Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení schodišťových vypínaču

Mohl by mě prosím někdo poradit jak zapojit schodišťové vypínače? Na schodech mám tři vypínače, u dvou jsou tři kabeli ( jeden hnědý a dva černé) a u jednoho vypínače jsou čtyři kabeli ( dva hnědý, dva černý). Bohužel jsem si koupil všechny křížové vypínače kde jsou čtyři vývody - lze to i tak zapojit když jsou tam jen tři kabely?
Případně jak?
Foto do přílohy mě nejde dát. tak aspoň tady : 526639502
Děkuji

Já jsem si dřív pamatoval, že schodišťový vypínač je ten, co se spíná na určitý časový interval a to, co tu popisuješ, jsem znal jako zapojení pro spínání světla z více míst. Ale třeba je to jinak.
Zapojení pro spínání z více míst se skládá ze svorek zdroje - v tomto případě 1 vodič pro fázi. Ta se připojí na tebou uváděný přepínač na propojenou dvojici svorek (podle mého je jedno, jestli 1-2 nebo 3-4. Z tohoto spínače pak vede dvojice vodičů k dalšímu přepínači. Ta se připojí na svorky 1 a 2 a odchozí pár vodičů na svorky 3 a 4. To se může vícekrát opakovat, v tvém případě je to pouze jednou. A pak je tu přepínač připojující osvětlení. K přepínači vedou 2 vodiče a ty se připojí třeba na 3 a 4. K osvětlení vede jeden vodič. Ten se připojí na propojenou zbývající dvojici svorek.
Pokud nerozeznáš párování vodičů, tak si raději pozvi povolanějšího elektrikáře.
Pokud budeš dbát bezpečnosti práce na elektrických zařízeních, tak se chybou nemůže nic stát. Jen Ti to v některých případech nepůjde zapnout, nebo naopak vypnout. Jedinou chybu, kterou můžeš udělat, že vodiče při montáži zkrátíš natolik, že pak nepůjdou zavést do požadované dutinky.
Zvyklosti v barvách vodičů neznám. Mne by stačila jen zkoušečka pro fázi (jak prochází od zdroje k žárovce).
Další popis je třeba tady:
www.mylms.cz/text-skutecne-zapojeni-v-elektroinsta laci/#krizak (nalezeno googlem)

Večer jsem byl unavený. Vstávám ve tři ráno.
Teď jsem byl venku se psem a v hlavě se mi rozsvítilo.
V krabici, kde jsou jen tři dráty nedělej to propojení 1-2 a zrovna tak nedělat propojení u druhé krabice se třemi dráty.
To znamená, že připojíš drát jen do jedné dutinky a druhou necháš neobsazenou. Z druhé strany povedou už připojené dva dráty.
Tak, jak jsem Ti to večer popsal, by to svítilo stále, v kterékoli poloze vypínačů.