a přiložené barevné stupnice. Hodnota pH je pod 6.4, méně už stupnice neukazuje. Vůbec nejhorší je hodnota NO2, na testu je barevná stupnice od bílé po sytě růžovou a mi se ukazuje béžová. Hodnota NO3 je do 1 mg/l, což by mělo být v normě. Asi máte pravdu s tou plísní, některé ryby jsou pokryté bílou
vrstvou. Vyčistil jsem filtry a vložil do něj několik vápencových kamenů. Do vody jsem nalil přípravky Tetra Pond AquaSafe a MediFin. Také jsem koupil test na pH od TetraPondu. Na tom mi vyšla hodnota pH kolem 8, tak jsem součastně udělal test z Gardeny a tam byly hodnoty opět pod 6,4. Jsem z toho jelen. S jakým testrem máte dobré zkušenosti vy a co by jste doporučil na tu plíseň ?
Dík

Dělal jste testy pH se stejným vzorkem vody?

Já bohužel takové znalosti nemám (jsem pouze akvarista-amatér). Jediné co bych mohl doporučit - obraťte se sem.
akva_index.htm
Tomáš Kučera
Telefon +420 315 622 028
GSM +420 602 448 253
Fax +420 315 602 887
E-mail info@vivarium.cz

Mám s majitelem jen ty nejlepší zkušenosti co se týče ochoty a znalostí (cucám z něho rady při každém nákupu).

Míval jsem podobné problému a už je vše OK. jezírko cca 4m3, čerpadlem honím vodopádek výška asi 60cm, dále to teče klikatým potokem asi 5m dlouhým zpět do jezírka. V potoce jsou rostliny (kořenová čistička) a v jezírku leknín. Původní 4 ks ryb (červený karas) se rozmnožily asi na 50ks a dál to udržuje užovka, která se poblíž usadila a občas si na některé rybě pochutná.Zásadne nevyměňuji vodu, to jsem dříve dělal a byla to veliká chyba.
na zimu odpojím vodopád a nachám jen to čerpadlo s malým nástavcem (ale pod hladinou) a čidlo, které sepne když teplota klesne pod bod mrazu (žene teplou vodu ode dna nahoru). Jezírko žije svým vlatním životem a je průzračné až ke dnu ( hloubka od 20 do 90 cm. Jenom ten leknín musím občas umravnit, protože se hrozně rozrůstá. Dalo to dost práce, ale teď se o to vlastně vůbec nemusím starat.
Přeji úspěchy, Pavel.

Skutečně se o vlastnosti vody v ozdobném rybníčku nemusíš starat.Použitím výsadby vodomilných rostlin na okraji se voda udrží bez škodlivin.Doplněna patřičným okysličením buď minivodopádem nebo fontánkou je bez problémů po celý rok.K rybníčku jsme koupili na zimní období ohřívací zařízení,které zamezí zamrznutí a udržuje teplotu povrchových vrstev vody kolem 1 st C při nepatrném odběru proudu.
Ovšem optimální velikost takovéto minibiosféry je 2 - 3 m3.
JABRAKA