Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Motor pračky

Dobrý den, při spuštění jakéhokoliv programu u mé automatické pračky, se motor rozjede na nejvyšší výkon jako při odstředování. ale přitom cyklus probíhá tak jak má, na několik sekund se roztočí, pak vypne a zase se roztočí, ale vždycky na max výkon, takže se buben točí jako blázen. némá někdo takovou zkušenost? pračka je po záruce, tak jestli to je rovnou na odpis, nebo na opravu? Děkuji moc za odpověd

To je fakt zajímavé, já bych řekl že to je technicky nemožné :)
Zkus otevřít programátor a profouknout ho a vyčistit, jediná věc co mně napadla je jestli mezi kontaktama programátoru nejsou kovové piliny nebo rez (tím jak se programátor otáčí tak se odírá) a pak to spojuje navíc kontakt který nemá.

Mně se to teď stalo u pračky taky. Když se má otáčet na praní, točí se rychle, jako při ždímání. Jenom krátkou dobu, takže se moc neroztočí.
Když má ždímat, tak dělá to samé: roztočí se, ale krátce, motor se brzy zase vypne. Pokud chci docílit aspoň nějakého vyždímání, musím v ten moment vypnout tlačítko ždímání a zase zapnout - motor se zase na pár vteřin rozeběhne a vypne - a tak musím mačkat to tlačítko pořád dokola.
Koukal jsem na drát od snímače otáček - není nikde porušenej, vede až na destičku s plošnejma spojema - tam není nic vyhořelýho.

Co s tím? Předpokládám, že snímač otáček vyměnit nejde nebo je drahej, deska s plošnejma spojema bude taky drahá. Asi by mi stačilo, kdyby se dalo zapnout ždímání na tvrdo - po zapnutí by pračka prostě ždímala. Jak to ale udělat? Stačí propojit ty dva hlavní (nejsilnější) kontakty na desce s plošnejma spojema? (drát od jednoho vede ke krokovači, od druhýho k cívce statoru). Kdybych tyhle dva propojil. A nestane se to, že se motor roztočí tak rychle, až se zničí?

Nemůže to bejt zničenym triakem, třeba? Jsem naprostej laik, jen vím, jak triak vypadá. Je jich hodně typů, nebo stačí vzít triak, kterej vypadá tvarově a velikostně podobně? Nějakej bych našel třeba na rozbitým DC-AC invertoru.

Díky za odpovědi. Petr, prints@atlas.cz