Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dodatečná venkovní zásuvka.

Dobrý den potřebuji poradit s instalací venkovní zásuvky, ale nemám udělaný vývod z baráku. Jde mi jen o to, jestli je možné provrtat zed v místě zasuvky která je v obýváku, natáhnout kabel z této zásuvky skrz zeď (36,5cm) a tam už napojím zasuvku klasicky mám před zateplením takze bych to řešil takto. http://elektrika.cz/data/clanky/kopos-elektroinsta lace-do-zatepleni
Předem se omlouvám za neodborné vyjádření jsem sádrokartonář a fasádník :-D. Děkuji za každou odpověď.

Řešíte upevnění zásuvky, nebo správné a bezpečné elektrické provedení a připojení? Co je pro Vás důležitější? Já Se budu zabývat tím druhým...
1) Zásuvka, pokud je umístěna ve venkovním prostředí, musí svým provedením odpovídat - viz výše. Tedy: Vyberte takovou, která bude splňovat především krytí IP proti vlivům prostředí a až jako druhou vlastnost volte design a možnost připevnění.
2) Zásuvka umístěná ve venkovním prostředí, nebo taková, která se využije k napojení spotřebičů pro venkovní použití, MUSÍ být napojena přes PROUDOVÝ CHRÁNIČ! Ostatní zásuvky v bytě to nemají tak zcela direktivně předepsáno, proto nejdříve prověřte, zda zásuvka od které chcete vývod napojit, je v obvodu s proudovým chráničem o vybavovacím proudu 0,03A. To je nejpodstatnější pro bezpečnost používání takové zásuvky a na tom trvejte.

takhle by mi stačilo 50cm kabelu a když to budu delat podle vás tak to abych si připravil min. 25m kabelu, chránič ten taky něco stojí a elektrikáře protože do rozvodovky si sám netroufnu. Cca je pro mě lepší když to udělám tak jak zamýšlím protože zásuvka je v místě garážového stání které je zastřešené

Občas se mi protáči bulvy v očích, když do firmy prijde nekdo z Technické inspekce a já u toho musím být.

Tisíce lidiček do roka zabije chripka, stovky lidí utone, na cestách se zabijou další stovky, stovka lidi umrzne, elektrina jako príčina úrazú a úmrtí je naprosto zanedbatelné číslo.

Když se uváži jak se naše černá menšina pripojuje k elektrické síti, když človek vidí jak se realizují elektrické rozvody v US, v jejich drevených domech a jak vypadájí rozvody elektriny v Asii a nic se nedeje, prijdou mi požadavky našich elektrických úredníku jako nesmyslná a bohapustá buzerace.

... :puff:

A nebude ta malá "úmrtnost" na elektřinu právě tím, že už od počátku je dost propracovaný systém, jak lidi ochránit? No, dělejte podle toho, co mám napsaný dole pod příspěvkem :-D
P.S.: Krytí IP není možné určit bez toho, aby bylo jasné umístění zásuvky - tedy vnější vlivy prostředí, na ni působící. A k prodlužováku z obýváku - zkuste číst to, co píšu, ne to, co si myslíte, že myslím - zásuvka u které se předpokládá napájení spotřebičů použitých ve venkovním prostředí /tedy i ta na půdě, pokud je jediná v chalupě/ musí být vybavena chráničem o minimálním ... bla bla - viz výše...

Muže ti stačit 50cm ale musíš vnitřní vyměnit za svestavěným chráničem s možnosti připojeni dalši zasuvky takhle řeším. ve starších bytech zasuvku na fen a holici strojek v koupelně ,pračka vždy solo nový přivod.to samé u tebe pokud je to na sekačku,nabíječku tak ok,pokud na svářečku tak nový a sólo přívod

Mnoho lidí se mnou asi nebude souhlasit, ale udělej to jak zamýšlíš.
Tu zásuvku ale použij opravdu v provedení do vlhka, i když je pod zastřešením, bude to lepší.
Co se týče chrániče, nenašel jsem, jestli dům není již chráničem vybaven, jako celek. Pokud ano, není co řešit.
Pokud chránič není, nedělej si s tím velké starosti.
Ustanovení o nutnosti použít chránič pro zásuvky s venkovním použitím, platí jistou dobu. Do té doby, bylo nainstalováno obrovské množství zásuvek bez chrániče a fungují spolehlivě dodnes. Zařízení podle minulých norem se nechává dožít. Chrániče představují zvýšenou ochranu, je to samozřejmě lepší, ale neznamená to automaticky, že zásuvka bez chrániče je nebezpečná.
Pokud by jsi chtěl tuto zásuvku použít například k bazénu a podobně, bylo by vhodné pořídit chránič k zasunutí do zásuvky a spotřebič připojit přes něj.
Pro použití třeba vrtačky to považuju za zbytečné.
Používat zásuvku tak, jak je na obrázku výše, však ani já moc nedoporučuju :-D

Lidi si doma namontují ledacos, třeba otevřené lampičky nad dřez. Pokud je to namontováno po revizi, už to nejspíš nikdo řešit nebude. Ovšem do doby, dokud se někomu něco nestane a nezačne do toho příslušný orgán strkat čumák.
Pokud to dělá pro sebe, jeho věc, pokud pro někoho cizího, tak je to medvědí služba.

Ještě jedna možnost, na venkovní zásuvku i s chráničem. Zde jsem našem jednu, která lze uzamknout, má vypínač a navíc ještě ten chránič, kombinovaný s jističem. IP56 je dostatečné, jen ten chránič je o něco citlivější 10mA.
http://www.elnex.cz/zasuvky-ip56/740-509-3411-scam e-blokacni-zasuvka-vestavna-jistena-s-fi-10ma-omni a.html#
Ale dá se tím vyřešit pohodlně venkovní zásuvka se vším všudy. :-)