Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak rozebrat kotel Emka ZDB bohumín

Zdravím,
Potřeboval bych pomoc!
od kolegy jsem koupil starý lititinovy kotel EMKA z viadrusu (zdb).
chtěl jsem si ho odnest ale ve 3 lidech jsme snim nehli. chtel bych se Vás proto zeptat jestli někdo zvás nemá náhodou zkušenost s rozebraním a se smontováním tohoto kotle. myslim kde co povolit kde klepnou a pak hlavne jak to složit co všechno ktomu bude potřeba tšsnění tmel a tak nějak?
ps foto se vitá :-)

děkuji a mějte se

Milí přátelé, taky jsem letos řešil kotel.Sehnal jsem kotel Emka na inzerát 8-článkový.Hned první problém byl na počátku, jak to u púvodního majitele naložit a odvézt? 400 kg?... V 5-ti lidech jsme kotel dotáhli až k autu naložili jej a pak jsem kotel odvezl domů.Vyložit to už nebyl problém, dokutálet to před garáž po betonovém chodníku, to taky šlo.Jenže dostat takovou nelehkou záležitost do sklepa?Ani náhodou, musel jsem kotel celý rozebrat.Než povolil první zadní článek, tak to byl jediný problém, pak už jsem další články odděloval mosaznou kulatinou kterou jsem vyklepával spojovací kuželíky,které jsou mezi jednotlivými články na kterých je kotel spojen a utěsněn.Po rozebrání kotle včetně šteftů jsem si články poznačil raznicí na spodní části článku, kde není voda a ani oheň.Pak jsem rozebraný kotel odvezl otryskat pískem a po převezení zpět domů jsem měl úplně nový zrenovovaný kotel.Obrousil jsem mezi horními články nálitky, které jsou zbytečné a v provozu pak vadí při čištění.Všechno jsem zahladil jemným lamelovým kotoučem,po té natřel všechny články důkladně odrezovačem, abych zabránil další jakékoliv korozi a po zaschnutí pak nastříkal žáruvzdornou silikonovou barvou.Kotel je lepší než nový a pak jsem se pustli do skládání.Nejprve přišly na řadu všechny závity protáhnout závitníkem, místo původních železných šteftů jsem si nařezal nové štefty z nereové závitové tyče, abych pak nikdy nemusel řešit že něco nejde povolit, nebo naopak dotáhnout.Štefty a veškeré závitové spoje jsem utěsnil závitovým tmelem ''Idrofilet'' .V Bohumíně u firmy Sittek jsem nakoupil nové kuželíky a tmel.Kotel se skládá tak že si provléknete v horní a spodní části kde je přívod a odvod vody závitovou tyč M30 s hrubými podložkami a pak dáte kuželíky a namažete článek po obvodu tmelem pak jej dalším článkem přiklopíte mezi kuželíky to namažete vodní vazelínou a šroubujete až máte články u sebe přebytečný tmel pak oškrábnete a tak skládáte až do konce.Po složení dáte ucpávky napojíte na vodovodní řád, dáte tam manometr který je v horní části a zde máte i odvzdušňovací ventil.Natlakujete tlakem 2 Bary a pokud to po dvou dnech nikde neteče, montujete na místo.Pod kotel jsem si vyrobil z hrubších vinklů a plocháče rám, na který jsem po bocích přivařil matice M 16 a pomocí šroubů s kontra matkami si můžu přesně kotel ustavit do požadované roviny.Kotel nyní topí parádně, mnohem líp než ten starý plecháč a spotřeba dřeva je nižší a na koks fakt paráda.Letos se na zimu těším :) Mějte se krásně a skládejte kotle, to dobré a kvalita tu kdysi byla.Emka jsou nesmrtelné.... Děkuji za vaší pozornost. Peťa Ols.