Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zásuvky jdou - nejdou

KVÍZ: Volal mi známý, že má v kuchyni tři zásuvky /lednice s mrazničkou+světla v lince, kombinovaný sporák, mikrovlnka + mixer/, které normálně dlouhodobě fungovaly do okamžiku, než před odjezdem na dovolenou manželka vytáhla ze zásuvky sporák. V tom okamžiku se vypnula lednice i mikrovlnka. Požádal jsem jej, ať všechno vytahne ze zásuvek a vyčká, až skočím na motorku a přijedu... :-(

Co s tím asitak bude?

No bez více informací o tom, jak je provedeno zapojení zásuvek (měď, hliník, průřez vodiče, hodnota jističe atd.)je těžké to odhadnout. Osobně jsem ale neviděl, že by se kombinovaný sporák zapojoval do zásuvky (kvůli vyššímu odběru), takže je možné, že při odpojování přeskočil el.oblouk, který mohl způsobit zkrat a následné vybavení jističe.
Takže bych tedy vše odpojil (jak už jsi poradil), podíval se, jestli je jistič "nahozen" a následně postupně připojoval spotřebiče...

při opětovném zapnutí sporáku do zásuvky všechno zase "normálně" funguje (asi dva roky od malování, kdy byla provedena výměna zásuvek za hezčí). Jistič 16A, kabel CYKYL 2x1,5 ve zdi. Přívod do dvojzásuvky u lednice, propojeno do zásuvky sporáku a ukončeno v zásuvce mikrovlnky. Tedy klasický TNC...

OMG WTF! :-?

16A jistič na který je zapojena lednice s mrazákem, mikrovlnka a kombinovaný sporák je vedení pomocí CYKY-J 2×1,5mm2?! Kdo mohl proboha něco takového provést. V zásadě se na zásuvky používá průřez 2,5mm2 a na sporák též ovšem s tím rozdílem, že sporák má mít sólo jistič. Popravdě se divím, že to vůbec fungovalo...

sčítám: sporák kombi - 1700W, mikrovlnka 900W, lednice 200W + rozběh, tedy v součtu do 3 kW = bratru 10A při souběhu - soudobý příkon x 0,8? ...:>:
Ale to neřeším - prúsšvih je v tom nuláku - jak dlouho to tak "fungovalo" a nikdo na nic nepřišel...
Uznávám, že argument o tom, že při přerušení nuláku u TNC přestane fungovat spotřebič, fáze je nejvýše na jednom z nich (klemou N+PE) a majitel si to dá hned opravit, je lichý a třívodičové provedení TNS by to odhalilo ihned.
Jak dlouho to šlo na uzemnění plynovodu a mohlo to skončit po motoristicku: ...výbuch - výfuk... ]:)

Hlavně je to zbytečnost, protože 1,5mm2 se používá vesměs ( v domácnosti) na světelné obvody, které se jistí 6A jističem. Norma neudává na jakou hodnotu jističe by se měl připojovat vodič s konkrétním průřezem taky proč že, tento parametr je pro jistič nepodstatný. Nicméně dle normy se na každý zásuvkový okruh (ať jištěný 10A nebo 16A jističem) musí k vedení použít vodič CYKY-J 3×2,5mm2 v síti TN-S.

Sice se většinou doporučuje pro zásuvky průřez 2,5 Cu a jištění 16A, ale
myslím si, že pro jištění 16A jističem char. "B", a uložení kabelu v omítce, je možné použít průřez 1,5 Cu.
Něco o tom je tady http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_documen t=27111
:puff:
Jen myslím že v tomto textu (("1) Lze použít jističů vedení nebo jističů motorů; hodnoty v závorkách platí pouze při použití jističů motorů" )) je chyba, má to být obráceně, tedy pro jističe s motorovou charakteristikou větší průřez.

No, on kus kabelu neni v omitce, ale je volne v rozvadeci/krabicce - nevim. Ale o to mi neslo, co jsem chtel rict je, ze podle me je pouzit 1.5 Cu a jistit ji 10A jisticem naprosto v poradku a zadny norme to neodporuje. A muze to bejt docela dobry reseni napr. pro single zasuvku pro lednicku nebo podobnou ucelovou zasuvku.
A v neposledni rade se urcite nemusi pouzit CYKY, CYKYLo je treba urcite OK a nejspis bych nasel i jiny pouzitelny kabely.

No dost jste odbočili od dotazu, ale budiš. Jen prosím pište o tom, co skutečně má reálný podklad... Netuším třeba, kde berete informace o tom, že zásuvky 230V MUSÍ PODLE NORMY být vedeny 2,5 CU, že taky kus vedení není chlazený ve zdi, protože je v rozvaděči, že nějaký chytrák tam pak něco připojí a hoří zásuvky, vedení, baráky... Pokud se Vám dostalo elektrotechnického vzdělání a četli jste někdy nějakou normu, pak víte, že zormy neřeší konkrétně nějaký obvod, protože se změnou technologií by musel normotvůrce ihned reagovat novou normou. Norma řeší všeobecně zatížitelnost vodičů z hlediska oteplení s ohledem na izolaci a negativní účinky na okolí (a přesně definuje jaké úseky odlišného uložení se ve výpočtech neuvažují), úbytku napětí při provozu a poruchovém stavu s ohledem na správnou funkci zařízení a dovolené dotykové napětí... Jištění vodičů pak předepisuje s ohledem na výše uvedené (a další) skutečnosti a DOPORUČUJE volit obvody s ohledem na předpokládané zatížení... počet zás. vývodů na jeden obvod ... atd. Pokud si tam "nějaký chytrák připojí" cokoliv, MUSÍ jistič reagovat tak, aby ostatní parametry nebyly překročeny, ať se jedná o jakýkoliv případ použití.
Dovedete si představit ČSN-EN,která přesně a podrobně popíše třeba koupelnu? A když si dáte vanu do obýváku, chtěje se koupat v šampaňským, tak to norma nezná a vanu tam tedy udělat elektrikář neumí?!
A dimenzování: Co když mne napadne a CU vedení ve zdi udělám se silikonovou izolací? A co když použiju izolace, které používá NASA v družicích, protože vydrží 300°C ? To nemohu použít, protože to norma nezná? Ale vždyť to má potřebné homologace...

Nepsal jsem o normách a netvrdím že nějaká norma říká že musí být 2,5CU. Jsem sice vyučený v silnoproudu ale nevěnuji se mu, spíše PC a bastlení. Jen jsem konstatoval že na zásuvky se opravdu používají i 1.5ky což už zde zaznělo předemnou. Vzhledem k tomu že se silařině nevěnuji tak neznám ani nejnovější normy. To co jsem psal já bylo založeno jen na rozumu člověka. Já osobně když bych si dělal vlasní elektro v domě/bytě (jakože jednou asi i budu) tak bych určitě použíl 2.5ky a pro kuchyň si i za vyšší cenu udělal solo zásuvky. Logika je to prostá, teď člověk neví co bude za týden natož tak za 10let a pro to je lepší vždy dát navrch ikdyž to teď něco bude stát víc.

"Pokud si tam "nějaký chytrák připojí" cokoliv, MUSÍ jistič reagovat tak, aby ostatní parametry nebyly překročeny" Každopádně už jsem viděl co udělá pár na sebe namačkaných a přetěžovaných jističů. Ony sice při přetížení odpojí ale pak věčinou příjde nějaký problém nehledající člověk a opět je nahodí. Tak pak ty jističe zareagují ještě několikrát dokud se jejich krabice neroztopí a nezapečou se do sebe. Pak se může stát i to že třeba při zkratu nevypnou a to už je problém.

Znovu říkám, silnoproudu se teď nevěnuji a proto zde ani nechci dělat chytrého. Vím jen to co vím, co nevím se rád poučím.

Nereagoval jsem pouze na Tvůj příspěvek, ale i na předchozí diskusi a stěžejním argumentem je to, že norma stanoví postup a podmínky výpočtu jištění... , které si provede konstruktér sám. Proto je norma dlouhodobě a obecně platná. Pokud by řešila konkrétní případy stylem "... na zásuvky použij CYKY 2,5", nedokázala by obsáhnout celou problematiku a nebyla by k ničemu, resp. byla by příliš omezující, protože v okamžiku,kdy někdo přijde s novou izolací, nebo novým způsobem odvádění tepla z vodičů, byla by v koncích.
Ano, je úplná pravda, že CU "dvapětka" většinou vyhoví pro zásuvkový obvod zcela, protože má při uložení,kdy je její teplo účinně odváděno do okolí, zatížitelnost /tedy jištění rychlým jističem/ s PVC izolací až (tuším) 21A :?::-/ a to bych od ní nečekal... Úplně nejlépe je toto patrné u největších průřezů. Tady je příklad výpočtu kabelu AYKY 240+120 ... vypokab040713 Není to zajímavé? :-)

Taky jsem doufal, ale bylo hůř.]:)
Právě jsem dokoukal ten malír s výbuchem plynu v RD, kdy jeden dům spadl a sousední vyhořel :.( . A to vše za přítomnosti technika plynařů, který snad prý po popálení běžel zavřít přívod do ulice :-(.
Konec kvízu - divil jsem se i nohama, jak zdánlivě malá chybička "amatéra" dokáže dlouhodobě vystavit nebezpečí celý barák...

Ještě, že to dobře dopadlo. Dal jsem klemu a doporučil jisič 13A, ale to už je na nich ...

Podobný případ: Jednou, při revizích svářeček jsem vzal, naštěstí za gumové rukojeti svářečku WTU315, abych si ji odtáhl kousek dál.
K mému údivu zhasly světla v celé rozměrné výrobní hale. Tak jsem svářečku opět pustil a světla se rozsvítila.
Svářečka má dvě kola s gumovými pneumatikami a vepředu dvě kovové opěrky.
Ty opěrky stály na jakémsi železném plátu a ten byl uzemněn přes trubky topení.
Svářečka byla zapnuta do zásuvky.
Nulák svářečky, přes kovové nohy, železný plát a topení, nahrazoval PEN v celé hale. Jak jsem to nadzvedl, svářečka byla izolovaně na gumových kolech a všechno vyplo.
Měl jsem kliku, protože jsem sám stál na tom plátu a svářečku držel oběma rukama velmi pevně. Ty gumové rukojeti většinou chybí a držadla jsou kovová.
Tím vodičem nuláku jsem mohl být chvíli já.:-/:puff:

Jo jo, přesně tak:-) Ale největší fór byl ještě potom, když jsem pracně sehnal provozního elektrikáře a věc mu vylíčil.
Když to viděl řekl jen týýý vole. A potom, nech tu svářečku zatím tak jak je, já se na to odpoledne podívám. Kdybych teď vypnul halu a hledal to, tak mě zabijou... Nikdo neví jak dlouho to šlo předtím takhle, tak jedna směna navíc.... Bezpečnost především:-D

No jo, já taky dělám spousta věcí pod napětím a při provozu, protože by jinak lidi byli v práci zadarmo... Ale myslím, že na bezpečnost jsem docela pozornej - tu svoji a hlavně těch okolo. Pamětliv toho, že v druhým ročníku učňáku nám dal učitel Dufek záludnou otázku: "Který drát je v elektrikařině nejdůležitější?! NULÁK, VY PITOMCI, NULÁÁÁK!!!]:(". A já to ctím :-)