Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prosím o pomoc spojaře a telefonisty.

Zdravím,
prosil bych o radu staré spojaře z armády a telefonisty. Chtěl bych se zeptat jaké kombinace přístrojů a technikdy se používaly pro vysílání morseovky pomocí ČSLA telegrafního klíče. Jde o to že mám doma sbírku několika telefonů TP-25 dále ústřednu TU-11, německých polních telefonů a taky jeden ruský. Rád bych k tomu dokoupil něco s čím by tyto stroje mohly fungovat. Respektive řekněme nějakou vysílačku která by šla napojit na onen klíč a na TU-11 a následně i na ostatní telefonky. Tak aby bylo možno vysílat morseovku a příjmat a samozřejmě i mluvené slovo. Že jsou ony frequence zakázané vím a nemám v plánu přímo vysílat ... možná jen poslouchat ale jde mi hlavně o to abych měl doma fungující sestavu. :)

Předem díky za případné rady.

O TP25rd vím, bohužel se špatně shání ale jde mi o to jakou radiostanici sehnat aby k ní pasoval telegrafní klíč a šla přez ni posílat morseovka. A nejlépe aby se hovor z radiostanice dal přepojit na polní telefon (což asi nebude možné ale kdyby náhodou tak by to potěšilo).

Ostatně - jestli máš takovéhle zájmy, zkus se spojit s nějakými radioamatéry - vysílači. Nevím, jak teď, ve starých časopisech Amatérské Radio vycházely návody, jak upravovat starší vojenské radiostanice pro amatérská pásma. Asi bys získal i užitečné rady, jak nepřijít do konfliktu se zákony. Zkus se poptat třeba tady
hw-list
nebo tady
index.php

Klíč se dá připojit jen k vysílači např. RS-41(z RM-31Ma) a vysílat jen pomocí telegrafie. Ale k tomu potřebujete další díly, jako anténní systém RS-41-10, zdrojový díl, přijímač R-4A aj. Telefony PT-25 sloužily jen k vysílání pomocí "fónie", tedy mluvením. Telefon se také připojoval k vysílači, místo klíče, ale "klíčovalo" se zmačknutím tlačítka na sluchátku, ale mluvilo se jen fónií. Sloužilo to např. při hlášení vzdušných cílů ve spojení lokátor P15 a bysílcí vůz "Třinec" RM-31Ma.

Hoď fotku toho "telegrafního klíče". Jinak píšeš o dvou zcela odlišných způsobech komunikace - telegrafii, která probíhá formou Morseovky a je vysílána telegrafním klíčem a fonii, kterí probíhá "verbálně", tedy v řeči.
1) - telegrafie - je starší a pomalejší, na odbornost operátora náročnější způsob komunikace, jež se však vyznačuje vysokou odolností proti rušení v přenosových trasách a je tak spolehlivější.
2) - fonie - je "uživatelsky přívětivější", má však nevýhody ad. 1)
3) Vysílačky mají dvě základní části: vysílací a přijímací. Vysílací je pro telegrafii a fonii rozdílná, přijímací může být totožná
4) Z uvedeného vyplývá, že telefonním přístrojem nelze vést komunikaci telegrafickou. Lze jím však ovládat radiostanici, tedy její režim vysálání/příjem signálu, pokud je k tomu přístroj konstruován.
5) Telefon TP-25 je určen k "fonické" komunikaci buď v telefonní síti, kdy je spojování více telefonů provedeno třeba telefonní ústřednou TU-11 pro 10 (+ 1operátor) hovorů, nebo je možné jej připojit na vstup radiostanice, kterou tak může dálkově ovládat a vést hovor. TP-25 lze provozovat do omezené vzdálenosti pouze po jednom vodiči, je-li druhý vývod uzemněn.
6) TU-11 je manuální telefonní ústředna pro 10 účastníků, která umožňuje spojit libovolný počet účastníků i do jedné "konference", umožňuje připojení k radiostanici, kterou potom může z linek 1 až 5 ovládat kterýkoliv telefon TP-25 (linky 6 až 10 nemohou radiostanici ovládat). Dvě ústředny TU-11 lze propojit vedle sebe a zvětšit tak počet obsluhovaných účastníků.
7) Takřka všechny radiostanice ČSLA, určené pro "fonický provoz" je možné ovládat pomocí TP-25. Přenosné "bojové" (R-105,R-109 ...) jistě, ostatní drobné přenosné stanice byly nazývány "pojítky".
8) Takřka všechny radiostanice ČSLA, určené pro "telegrafický provoz" je možné ovládat pomocí telegrafního klíče ČSLA, opatřeným plochou zásuvkou s třemi kolíky.
Dalo by se pokračovat dál, ale ...:puff:

Radiostanice ČSLA s provozem na "grafii", byly zpravidla vozidlové/základnové, jejich obsluha musela umět Morseovku a byly určeny pro vyšší stupně velení, tedy k přenosu na dlouhé vzdálenosti. Přenosné se používaly pro malé, pohotové jednotky, s nižší důležitostí a nutností rychlého a jednoduchého spojení na malé vzdálenosti.
Příkladně tzv. "TŘINEC", umístěný ve skříňové nástavbě TATRA 805, nebo v "základnovém" provedení, byla určena pro úroveň divize a výše. Skládala se v podstatě z napájecího rotačního měniče, univerzálního přijímače, vysílače a anténního dílu pro připojení několika druhů dost rozměrných antén, včetně stožáru. http://www.tatra-club.com/forum-tema/tatra-805-rm- 31ma-trinec-1691
Dále to byly http://csla.cz/vyzbroj/spojovaciprostredky/rm31p.h tm a další podobné stanice, s dosahem od desítek po tisíce kilometrů. Domnívám se, že to opravdu není laicky využitelné spojení a vlastnictví telegrafního klíče je pouhý zlomek toho, co všechno je k provozu třeba. Včetně příslušných povolení a kvalifikace obsluhy, aby nebyl například ohrožen provoz důležitých zařízení, jako je i letecký provoz...
Pro ukázku historické techniky lze zajímavě experimentovat i s "pouhými" TP-25 ;-)

Zkus ten "Třinec" RM 31 Ma. Nedávno jsem jeho části ještě zahlédl v Armyshopu, ale nevím, zda tušili, co tam mají.

Neznám doplňkové vybavení vysílaček řady R 105..., ale jsem přesvědčen, že vysílat "grafii" neumí ani jedna, protože se to v této frekvenci (VKV) nepoužívá. Grafií vysílají převážně KV a DV stanice. A taky si uvědom, že k radioprovozu je třeba nejméně dvou účastníků, tedy stanic..

Ve kterém armyshopu ? To že pro komunikaci jsou potřeba dvě stanice je mi samozřejmě jasné :) ale jak sem psal na začátku, nemám v plánu vysílat už jen z toho důvodu že pokud se nepletu jsou tyto frequence veřejnosti stále nepřístupné a taky si to žádá radioamatérskou licenci. Jde mi hlavně o to abych měl nějaký fungující komplet a možná o odposlech.

TP25 je telefon polní s dosahem až 25 km. Pro telefonování po vedení (kabelu), ne pro telegrafii.
Pokud chcete být originální, nechte u něj, nebo si sežeňte, originální díly, popruh přes rameno, originální zelený kabel s bubnem a popruhy na záda, originální suchý článek /baterii/ se vzdušnou depolarizací 1,5 V. Vyzvánění i na velkou dálku několika km zajištuje generátor vyzváněcího napětí na kličku, která se našroubovává do dírky na boku a při vyzvánění se s ní zatočí a vygenerované napětí na druhém přístroji rozezní zvonek. Při mluvení je třeba stisknout tlačítko na sluchátku (mezi mikrofonem a sluchátkem). Naučte se správně telefonovat, jak navázat hovor, hovořit a jak hovor ukončit a odzvonit. Nebo jak pracovat s ústřednou.
Vaše zařízení a znalosti mohou pomoci například při záplavách nebo jiných mimořádných událostech pro navázání spojení.

O TP-25 vím všechno a nepotřebuji se o něm učit nic. Navíc teorie o něm je všude spousta. Kompletní vybavení (mimo doplňkové přístavky jako je TP25rd) mám všechny a několikrát. Telefonovat s tím samozřejmě umím. A na co se takové telefonky dají použít je celkem jasné.

Jde mi o to jaké RADIOSTANICE (tedy takové ty krabičky co se k ním připojuje anténa a co umí vysílat bez drátu) se používali ve spojení s telegrafním klíčem a v jakých sestavách. Tedy třeba RF-10ka měla doplňkové přístavky "Skříňka A,B,C" ale nevím zda existovala nějaká metoda jak pomocí RF-10 vysílat morseovku.

Gratuluji k sebevědomí "O TP-25 vím všechno a nepotřebuji se o něm učit nic." , ale z původního dotazu lze spíše vytušit opak :-). Odpovím tedy na dotaz k radiostanicím: Každou radiostanicí umí šikovný radista vysílat i "telegrafií" tak, že "zaklíčováním", tedy "nosnou" odvysílá text pomocí Morseovky. Telegrafický provoz v kombinaci s fonickým provozem "umí" jen velmi málo "středních" vysílaček starého provedení. "Nové" vysílačky pro použití na krátké vzdálenosti tuto funkci nemají, protože je to neúčelné. Vojenské vysílačky jsou dnes vybaveny "utajovači hovoru", který nahrazuje pomalé a náročné "kódované" telegrafické spojení.

Nejsu zas tak sebevědomý ale nevím jak jináč dát na jevo že mi nejde o to aby mi někdo vysvětlil kde se má ten čudlík zmáčknout abych mohl do toho mluvit. Ty polní telefonky mám už možná i víc jak 8 let doma a už sem se s nimi vyhrál dost takže něco málo už o nich vím.

Jediné co se mi podařilo vyzjístit je to že ,z dostupných vysílaček, pro radiotelegrafii by měla být uzpůsobená "Radiostanice R 108 D". Jako asi jediná se ještě dá sehnat. Vím že šikovný radioamatér je schopen i stroje k tomu neupravené správně upravit ale bohužel takový skill zatím nemám. Jde mi hlavně o to která konkrétní souprava byla k radiotelegrafii využívána (tedy ke které se dá onen klíč v originálním provedení a bez úprav připojit).

Dále to zvládá RM 31-P ale ta se bohužel už asi nedá sehnat.

Přátele,
potřeboval bych poradit, jelikož jsem to nikde nedokázal dohledat. Na různých armyshopech nabízejí telefonní ústřednu TU-11 a na ilustračních fotkách mají vyobrazen obsah balení. Součástí je samozřejmě ústředna, dále kabely a tuším že zemnící kolíky? Ale zbytek vybavení mi je neznámý a netuším k čemu slouží.
níže přikládám odkaz na obrázek.

Mohl by mi to prosím někdo vysvětlit. Moc děkuji.

https://www.google.cz/search?q=%C3%9AST%C5%98EDNA+ TELEFONN%C3%8D+A%C4%8CR+TYP+UT-11+KOMPLETN%C3%8D+% 2B+D%C3%81REK+ZDARMA&es_sm=122&source=lnms&tbm=isc h&sa=X&ei=hPSsVM6MLpfxaO2jgpAJ&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw =1920&bih=955#imgdii=_&imgrc=dQd2BC4eptKKzM%253A%3 Be0VGzaIjf2XhzM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.outdoor-m ilitary.cz%252Ffiles%252F_640x480%252Fmr_ut11.jpg% 3Bhttp%253A%252F%252Fwww.outdoor-military.cz%252Fu stredna-telefonni-acr-typ-ut-11-kompletni-p124887% 3B480%3B480

U toho zbytku co je v popředí na fotografii na odkazu je bleskojisková svorkovnice BS 20. Je to zařízení k ochraně telefonních vedení a přípojných zařízení proti proudovému přetížení a a přepětí. Bleskojistková svorkovnice BS 20 jistí deset dvojitých vedení. Bleskojistkové svorkovnice BS 20 se používá v soupravě polní telefonní ústředny TU 11 k jištění všech vedení přicházejících do ústředny. Umožnuje soustředit všech deset vedení do dvacetižilového kabelu. Pomocí tohoto dvacetižilového kabelu se propojí bleskojistková svorkovnice BS 20 s polní telefonní ústřednou TU 11.