Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bouchání v topení v paneláku - kde hledat pomoc?

Dobrý den,

potřebovala bych, prosím, poradit s topením. S přítelem jsme se přistěhovali v říjnu tohoto roku do bytu 1+1 ve starším panelákovém bytě. Ale po pár dnech bydlení se objevili problémy s topením - v pokoji vedle postele topení pořád bouchá (i vedle v kuchyni), ráno když se topení rozehřívá v 5 ráno a o půlnoci, když chladne. Bouchání a lupání trvá někdy i dvě hodiny v krátkých intervalech, jinak bouchá pravidelně i přes den (ne hodinu v kuse, ale oproti tomu třeba každé dvě hodiny, i častěji). Nepřestává to ani když je topení vypnuté. Jsme v 2. patře z 12-ti, máme tu stoupačky s procházející vodou - jsou uvolněné, nejsou zazděné! - ale topení pořád bouchá. Četla jsem rady na internetu, ale píšu sem, protože nevím, na koho se s tím mám obrátit? Soused, člen představenstva, který tady zajiťuje opravy pro celý panelák (a sám zde bydlí), mi řekl, že s tím nechce nic udělat. Byl si to poslechnout (ale když už dorazil, tak to nedělalo takové rány - zrovna), řekl, že to není tak závažné, a navíc že to prý sousedé neslyší (bydlí kolem nás důchodci, kteří dle svých slov samozřejmě méně slyší). Když jsem mu řekla, že jsem našla rady na internetu, co s tím (zkontrolovat celou soustavu, regulátory apod.), tak řekl, že to prý v roce 2010 dělali, a je vše v pořádku, a nic s tím dělat nehodlá. Diví se, že to je jednom u nás, v jednom bytě. Ale nechce nám povolit zavolat jiné topenáře, aby dělali zásahy do topení. Prosím vás, co máme dělat dál? Bohužel se nemůžeme odstěhovat, máme tříměsíční výpovědní dobu dle smlouvy, a nemáme peníze na dražší bydlení (nájem je relativně levný, a rok byl byt prázdný). Už jsme z toho dost na nervy, spát denně něco kolem pěti hodin přerušovaného spánku a pak bouchání ještě poslouchat během dne.
Předem děkuji za případné rady.

Jana Špatenková

Když jste četla rady na netu proč jste je sem nenapsala ?, ať se tady případní diskutéři neopakují.
Trubky nemají být zazděné mezi stropy, jde o tkz. dilataci potrubí.
Jak píšete dělá to při pouštění a zastavování , nemusí to pouštět výměník ani vy když si pustíte nebo zastavíte radiátor nebo další případ otevření okna ter. hlavice sama zreguluje průtok teplé vody v topení podle okolní teploty.
Víte jak sem to (částečně) vyřešil já, ano mám ten stejný problém.
Kolem potrubí co prochází zdí, v tkz. průvlečce jsem nacpal molitan který danou kompenzaci částečně dilatuje, nepomůže to úplně, neovlivníte to už u sousedů (asi) aby provedli to samé, alespoň mně se to nepovedlo je přesvedčit.
ekr

... predpokladam totiz ze by mohli aspon poslat nejakeho experta na kurenie nech si to pride cele pozriet. Nejaky sused nema do toho co kecat ptz nema na to vzdelanie/prax.
Ono moze byt ze to bucha napr. aj radiator ptz je nejak blbo ulozeny/napnuty, janeviem, ja tiez nie som expert na kurenie :)
BTW. na vsetko sa da zvyknut zvycajne po par tyzdnoch, ak to neni ze 100dB rany :) Zo zaciatku vzdy vsetko vadi po tyzndi si na to mozog zvykne apod.

správce domu je právě i u nás soused, tomu se dávají vypsané žádanky na případné opravy a né že si každý chodí sám na byťák jak se mu zlíbí.
Záleží kdo je vlastníkem jestli je byt družstevní,obecní nebo je pisaatelka v podnájmu u druhé osoby, to ale ona neupřesnila a ani to není důležité .tahle ta věc prostě v dohledné době stejně přes oficiálni osoby nepůjde vyřešit, pisatelka to sama uvedla a je to tak i u nás, .
V čem mohu s tebou souhlasit je že nezbyde než si na to zvyknout tak sem dopadl i já a pořešil jsem to tím vymezením daného prostoru v průvlečce měkým materiálem a tímto se omezí případný zvukový efekt dilatace.

Tak jak uvádíte poruchy bych si typnul na špatně zaregulovanou soustavu. Zjistěte si zda při modernizaci topení osadili jenom termohlavice nebo i dávali na stoupačky vyvažovací ventily ( jso umístěny ve sklepě pod stoupačkou.
Pokud tam nejsou, dochází k uzavírání stoupačky termohlavicema.Pokud se uzavřou všechny hlavice na stoupačce dochází k vyrovnávání tlaku ve stoupačce - hučení potrubí dokud se tlak nevyrovná.

Tady máte další odkaz kde se řešil podobný problém
http://forum.tzb-info.cz/104856-praskani-v-topeni/ strana-5

Dobrý den,

děkuji za rady. Vyzkouším jako prozatimní řešení zmíněný molitan do průvlečky, ale je to dost natěsno (trubka sice je volná, ale místa tam moc není). Odvzdušňování bylo provedeno v nejvyšším patře. Jinak jsme v podnájmu, ale majitelka řekla, že to máme řešit s již zmíněným správcem domu (onen soused je předseda společenstva v tomto paneláku). Byli tu jednou topenáři, odřízli vodorovnou trubku vedoucí od stoupačky k samotnému radiátoru, a přidělali tam jinou, která je částěčně ve tvaru U (namísto rovné), aby to nebylo našponované. Ale tento krok nepomohl, bouchá to pořád stejně. A ohledně názoru, že může být špatně zaregulovaná soustava, když jsem to řekla onomu správci, tak tvrdí, že to před lety kontrolovali, podle něj je soustava v pořádku (ani se na ní nepodíval teď) a tím to prý určitě není. On sám není topenář, ale nechce to nechat zkontrolovat, a nás varoval, že si sami jiné topenáře pozvat nemůžeme.

Ked ste v podnajme tak mozes kontaktovat zas majitela bytu, ze ten sused s tym nechce nic robit a ze to je pre teba znacne znizenie kvality byvania a neboli ste s tym problemom pri uzatvarani najomnej zmluvy oboznameni, napr. v nemecku by to bol dovod na znizenie najomneho az tusim o 20% z mojej strany, az kym majitel bytu zavadu neodstrani. V CR asi take zakony nie su, ale znovukontaktovanie majitela bytu je podla mna na mieste.

Treba skusit, aspon ci nekontaktuje nejakych tych ludi ten majitel, ze co s tym teraz sa bude robit. Nieco tam moze byt nejak napnute, kludne aj ulozenie radiatorov alebo co, ale najskor su to tie trubky nejak nie dobre upevnene na tych prechodoch alebo co, a pri tepelnej roztaznosti to proste bucha. Mal by sa na to aspon pozret expert podla mna, ze co to moze byt. Spekulovat s nejakym neexpertnym susedom o tom ci to pocuje on alebo ne podla mna fakt nema vyznam. Takto by som to prezentoval majitelovi bytu.

Dobrý den,

tak u nás byl zase správce domu poslechnout si to topení, a i když slyšel, jak moc to bouchá ráno a v noci, tak najednou zjistil, že to prý není stoupačkami ! Řekl, že je to prostě dilatací potrubí, že proto to dělá hodně zvuků jenom když se to rozehřívá a chladne (brzy ráno a v noci). Byl se na to prý podívat ve sklepě a potrubí se rozahřívá po celé délce paneláku. Řekl mi, že s tím prý nebude nic dělat, že prý by musel rozbourat celý dům a celé potrubí předělat. Na vyregulovanost soustavy se nepodíval, tvrdí, že od poslední kontroly je v pořádku. Myslíte, že se s tím dá ještě něco udělat? Nebo se máme rovnou odstěhovat? Jelikož spaní se špunty v uších po celý rok není ideální. Děkuji předem za rady.

Dobrý den Lisacku, můžete mi sdělit, jak to u vás pokračuje, jestli jste už našli nějaké řešení? Každý nápad nebo inspirace by mi třeba pomohla, je to fakt trápení. Kdybych neměla kam utéct, zak se asi zblázním a vstávat do práce po probdělé noci, taky nic moc. Zajímavé, že někdy je celou noc klid a klidně hned druhý den to mlátí neustále. Děkuji za každou odpověď. M.

CCa před rokem sem řešil stejný problém, po návštěvě topenáře bylo jasno. Za vším stál přípravek (proti rzi), který byl přimíchán při napouštění topné soustavy. Při oběhu vody v topení docházelo k pěnění a bouchání v radiátorech. Po vypuštění, propláchnutí a opětovném napuštění, tentokrát čistě vodou bylo po problému.

Abych tě trochu utěšila, tak já mám ten samý problém. Na dnešek topení bouchalo co dvě hodiny. A bohužel to bouchá ve všech místnostech, takže není možnost úniku. Mít byt v pronájmu, neřeším - stěhuju se. Tak dnes mi došla trpělivost a budu to řešit s předsedou SVJ. Ale jak to tu čtu, pochybuju, že se něco vyřeší :-(.

Před pár roky, kdy jsem bydlel v paneláku, jsem měl stejný problém. Naštěstí předseda družstva přišel a poslechnul si, jak to bouchá a hned zavolal topenářskou firmu. Ta provedla vyvážení topné soustavy a poté bylo vše OK. Tady to chce se obrátit na specialisty. Mají s tím zkušenosti a měli by vědět co s tím. Přeju hodně štěstí.

Dobrý den, začetla jsem se do diskuze, neboť mám stejný problém. V ložnici topení bouchá celou noc, někdy i přes den, vůbec se tam nedá spát. Řeším to se správcovou, řeší se to i s firmou, která nám topení spravuje. Výsledek je ten, že prý v lednu přijdou zedníci se sbíječkou, aby trubky uvolnili v podlaze. Já mám ale pochyby, že to pomůže, nejsou zabetonované. Topí se někdy od října a mlátit to začalo až v prosinci, bouchalo to už minulou zimu a to bylo zase až v únoru. Prostě jsou období, kdy se něděje nic a najednou hrůza. Nejde mi to do hlavy a taky mi tvrdí, že je to jen u mě a nikdo jiný si nestěžuje. Nicménně ložnice je teď neobyvatelná a já už jsem z toho na nervy. Budu vděčná za každou radu, to budou teda letos svátky:-( M.

Dobrý den

tento problém jsem doma řešil taky a to mám dům.

jak-mile byla voda ohřáta víc jak 60 stupňů tak to bouchalo.Vzal jsem gumovou palici a kde byli prostupy v podlaze jsem pořádně trubky pobouchal a je klid.

Panelák je větší ,ale kdyby to každý doma udělal možná to pomůže.Je tam někde trubka zabetonovaná dřív ty prostupy nikdo neizoloval zalily to betonem a fertig.
Musí to prostě klouzat.
Jaroslav

Dobrý den,

děkuji za radu, teda kdyby mi pomohlo pobouchat trubky palicí, tak to dělám denně:-) Zkusit to každopádně můžu. Já zkoušela i nalít tam stolní olej, to jsem se taky dočetla na netu, to nepomohlo. taky tam radili nacpat sirky, ale to bohužel nejde, není tam pro to prostor. Ale zabetonované nejsou, je tam silikon a ten by snad měl být pružný. Tak pořád nevím, zkusím palici, ale nevím, jestli ji pak sousedi nevezmou na mě::-)...
Monika

Děkuji moc za radu. To bude asi dost problém, přesvědčit všechny lidi na této stoupačce, aby něco takového udělali, když jsou sami v klidu. Dnes v noci jsem měla chuť vzít tu palici ve 4 ráno, ale tak bezohledná nejsem. Stejně je mi divný, že by to bylo jenom v mém bytě a nikomu jinému to nebouchalo. Dnes to byla zase hrůza, přitom na včerejšek celou noc nic. Nechápu to, přitom trubky jsou stejně horké, jestli je to tím, že to třeba někdo třeba nade mnou zavírá. Já to mám taky zavřený, ale nemá to na to vliv, vyzkoušela jsem to. Měla jsem tam vedro a zbytečně, mlátí to stejně, ať je vypnutý nebo topí naplno. M.

U nás naštěstí předseda SVJ spolupracuje, tak je to o něco jednodušší. Dnes se na to byl podívat topenář, který řekl, že to je určitě ta diletace, a že jediné co tomu pomůže je právě udělat ty průchodky kolem trubek. Chtěl i zregulovat ten tlak v trubkách, ale u nás v paneláku nemáme ty ventily nebo co, tak to ani seřídit nemohl. Prý nejprve zkusit vybourat průchodky u nás v bytě a když ani to nepomůže, tak ve všech patrech :-), což to je to, co jsem nechtěla:-(.

Dobrý den,
jo v paneláku bojovku, to bude asi problém dosáhnout toho, aby všichni lidi spolupracovali. Nejsou všichni lidi stejní a s některými je velmi složitá domluva. Jsou i takoví, které baví dělat naschvály a mám obavy, že i takové tu máme. Já stále čekám na topenáře a pořád se neděje nic, zřejmě jim se spí dobře.
Jak už jsem psala, některé noci jsou úplně v klidu a někdy je to k nevydržení, takže já mám takovou bojovku, že nikdy dopředu nevím, v kterém pokoji budu spát:-)

Dobrý den, mám stejný problém. Někdy stupačky topení práskají jindy ne, horké jsou třeba pořád stejně. Zkoušela jsem ten olej, ale nepomohl...Chtěla bych se zeptat, přistoupili jste někdo k vybourání těch prostor kolem stupaček a pomohlo to? Díky, Markéta

Dobrý den,
u nás podobný problém, dle topenářů je způsoben samozřejmě dilatací potrubí, jak psáno výše. Rozdíly, tj. někdy ano/ne, více/méně, jsou prý způsobeny tím, kolik topení (pater) je v tu chvíli v dané stoupačce omezeno či uzavřeno natolik, že se v ní neúměrně zvedne tlak - u nás to není jen bouchání při nahřívání a chladnutí, ale i poměrně hlasité hučení, když je "doboucháno" a už se jen topí. V tomto poměrně zásadně pomohla regulace tlaku tzv. inteligentním čerpadlem, omezilo se i to bouchání.
Jinak olej bych si netroufl do díry kapat/lít, sousedé by Vám mohli pěkně poděkovat za mastný strop :)