Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dlažba,obrubníky a pojivo.

dobrý den.

chtěl jsem se zeptat na pár věcí a budu vděčen za vaše rády a zkušenosti z praxe

1) když chci zámkovou dlažbu kolemdokola RD a pak na příjezd do garaže a stání před plotem. Jaká tlouštka dlažby je vhodná tedy pod auto, aby neměl strach že se mí to nebude lámat? a kolem RD by mohla být dlažba menší tlouštky? jaké jsou vhodné míry?

2) jaké obrubníky zvolit - výška, 20 nebo 25cm?

3) obrubník je dobré pak "zalít" betonem do půlky z obou stran nebo radějí do 3/4tiny? Kolem RD co bude pouze pochůzi by stačilo asi meně, ale kde se bude jezdit autem radějí těch 3/4?

4) co je vhodnější na betonování obrudbníku...nechát si dovézt suchý beton, usadit, uplacat a zalít vodou? nebo si dovezd hromadu štěrku, pisku a cement,vodu a sám si to míchat? jednalo by se o cca 120m obrubníku. Co by tak asi vyšlo levněji odhadem, s čím se lepe pracuje? co je lepší?

děkuji vám za help

Na chodník pro pěší stačí tloušťka 4 cm. Na občasný pojezd autem vyhoví i 6 cm, na pravidelné zatížení to chce 10 cm. Nikdy nevíš co ti na stání před plotem najede ani co povláčíš do garáže.
Obrubák kolem chodníku stačí 20 cm, kolem stání 25 cm.
Do poloviny k chodníku i na pojížděné plochy.
Beton podhodit pod obrubák, ušlapat, srovnat, osadit obrubu, obsypat, uplácat. Nekropit. Když hodně praží slunko stačí pokropit večer a polít druhý den. Který beton vyjde levněji je jen otázkou vstupů. Z betonárky dovezeš a pracuješ. Musíš rychle, aby beton neležel déle jak hodinu a půl a i to už je trochu za čárou. Takto bude práce ve třech lidech odsejpat. Pak je možnost navézt zvlášť písek, cement, zaplatit dopravu, přitáhnout míchačku a míchat na stavbě. Práce ve třech už není tak svižná, zdržuje míchání. Když budeš muset ty dva platit, zase tak levné to není. Dělat to sám a nedej bože s míchačkou na jedno kolečko je sebemrskačství ale i tak se dá.

Nejsem stavař, takže jen pár postřehů amatéra...

- pokud se nejezdí kolem domu a do garáže tankem, stačí na příjezdovku 6cm. Ovšem daleko důležitější vidím správně připravené, zhutněné a srovnané podloží. Když bude na prd podloží, dlažba to nezahrání. Na druhou stranu při poctivě udělaném podloží těch 6cm nezlomí ani ten tank.

- betonoval jsem předloni za úděsného horka a celý den jsem beton udržoval zavlhlý jemným kropením/mlžením. Bylo mi ho líto. :-) Druhý den už jsem políval. Laickým okem si dovolím posoudit, že to dopadlo dobře.

- sebemrskačství s míchačkou na jedno kolečko a v jedné osobě jsem si absolvoval. Na betonování obrubníků to šlo. Až mě bude čekat vylívání ztraceného bednění v plotu, tak si to doufám nebudu muset zopakovat.

a eště se zeptam jakou by ste zvolili variantu -> dlazba az k soklu (treba zde) nebo mezi dlazbou a fasadou kačirek? (treba zde)

sokl je z tvrdeho extrudovaneho EPS + marmolit. Jde mi o to jesi to je pouze věc designu nebo když je dlažba až na sokl jesi to nějak vadí soklu?

děkuji