Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měsíční spotřeba plynu

Dobrý den, dopředu se omlouvám za hloupý dotaz:-) Jsem laik, ale zajímalo by mne, zda je normální měsíční spotřeba plynu 1000 m3. Máme dvougenerační, nezateplený dům, topíme cca na 20 stupňů, teplotu vody v radiátoru 66 stupňů. Máme nový plynový kotel, není kondenzační, a tak nám plynař nedoporučil topit míň, že ho prý zničíme. Spotřeba se mi zdá i tak dost vysoká. Loni jsme měli za celý rok 6000 m3, což je strašně moc. Platíme 7.000,- Kč zálohy a dopláceli jsme 20.000,-Kč. Chápu, že je dům nezateplený atd., ale i tak je to strašně moc a chtěla bych vědět, jestli by to třeba nemohlo být i vadnýma hodinama...tak strašné úniky nejsou možné, jsem z toho nešťastná. Takže děkuji za jakoukoliv odpověď. Petra

Po letech ozivim ;):
Mam podle mne velkou spotrebu plynu. Zatim to neresim, vydelavam, ale za 15 let duchod a nevim nevim... Ted v zimnich mesicich kdyz necham kotel (starsi na stene Junkers) bezet na termostat s nastavenou teplotou cca 22 stupnu celych 24 hodin, mam spotrebu cca 24m3. Ale v teto spotrebe je jeste plynovy sporak a starsi plynova karma Junkers v koupelne. Dum stary 7x17 metru, steny 50cm, nezatepleno, okna plastova, plocha spodku cca 100m2, pudni vestavba plocha cca 50m3. Radiatory dole v prizemi litinove (5ks) a deskove (4ks), vrch pouze deskove (3ks = 2 pokoje a 1x chodba). Rozvod topne vody starymi zeleznymi trubkami (prumer 23mm?).
Kdyz dam kotel pouze na casovac (jsme v praci-vypnuto 8-14h, spime vypnuto 23-3h), spotreba je cca 15m3 za den. 15,-Kc/1m3 a je to spotreba na ten casovac cca 230,-Kc denne. Mesicni zalohy 5880,-Kc.
Takze kdybych v zime nechal jet kotel porad na termostat na tech 22 stupnu, za zimni mesic projedeme 30x24m3=720m3=cca 10.800,-Kc.
Kdyz to prepnu na ten casovac, tak je to 30x15m3=450m3=6750,-Kc.
Tak a ted uz jen zjistit, jak se na te spotrebe podili plynovy sporak a karma. Zena dost uklizi, myje nadobi...a taky dost vari.
Rocne tedy platim 12x5880=70.560,-Kc, minuly rok mne byl vracen preplatek 18.000,-Kc coz nechapu, ale mozna to bylo tim, ze jsem dal zene nuz na krk a zacala kotel skrtit a konecne prestala chodit po baraku jen v kalhotkach :D Takze za minuly rok jsem zaplatil cca 52.000,-Kc...
Vse pisu jen proto, aby Ti, co maji starsi nezatepleny dum a delali si topeni sami bez jakekoliv "rozvahy" meli nejake srovnani.

Čoveče, našetri si cca 200-litrov na 25cm oplášťovanie, výmena okien za izotremické trojsko, prípade stropy z podhľadu v interiéri zatepli na 5cm drevný rošt vloženým polystyrénom natavený z jednej strany alobalom prekrytý sadrokartónom. Spotreba ti klesne na 1/4-nu, to ti garantujem.

Mám chalupu 380m2 z obvodového muriva 45cm Ytong, opášťovanie 30cm fasádny nobasil, trojsklo, okná situované z južnej strany komplet plocha až k základom, z exteriéru sú metalické, sklopné žaluzie, krytálové kúrenie v celej stavbe aj v dvojgaráži, pričom sa mi zopne na 30 minút kotol raz za 24 hodín ak je vonku pod 5°C.

Na prízemí mi stačí okúriť spodok stavby na 22°C spustený mrazák, chladnička, varná kanvica, naaumulovaný 1.500l boiler teplej a úžitkovej vody s hadom napojený na Buderus, ktorý je v stred chalupy na schodisku vedúce do pivnice a vlastné poprďovanie, prípadne 36,5°C teplo z muskulatúry.

Ročne platím cca 350€ za energie, vrátane. Mám v kuchyni varnú dosku 50:50 indukcia a infra. Proti smradľavému plynu a jalovej spotrebe plynu "nebe a dudy". Na el. príkone 150W (ako jedna žiarovka) vrie voda v špeci hrncoch s obsahom 5l ako divá, až je mi divnô. Riady, panvice na smaženie, kastróle sú čisté, za tridsať rokov, ako nové z "Tuzexu".

Síce hore, na zateplenom podkroví je kosa, max.15°C v prípade, ak sa manuálne vypne izbový termostat druhého okruhu podlahového kúrenia napriek tomu, že tvorí vrstva izolačného nobasilu hrúbku 40cm medzi hranolmi + reflexná fólia, dosky, šindľe, vzduchová medzera medzi šindľami a z interiéru sadrokartónové dosky.

Zapomel jsi na rekuperaci. Vono provozovat zateplenej a utesnej barak bez vyreseny ventilace je spis za trest nez bonus. Nerikam, ze to nejde, ale je to nepohodlny.

A jestli 150W uvari 5L vody? Uvari, ale ne driv nez 3.5h(a realne s ucinostma spis kolem 5h). Fyziku neukecas ani indukci, ani specialnim hrncem od Horsta Fuchse.

Tak ,když si to tady čtu,tak je to šílenství. Já mám dvougenerační dům 180m2 topím na 25-27stupnů horká voda teče bez omezení spálím na přepočet plynu 8tisíc kubíků,ale jelikož topím dřevoplynem dřevo si za jeden den nadělám s klukem vlese pro svou potřebu,tak topím za ten den práce,protože 130 000kč za den v té těžbě nevydělám.