Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava sklolaminátové nádrže

Ahoj, mám nádrž na dešťovou vodu, bohužel se vespod objevila malá prasklina, chci se zeptat jakou doporučujete opravu? Viděl jsem nějaké opravné sady lamino v hobby marketech je to možné opravit takto nebo doporučujete odbornou firmu, aby se trhlina nezvětšovala.

Při pečlivé práci a dokonalém očištění (patlat nádrž řádně vyschlou), by neměl být laminováním problém. Ani není třeba sada na laminování, stačí epoxid a skelná tkanina. Napatlat epoxidem (řádně před tím původní hmotu odmastit, mírně zdrsnit a očistit od prachu), připlácnout jednu vrstvu skelné tkaniny (s přesahem do stran přes ruplinu), napatlat epoxidem až je tkanina řádně nacucána a připlácnout druhou vrstu, šikmo vlákny na první a opět přepatlat. Za 24 hodin by to mělo být ztuhlé a funkční.
Nádrž je zakopána v zemi? Možná se hnulo podloží a láme nádrž, to by znamenalo jí asi vydolovat a znovu usadit.

No, trochu bacha. Dost pochybuju, ze nadrz na vodu bude vyrobena z epoxidu - epoxid je sice o neco pevnejsi nez polyester, ale podstatne drazsi. Protoze u nadrze(pokud to neni nadrz do letadla) na nejakym kilu(podle rozmeru) nesejde, tak bude spis z polyesteru a na opravu by mel byt pouzit polyester, pac tyhle dve hmoty na sobe jen nerady drzi. Coz ma vyhodu v nizsi cene a rychlejsi praci(polyester tuhne fofrem(gel time<15min), nikde se neflakat, tkaninu mit pripravenou, pomucky po ruce), nevyhodu ve smradu. Jinak s postupem(odmasteni,zdrsneni, patlani i vrstveni) souhlasim. Jo a doporucuju jednorazovy gumovy rukavice, oboji umi zpusobovat alergicky reakce(ne moc pravdepodobny) a v kazdym pripade je to hrozne zapatlavaci.

Zjistit na štitku, od dodáku apod jaký materiál epoxid, polyester.
Ideílní mít kámoše vodáky, co lepil laminátky :-)

Prasklinu - očistit podél praskliny cca 5-10cm přesahy, zdrznit hrubým šmirglkem, nebo plátkem na železo - poskládaným jako harmonika aby zuby plátku dělaly škrábance - nesmí zustat hladká plocha na laminátu - tímto zdrsněním se potrhají vlákna skelné výztuže a nová záplata bude lépe držet.

odmastit - nejlépe aceton - částečně naleptá sklolaminát - důkladně vyvětra a nechat odpařit - hlavně jeli prasklina hluboká- prasklinu klidně i proškrábat do hloubky cca 1-3mm dle zpuchření materílu (u nádrže bude asi minimální) Co nedrží musí pryč (jako u rzi)

Připravit si záplaty - obdélníčky, čtverce, pár delších pruhů a nakonec větší pruhy, možno i jemnější látka. nebojte se použít hrubou 100g/m2 (myslím že to je cca 2mm proužky) standartně v laminá. soupravě.

připravte si vymyté kelímky od yogurtu, stejné velikosti a rozdělávejte stejné množství a jen měnte množství aktivátoru- dá se pak trefit slušně doba tvrdnutí. připravit sadu štetců a dřívek n amíchání. ideálně plocha stolek, židle, hodně novina jako ubrus.

Polyester - pruhledná tekutina, modrava, zelena + par kapek aktivátoru - plast injekční strikačkou, pipetou do polyesteru (to dávat stejné množství jinak vám ujede ruka a bud zatvrdne rychle všecno nebo ne). po smíchání míchat dřívkem, začne pruhlednet -> aplikovat štetcem na zdrsněnou plochu. pak přikládat záplaty -
1.vrstva vedle sebe, slabé překrytí - štetcem tupovat do naneseného gelu aby se tkanina prosytila a ztmavla a zpruhlednela, další záplaty pres spoje atak dál. štetcem namáčet v polyesteru a tupovat. zezačatku tekute, pak gelovatí - to už nenatírat - jakmyle začněš gumovatět náter odložit kelímek a rozdělat další. (gel dokud lze natrít . lze rozetřít na laminát - ale už není pevný.nepřilepuje se- ale pak ztvrne - ale tjaninu už neprosytí.

dělejte po 10-15min, po kouskách.
poprvé si vyzkoučet dávku kdy a jk tvrdne - mícháním a teplotou více urychlujete.

Epoxid bývá 3 složkový - horší trefa namíchat, ale dělají i dvou složkové.

Kilovka polyesteru asi 300kč, tkanina nevím,
tkaninu na prkne, desce řezat řezákem, nůžkami to jde , ale huře - hodně tupý nože a nůžky - je to sklo.

natírat menší plochy, co se pokryje záplatami, pokud bude plocha natrena pryskyricí a nebude záplata, než se namýchá další várka, nastríhají záplaty, tak zatvrne a sklovatí - bude hladká - nesmí se lepit záplata - po čase by odloupla - vždy záplatu na mokré a mokré vždy na zdrsněné.

Hluboké rýhy, důlky - bokem si z nařezaných skelných záplat odrtrhat samotná vlákny - klidně v ruce zoztřžepit - v kelímku samostatně prosytit s trochou pryskyřice a šttcem, rukou prstem napatlat do praskliny, rýhy, důlku - vejde se toho hodně. čím kratší kousky, tím lepší. Občas se dává buničina - místko tkaniny sklených vláckem se jedná o netkanou směs - mišmaš - ale není tak běžná.
tyto hluboké rýhy se dělají první, po zatvrdnutí cca 0,5hod se pokračuje dál - dokavat vlhké lze pokračovat .

Pryskyřice po zatvrnutí dělá hldký povrch .- když se hodně natírá a moc nestékaá - záplaty pokud nejsou uhlaseny (muze se priložit igelit apod) tak veškeré vlákbna, otřepy co zustanou nad povrchem, ztvrdnou a hrozí pak zranění, riznutí - po zatvrdnutí po nekolika hodinach s evetsinou povrch zbrousí jemneji, aby se zbavilootrepu.

Podívat se na webech na starší návody jak lepit laminátky, budou asi lépe sestaveny návody.
jinak učemný z nebe nespad, atoto je relativně lehké, al ezkušenější Vám ušetří čas a peníze za materiál :-)

zdravím

Díky všem,bohužel jsem nezjistil o jaký materiál se jedná, ale je na 3000 litrů a ve dvou lidech jsme ji v pohodě přenesli. Výrobce píše že se jedná o sklolaminátové jímky ale přesně nevím. Myslíte že bude stačit když koupím nějakou opravnou sadu na laminování a udělat to s tím? Raději si nechám poradit než kupovat nějaký blbosti.

Dobrý den, mám asi podobný problém. Máme zelenou sklolaminátovou jímku od fmy Mirosep. Už nám praskla asi 3-krát. Mirosep už se k tomu nemá, prý je to chyba při usazování. Nikde ale nemají označené z jakého materiálu to je(polyester nebo epoxid). Jak vám drží jímka a kde jste příp. kupoval sadu. Díky za odpověď. Jičínský martin.jicinsky@centrum.cz

Taky mam podobny problem, mam sklolaminatovou nadrz na 2000 litru, nekde mi tece, ale nevim kudy. Nadrz vycerpam vysusim a potrebuji poradit co s tim, pokud nevim odkud to tece tak me napadlo celou nadrz natrit nejaskou pryskyrici, tmelem, ale neco bez skelne tkaniny aby to nebylo tolik pracne.Nekde tu na foru jsem nasel, ze nekdo doporucuje Asfaltová izolační stěrka HYDRO BLOK B400 co vy na to?

Taky jsem na tom obdobně, uniká mi někde z nádrže voda, ale nemohu najít kudy. Je zakopaná v zemi, nejlépe bych to taky něčím natřel, ale bez tkaniny, jenom nějaký nátěr pryskyřicí, nebo gumoasfaltem, ale nevím jestli to na sklolaminátu bude držet a voda to nesmyje. Psal jsem dotaz k výrobci, ale neodpověděl.
Děkuji