Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nabíjení bezúdržbové baterie

Zdravím, chystám se po zimě nabít svou autobaterii, která je bezúdržbová. Otázka je - mám odšroubovat ty zátky nebo ne? Někdo tvrdí, že ano, někdo že ne, tak chci mít jasno a hlavně abych něco nepokazil.

Díky

Hoď foto jak vypadá vršek baterky. Jestli je tam normálně 6 zátek na šroubovák tak odšroubovat a zkontrolovat hladinu elektrolytu. Většinou se sice říká že je baterka bezúdržbová, ale přitom je stejně obyč olověná, akorát "žere" míň vody. Bezúdržbová je jedině gelovka a ty se v autech moc nepoužívaj.

ja jsem nerek, ze to nemuze nabijet suntem, protoze ze zkusenosi vim, ze tyhle potvory nabiji napetim i 15V kdy uz dochazi ke zplynovani elektrolytu a tim i jeho odparovani, mozna mas stesti, ze ti nabijecka neda vic, jak 13.8V, nebo uz mas bateri zpoloviny suchou, to ze baterie "toci" neznamena, ze ma plnou kapacitu, nebo ze elektrolyt je nad deskami

Pro mne /laika, neboť nabíjení je opravdu věda sama o sobě/ zní otázka jinak:PROČ NABÍJET?
1) je-li neprovozovaná, je třeba jí vytvořit podmínky, jako by provozovaná byla, ale
a) bez proudových šoků (vybíjení i nabíjení), které zkracují její životnost
b) bez stavů značného vybití, které rovněž zkracuje její životnost
2) je konstruovaná jako startovací /předpokládaná odolnost vybíjecím proudům/, nabíjená soustavou auta, tedy přebytkem výkonu alternátoru s relativně stabilním napětím po úroveň varu elektrolitu.

Ideální by bylo použít konzervátor baterie, ale pokud není, v průběhu zimy by podle mne bylo dobré simulovat její provoz, tedy baterii občas vybít normálním vybíjecím proudem /žárovkou z hlavního světlometu/ na jmenovité napětí článku a následně opět nabít až po úroveň varu elektrolitu /nejvýše proudem 1/10 kapacity/. To opakovat cca každý měsíc.

Tedy závěr - sledovat napětí při nabíjení (kdysi výrobce udával každé 2 hodiny) a pokud se dosáhne počátku plynování, nabíjení ihned ukončit.
Proč by k tomu nemohla být použita i ta nejobyčejnější nabíječka, to opravdu nevím.
Pokud sleduji nabíjení, nedojde k plynování, tedy nevidím nutnost odšroubovat zátky článků, protože to v autě taky nedělám.:puff:

Pokud je ta možnost, zátky odšroubuj. Je to jako se vším, pokud nebudeš bourat a nebude tě kontrolovat policie, nezapínej si pásy.
Jinak už bylo řečeno vše, s automatickou nabíječkou se dá (bez dohledu) nabíjet i "uzavřená" baterie v režimu "regenerace", kdy články mírně plynují. :puff:

Kdyby výrobce baterie nepředpokládal kontrolu a případné doplnění elektrolytu, nebude tam štoubovací zátky vůbec dělat. Pokud tam šroubovací zátky jsou, jsou pro možnost kontroly elektrolytu. U takzvaných bezúdržbových baterií, které ale zátky mají se jedná o baterie se sníženou údržbou, které mají malý úbytek elektrolytu. Ale neznamená to že kontrolu nepotřebují nikdy. Stačí totiž trochu méně přesná regulace napětí vozidla a elektrolyt ubývá více. Bez kontroly se baterie poškodí. V případě kontroly a případného doplnění se nic nestane. Proto si myslím, že odšroubováním zátek a kontrolou se nic nezkazí.

Zdravím, mám stejný dotaz, takže nebudu zakládat nové vlákno.

Koupil jsem si novou baterii od Škody, respektive koncernu (na baterii je výrobce Exide), podle samolepky tmavá barva ukazuje, že baterie je nabita (na netu jsem ale našel, že by tam měla být zelená - pak nechápu proč je to na nálepce takhle), raději jsem ale zkusil nabít, touto nabíječkou: watch Ta by údajně měla sama rozpoznat, kdy je nabito, zobrazit "full" a dále pokračovat jen v udržovacím režimu. Nabíječka ale značí, že nabíjí, takže baterie asi nebyla nabitá úplně.

Mohu nabíjet tento druh baterie, která má v návodu vyznačeno "Nevyžadující údržbu", aniž bych musel odmontovat nějaké ty zátky (které nevidím...přes všechno je originální nálepka, na boku je malá dírka (viz foto 2), nebo se v tom nemám hrabat a můžu jít klidně spát a nemusím se bát, že to bouchne?

[img]4fq1uzfrd[/img]
[img]hbznsirfr[/img]

Mohu nabíjet tento druh baterie...

Obávám se, že pokud ti osud baterie není lhostejný, tak musíš. Tento druh baterie je primárně určen k nabíjení. Chvilku se vybíjí (start motoru) a pak už jenom nabíjíš.
Baterie není nikdy nabitá úplně, chytrá nabíječka to a proto nabíjí...
Zase ale až tak chytrá není, takže určitě nepozná, jestli je baterie nabitá a elektrolyt má správnou hustotu. Takže nic moc pro ty, co vyjedou jednou za půl roku na pohřeb tety Máni, mají na deskách síran olovnatý a baterii bez špuntů.
Pokud jde o barevnou nálepku, budeš asi muset věřit výrobci, který jí tam dal. Takže pokud nic nevidíš, je to relativně dobře a pokud bys viděl barvu žlutou, je to na výměnu baterie. (Zase s rezervou, dneska se dá oživit i mrtvola).
Po připojení nabíječky jdi klidně spát, když to bouchne, budeš v bezpečí. :-D

Storing and recharging filled batteries
To ensure our batteries safely reach their maximum shelf life, the average annual storage temperature
should be 15°C. The short-term storage temperature must not exceed 25°C or battery life may be
affected. Of course, batteries should be sold according to the first-in, first-out principle. To make it
easy to check battery age, all VARTA
®
products are colour coded according to the date of
manufacture – see the table above.
Guidelines for installation and recharging
1. Installation
For maximum product life and performance, install the battery within 15 months of the date of
manufacture (see table above). The terminal voltageshould be greater than 12.2 V.
2. Recharging
After long periods of storage (12 months or more) the battery will need to be recharged when the
terminal voltage falls below 12.5 V. When recharging, please keep yourself and your colleagues safe
by following all the relevant safety recommendations (such as wearing protective glasses).
2.1 Checking the terminal voltage
The terminal voltage should be checked six months after the date of manufacture. And if the voltage
has dropped below 12.5 V, the battery needs to be recharged to between 12.7 and 12.8 V before
being stored further.
2.2 Measuring the terminal voltage
The terminal voltage is best measured with a digital multimeter (1 mV resolution) at a room
temperature of approximately 20°C.
2.3 Recharging recommendations
If the terminal voltage drops below 12.5 V, the battery must be recharged. The recommended charge
current equates to one tenth of the battery’s nominal capacity (e.g. 8 A for a battery with a nominal
capacity of 80 Ah). How long the battery needs to be recharged obviously depends on how it’s going
to be used afterwards.
If the battery is to be installed immediately:
A short recharging period is generally sufficient (i.e. a terminal voltage of between approx. 12.2 and
12.5 V, measured approx. one hour after the recharging period is complete).
If the battery is being returned to storage:
Then a maximum charge is needed (see page XX ). A 44 Ah battery with a terminal voltage of 12.45 V
can be charged to approximately 100 % in 2.7 hours with a recommended charge current of 4.4 A –
equal to one tenth of the battery’s nominal capacity (Uo terminal voltage = 12.8 V).
The charging time falls proportionately with the rise in the current the battery can supply (e.g. whenthe
current is doubled to 8.8 A, the charging time is reduced by half to 1.35 hours).
The terminal voltage should always be checked againat least one hour after recharging. And please
remember to avoid overcharging as it leads to permanent battery damage.

Možná se mýlím, tyto baterie přímo neznám, ale domýšlím si že plnicí otvory jsou pod víkem s nápisy a možná se otevřou všechny najednou s demontáží krytu. Také si myslím, že značky na nálepce platí pro indikační "oko", které nesignalizuje stav nabití, ale výšku hladiny elektrolytu. V případě žluté barvy je nutno elektrolyt doplnit. Je to zřejmé ze symbolů na nálepce, kdy zvlněná čára značí hladinu. Dobitím baterie se nikdy nic nezkazí spíše naopak. Inteligentní nabíječka sama pozná kdy nabíjení ukončit. To že začne nabíjet je normální. I po týdnu skladování baterie nevykazuje plné znaky nabití, proto nabíječka zahájí nabíjení. Potřebuje li baterie jen mírně dobít, nabíječka brzy nabíjení ukončí.

Přesně jak píšeš - baterie se jednou při převozu převrátila a vyteklo z ní dost elektrolitu, a teď mám "zelené oko" jen když jí naklopím aby elektrolit dosáhl k indikátoru - ale chci jí doplnit, ale ty hov... to zalepili dokonale - jsem zvědav zda se mi to podaří otevřít aniž bych to příliš poničil !!!:-(