Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bouchání v topení v paneláku - kde hledat pomoc?

Dobrý den,

potřebovala bych, prosím, poradit s topením. S přítelem jsme se přistěhovali v říjnu tohoto roku do bytu 1+1 ve starším panelákovém bytě. Ale po pár dnech bydlení se objevili problémy s topením - v pokoji vedle postele topení pořád bouchá (i vedle v kuchyni), ráno když se topení rozehřívá v 5 ráno a o půlnoci, když chladne. Bouchání a lupání trvá někdy i dvě hodiny v krátkých intervalech, jinak bouchá pravidelně i přes den (ne hodinu v kuse, ale oproti tomu třeba každé dvě hodiny, i častěji). Nepřestává to ani když je topení vypnuté. Jsme v 2. patře z 12-ti, máme tu stoupačky s procházející vodou - jsou uvolněné, nejsou zazděné! - ale topení pořád bouchá. Četla jsem rady na internetu, ale píšu sem, protože nevím, na koho se s tím mám obrátit? Soused, člen představenstva, který tady zajiťuje opravy pro celý panelák (a sám zde bydlí), mi řekl, že s tím nechce nic udělat. Byl si to poslechnout (ale když už dorazil, tak to nedělalo takové rány - zrovna), řekl, že to není tak závažné, a navíc že to prý sousedé neslyší (bydlí kolem nás důchodci, kteří dle svých slov samozřejmě méně slyší). Když jsem mu řekla, že jsem našla rady na internetu, co s tím (zkontrolovat celou soustavu, regulátory apod.), tak řekl, že to prý v roce 2010 dělali, a je vše v pořádku, a nic s tím dělat nehodlá. Diví se, že to je jednom u nás, v jednom bytě. Ale nechce nám povolit zavolat jiné topenáře, aby dělali zásahy do topení. Prosím vás, co máme dělat dál? Bohužel se nemůžeme odstěhovat, máme tříměsíční výpovědní dobu dle smlouvy, a nemáme peníze na dražší bydlení (nájem je relativně levný, a rok byl byt prázdný). Už jsme z toho dost na nervy, spát denně něco kolem pěti hodin přerušovaného spánku a pak bouchání ještě poslouchat během dne.
Předem děkuji za případné rady.

Jana Špatenková

Dobrý den, mám stejný problém. Někdy stupačky topení práskají jindy ne, horké jsou třeba pořád stejně. Zkoušela jsem ten olej, ale nepomohl...Chtěla bych se zeptat, přistoupili jste někdo k vybourání těch prostor kolem stupaček a pomohlo to? Díky, Markéta

Dobrý den,
u nás podobný problém, dle topenářů je způsoben samozřejmě dilatací potrubí, jak psáno výše. Rozdíly, tj. někdy ano/ne, více/méně, jsou prý způsobeny tím, kolik topení (pater) je v tu chvíli v dané stoupačce omezeno či uzavřeno natolik, že se v ní neúměrně zvedne tlak - u nás to není jen bouchání při nahřívání a chladnutí, ale i poměrně hlasité hučení, když je "doboucháno" a už se jen topí. V tomto poměrně zásadně pomohla regulace tlaku tzv. inteligentním čerpadlem, omezilo se i to bouchání.
Jinak olej bych si netroufl do díry kapat/lít, sousedé by Vám mohli pěkně poděkovat za mastný strop :)