Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měsíční spotřeba plynu

Dobrý den, dopředu se omlouvám za hloupý dotaz:-) Jsem laik, ale zajímalo by mne, zda je normální měsíční spotřeba plynu 1000 m3. Máme dvougenerační, nezateplený dům, topíme cca na 20 stupňů, teplotu vody v radiátoru 66 stupňů. Máme nový plynový kotel, není kondenzační, a tak nám plynař nedoporučil topit míň, že ho prý zničíme. Spotřeba se mi zdá i tak dost vysoká. Loni jsme měli za celý rok 6000 m3, což je strašně moc. Platíme 7.000,- Kč zálohy a dopláceli jsme 20.000,-Kč. Chápu, že je dům nezateplený atd., ale i tak je to strašně moc a chtěla bych vědět, jestli by to třeba nemohlo být i vadnýma hodinama...tak strašné úniky nejsou možné, jsem z toho nešťastná. Takže děkuji za jakoukoliv odpověď. Petra

Máme dvoupodlažní podskleprný nezateplený dům.Spotřeba je za celý rok 2500 m3.vaš udaj 6000 m3 za celý rok je neuměrně vysoký.Bylo by vhodné požádat o revizi a případně o výměnu plynoměru.

Každý výrok: malá nebo velká, je o ničem.
nikdo nezná lokalitu,
nikdo nezná venkovní teploty u Vás,
nikdo nezná vytápenou plochu,
nikdo nezná Vaše zvyky, tedy čas kdy beží topení, jdeš do práce stáhneš topení na 16 st, prijdeš z práce teplotu zvýšiš na 22 st,
nikdo nezná Vaší prípravu a spotrebu teplé úžitkové vody .... je to k nevíre ale na prípravu vody múže jít i 20% roční spotreby plynu, jak nekdo horkou vodou plýtvá, hlavne ženy a dospívajíci dívky k tomu mají tendenci, stačí vzít kalkulačku, spočítat energii potrebnou k ohrevu vany horké vody a budeš se divit ...

Orientačne, co znám,
- podhorská lokalita, dúm 120 m2, vytápená plocha, cca 85 m2, 2 místnosti vytápené celý den, užívají je dúchodci, 2 místnosti vytápené cca 7 hodin denne na 22 st, topi se 7-8 mesícu v roce, zateplené stropy, vymenená okna, zateplení obvodových sten zatím není možné, nevyrešené hydroizolace ..
- spotreba cca 4 000 m3 a je to v této lokalite bežná.
- u zateplených objektú je to cca do 3 000
- zateplený dúm a zároveň šetrílkové, prej dokážou jit dolú, až na 2 200 - 2 500 m3, no bydlet bych u nich nechtel, zima tam není, ale teplo taky né ...

Shrnul bych to: 6 000 m3 múže být pravdou, v hodinách problém zrejme nebude.

To je normální, rodiče mají taky nezateplený dům, plynem už netopí, nezaplatili by to.
Předloni táta na pár dní, když nejvíc mrzlo, zatopil plynem a doplácel jsem 16000Kč. Teď topí dřevem a na plynu jen vaří. Vy můžete mít spotřebu klidně 3x větší než je obvyklé.
Plynoměr může taky proměřovat, to je pravda.

Vždyť píšete že za rok celkem zaplatíte 27tis.Kč - to přece i s teplou vodou není moc, naopak je to úplně normální až nižší částka.
Níž se dostat asi nejde.
Nepletou se vám nějak ty metry krychlové?

Dobry den. My mame kondenzacni plyn.kotel. Rodinny prizemni dum s pudou 100m2. Dum je po rekonstrukci bez zatepleni s klasickym 80 let starym zdivem, zaklady jsou z kamene.(tloustka zdiva 45 az 50 cm). Nastehovaly jsme se v prosinci 2011 a prez prvni sezonu 2011 az 2012 jsme topily pouze na 35 stupnu bez termostatu od rana do vecera, kotel jel neustale, trosku zima ale dalo se to. Spotreba plynu 1400m3. Zhruba 25 tisic kc. Ted uz mame rizeny termostat od podzimu 2012, topime na 58 stupnu otopne vody a termostat je nastaven pouze 21 stupnu celou zimu. Presly jsme k jinemu dodavateli a planovana spotreba je max.do 1000cm 3, bude nas to stat nejakych 20 tisic kc. Zalohy 2500kc. Coz je parada. Na podzim jsem vymaloval obvodove zdivo u vnitr tepelnou a antikondenzacni barvou od nejlevnejsiho vyrobce. Mozna to ma neco do sebe.

Je v tom vyhoda, zalohu jsme navysily dobrovolne, budou nam pak vracet vice:-). Do budoucna kazdy rok o proti minulemu dodavateli az 7 tisic kc uspory na plynu, nemluve o efektivnejsim vytapeni. Ti kteri maji tarif Fix tak si to muzou zatim hodit, o proti nam jsou momentalne znevyhodneni az o 3000kc. Ale nerikam vse se klidne muze zmenit.

planovana spotreba je max.do 1000 m3

Topní sezona cca 7-8 mesícu = cca 220 dnú t.j méne než 5 m3/den

Výhrevnost plynu je 34 MJ/m3 co si lze prevést na KWh, je ekvivalent 9,45 kWh/m3
9,46 x 5= 47 KWh za den, z toho plyne: k vytopení Vám postačuje prúmerný výkon 2 KWh,

značí k vytopení domu, Vám vystačuje výkon bežné varné konvice, v které si ráno dávam ohrát vodu na kávu ...

Klobouk dolú pred Vaší šetrností ...

v televizi ukazovali nejakou Indku, prej 15 let nejí nic jiného, než místni písčitou zeminu ..., vím zda je to pravda ? Vypadala mírne podvyživene, no tak vypadá hodne Indú, kdyby vypadala takto má manželka, odejde od lékare s diagnozou: anorexe ....

1 000 m3 na vytápení ? Jiste, lidé co se koupou v řece uprostřed mrazú taky existují .... :-D

Plynem jen topime. Vsak ja nepotrebuji mit doma 30 stupnu vyhrate pokoje! Vite ono neni spatna investice ten kondenzacni kotel, vsak jsme ho brali kvuli uspore, a taky si vemte jake je momentalne teplo venku! Jinak nerikam kdyz budou mrazy -20 tak je to samozreme jine kafe, tam uz budem nekde na 1400cm3, trebas i vice. Ale furt usetrim, protoze mam lepsiho dodavatele. Ja jsem momentalne spokojen!

ze ... modelových příkladů: prvním je domácnost žijící v rodinném domku, která má ročně spotřebu 30 MWh, neboť s plynem nejen vaří a ohřívá vodu, ale i topí.

pro Ty co mají problém s prevodem mezi jednotkami výkonu, energie, výhrevnosti a podobne:

modelová, průměrná, spotřeba energie 30 MWh, značí cca 3 100 m3 ročne ....

Na podzim jsem vymaloval obvodove zdivo u vnitr tepelnou a antikondenzacni barvou od nejlevnejsiho vyrobce.

Rád bych znal podrobnosti k té zázračné tepelné barvě(výrobce a název). Fyzikální zákony ale zatím nikdo neobešel. Na všech seriózních diskusních fórech jsem se zatím dozvěděl, že to nefunguje. Pouze reklamní trik.
Souhlasím s Josephem, že pro takový barák s popisovanými parametry s průměrnou denní spotřebou 5m3 - výkonem topidle cca 2kW je sci-fi.
Pospa65 četl jsi cos napsal? Sezona 2011/12 teplota vody 35st., "trochu zima, aledlo se to" spotřeba 1400m3. Nová sezona výst. voda 58st., teplota místností 21st. a plánovaná spotřeba přechodem k jinému dodavateli 1000m3. Větší ptákovinu jsem už dlouho nečetl. Nevěděl jsem, že přechodem k jinému dodavateli mně klesne spotřeba a ještě budu mít větší teplo v místnostech.

Pardon, akorat jsem to trochu jinak podal. Kotel v topne sezone jel opravdu a neustale na 35 stupnu bez rizeneho termostatu. Non-stop od podzimu az do jara.(sezona podzim 2011 az jaro 2012).sPOTREBA 1400m3 plynu. Placeno zhruba 25 tisic kc. V Lete dodan termostat a prechod k jinemu dodavateli. Momentalni spotreba od podzimu 2012 do teto chvile 550cm 3. Laicky vypocet pri techto teplotach do jara by mohl byt nekde na 1000 az 1100cm3. Vsak se ozvu na jare:-).

Ale ano, dá se udelat spotreba jak píšeš, vše je o tepelné pohode v prostoru.

Lidé vydrží mnoho a prežijou, bezdomovci to predvádi denne, sice né všichni prežijí zimu ..., ale o tom je prece Darwinova teorie výberu. Jedinci když se nedokážou prispúsobit prostredí, pojdou, ostanou ti co to zvládají ....

Jak žiješ sám, je to u Tebe v porádku, následky Tvého stylu bydlení neseš sám, když ale nekdo musí bydlet s Tebou .... , sice má taky, možná, na výber, ostat nebo odejít .... :puff:

Joseph má pravu, že si spotřebu každý může udělat jakou chce. Život v bytě je snad ale o pohodě a to i tepelné. Někomu vyhovuje a je zvyklý na 18st., jimý na 22, další třeba topí na 28st. Samozřejmě, že teplo něco stojí a je třeba udělat určitý kompromis mezi pohodou a kolik na to mám peněz. Obdobnou nemovitost jako uvádí pospa65 o 100m2 vytápěné plochy, permanentně 21st. ve všech místnostech od 1.12. do dneška průměr 9m3 plynu na den. Lepších výsledků už nedosáhnu, protože rodina si myslí, že telelná pohoda je na hranici. Nemám ale kond. kotel. Až budou mrazy jako v únoru loni tak spotřeba bude skoro dvojnásobná. 14 takových dní s nočními teplotami pod -15st. pěkně s průměrem zatočí.

Chvili jsem tu nebyl a vidim, ze Petous ma spotrebu rocni 12x7tis. + 20tis. je 104tis. To je prece uplny nesmysl, to snad je nekde neco spatne ocividne.

Pravda zazil jsem starou pani, ktera v jednom byte v baraku mela zalohy 5000,-, ale tam bylo divne vsechno - staricky plynovy kotel, staricke topne telesa, ktere nebyly horke ani kdyz topna voda byla 80 stupnu, okna kteryma ficelo..

Zdravím! Včera jsem zažila také šok. ČEZ posílal sms,že máme nedoplatek 72 tis Kč!!! a to posíláme zálohy 2tis./měsíčně. Počítali jsme s tím,že budeme něco doplácet,ale tolik????? V prosinci 2011 jsme se nastěhovali do starého kamenného RD v podhůří -8 místností,kde jsou radiátory,z toho ve dvou se tuto zimu netopilo.Máme úplně nový kondenzační kotel Panther 25KKV (Protherm),pořízený v listopadu 2011-od té doby topíme+ ohřev teplé vody. Nedalo mi to a podívala jsem se drze na venkovní plynoměr,protože faktura jaksi nedorazila,pouze výhrůžná SMS s dlužnou částkou. Na hodinách spotřeba 7.328 m3!!!! cca od zapojení do včerejška. To je jen příklad,že v tom nelítáte sama. Přijde mi to nesmyslné,protože okolní stejně velké a stavěné RD platí zálohy mezi 3.500-4.000 a v pohodě jim to stačí (a vlastní starší kotle na vytápění) Mám se zastřelit???

Spotrebu nekomentuji.

Je to jako spotreba u auta, jeden má 4,5 l/100km, druhej 8,5 l/100km, jezdí stejným autem, v jedné lokalite. .... spotreba je daná stylem jízdy.

Co se týka kondenzačního kotle, vypadá to, že nechápete kdy, tedy v jakém režimu, je kondenzační kotel úsporný oproti klasickému kotlu. Pokud výstupní teplota topné vody z kotle je vyšší než cca 55st Celsia, potom kondezační kotel je provozován v režimu kdy už není rozdíl v účinnosti oproti klasickému kotlu !!!

K využití dobrých vlastností kondenzačného kotle je potreba topný systém prispúsobit, ten musí být k vytápeni relatívne nizkou teplotou topné vody navržen, obvykle to chce radiatory s velikou plochou nebo podlahové topení.

Ak Váš topný systém není schopen vytopit místnosti pri teplotách topné vody do 50-55 st Celsia, potom je Vám kondenzační kotel k ničemu.

Pravdepodobne jste zbytečne vyhodili peníze, nechali jste se zblbnout prodejcem, prípadne jinou osobou ?

Předem děkuji za odpověď i za Váš názor! Potřebovali jsem rychle topit a vytopit 3 roky neobývaný dům a to byla jediná možnost. Komíny nefunkční (kamna na tuhá paliva). Uvažujeme teď o kombinaci krbovky na TP a plyn na dotápění. Je fakt,že máme zřejmě obrovské úniky, změřila jsem spotřebu za 24 hodin a bylo to 22m3,a to jsme podstatně stáhli teplotu jak na topení,tak i na vodu. Asi jsme opravdu neudělali nejlépe s tím kotlem. Řídila jsem se vytápěním z minulého domu,kde jsem bydlela a tam to fungovalo(stejný kotel, cihlový dům-možná ten rozdíl)- zálohy kolem 3 tis. a přeplatky. Njn,chybama se člověk učí.....

Nechapu, proc jste se na plynomer podivala drze, a taky proc az ted. Kdybyste alespon zpocatku odecitala cca jedenkrat mesicne spotrebu, tak byste problem odhalila a mohla resit davno.
20 kubiku denne je dost hodne, ale kdovi co tam provadite.
Kazdopadne mate vhodny objekt pro vyzkouseni tepelneho cerpadla, pri vasi spotrebe bude navratnost snad jen 4 roky!

Jste hodná, že jste to nepochopila zle :-) , nemyslel jsem to zle.

To my mužský holt neustále něco zkoumáme, měříme atd., zvlášť v novém domě.

Pokud vaši sousedé mají podobné domy a mají poloviční spotřebu plynu(i to je dost), pak je třeba se nad tím zamyslet, musíte někoho pozvat, kdo by mohl navrhout nebo i udělat změny.
Když si uvědomíte, že za 4 roky zaplatíte cca 400tis., tak to za to stojí, ne.

Na dálku je nemožné něco neobecného poradit.

Dobrý den ,také bych měla dotaz ,bydlíme v bytě 2plus 1 70m
topíme plynem a sporák máme na plyn zbytek elektrika,dnes mě přišlo vyučtování že doplacíme 50 000kč za 8 měsíců co tu bydlíme(přistěhovali jsme se v dubnu)což bylo už téměř pěkné počasí,tak jsme nemuseli moc topit,měsíční zalohy jsem dávali 1200.-na vyučtování je že jsem protopili 3880(M3)za těch 8 měsíců,je to vůbec reálné?jsme 3 člená rodina z toho je 18měsíční syn a opravdu doplatit 50000kč a k tomu nám zvýšili zálohy na necelých 10 000kč měsíčně což je pro nás strašně moc peněz jen za plyn,je možné že se stala někde chyba?
Všem moc děkuji za odpověd,jen tedy dodám,že teplota doma je okolo 21-22 stupnů.

realne je vsecko. my bydleli zhruba ve stejne velkem byte v pronajmu. byl to mezonet a fuj uz nikdy vic. plynem se pouze ohrivala voda a topilo. zbytek byla elektrina. zalohy jsme meli 1500. kotel mel zasobu vody tusim nejakych 60litru a nechali jsme ho vytapet na cca 40st. teplotu v byte jsme meli na 21 kdyz jsme byli doma a na 19 kdyz jsme byli v praci, celou zimu jsme klepali kosu. vanu jsme si nedavali a sprchovali se na rychlika a tesili se kolik nam vrati.navic termostat byl v dolni mistnosti takze teplo slo nahoru kde bylo nedychatelno a dole zima. doplaceli jsme 2tis. rikam si kolik bychom doplaceli kdyby jsme topili na 23 (jak jsme byli vzdy zvykli) a sprchovali se normalne (tzn obcas vana a sprchovani delsi nez 5min)???

Na te fakture je jiste i informace o cenach za jednotku (MWh). My mame pro srovnani protoceno asi 40000, rodinny dum, pred rekonstrukci (nezateplena strecha, stare dvere atd.), kotel ohriva i vodu (jako karma) a na plynu se vari. je to 2200M3. Vase temer dvojnasobna hodnota mi prijde opravdu hodne na maly byt.

Podle mě je ta spotřeba (m3) nenormální. Otázkou je, zda v tom nejsou nějaké kubíky od předchozího majitele. Ověřovali (zapsali) jste si kubíky na hodinách při nastěhování? Kontaktoval bych plynárny a chtěl hodiny vyměnit. Snad tam někde není někdo načerno napíchnutý, snad plyn někde jen tak neuniká.

Bydlím ve velkém baráku, nezatepleném, a za rok se mi spotřeba pohybuje kolem 3000 m3 (2700-3500 dlouhodobě). Topíme a ohříváme v bojleru vodu (celoročně).

Ja mam spotrebu cca 1200 m3 za rok v prizemnim byte 3+1 75 m2 strop 3 m plast okna castecne zatepleno vsude koberce drevene podlahy. topim pres den na 22° v vecer na 20.5 ° .Sousedi se stejnymi byty maji spotrebu 700m3- 2400m3 takze opravdu zalezi jaky kotel jak topi kdy topi. tech 700 ma rodina se 3 detmi takze koupanim to nebude. jinak mimo topnou sezonu mam spotrebu 150-200 m3 cca 6 mesicu

všechny spotřeby co tu byly řečeny jsou reálné, ikdyž se některé zdají nenormální.
my jsme za období březen 2012 - únor 2013 (byly silné mrazy ) měli spotřebu 16,6 MWH, celková cena cca 27 tisíc.

specifikace : plynový kondenzační kotel Hermann 27kw. dům starý cca 70 let nezateplen, zatepleno pouze podkroví tloušťka zdí cca 50cm
doma topíme ve 2 patrech na 23 - 23,5 st. mimo ložnici, tam na cca 21st. na radiátorech termohlavice + kotlem ohříváme vodu.

švagrová má cca 1,5x větší dům, ale tl. stěn jen 30cm a ta protopí přes 70 tisíc.

manželka když bydlela v německu, měla malý byt cca 40m a díky starému kotli protopila to co my v baráku.

takže možné je vše. Jen těch ukazatelů je velmi mnoho..... od stylu vytápění až po tepelné ztráty Hodně také udělá netopit když nejste doma, ale nenachat dům vymrznout !!! RADA : pokud nejste přes den doma, nastavte teplotu vytápění cca o 3-4 st. nižší. Doporučuji tedy používání termostatu.

Pro ty kterým se to stejně nezdá, zkontrolujte si hodiny, jestli se netočí když kotel neběží, nebo kolik si kotel dokáže vzít třeba za 8 hodin vytápění.

Topenář.

Zdravím, my ve dvou bydlíme v 1+1 (40m2) ve starém cihlovém domě (plastová okna). Oba chodíme do práce, topíme většinou mezi 18-22 hod. s termostatem nastaveným kolem dvaceti stupňů. Kotel (taková stará zrůda - Mora 674) se taktéž používá pro ohřev vody (neustále je potřeba topný systém dotlakovávat), na plynu se i vaří (1x denně).
Je normální spotřeba 634m3 (podle propočtu RWE 6724 kWh)?
Jak případně řešit úspory?

Jestli je spotřeba vysoká nebo ne, záleží na tom máte byt nebo dům (já to nepoznal). A jak jste na tom s vlhkostí. Protože pokud je vlhkost v normě, můžete jít k úsporám cestou izolací i výměnou kotle za úspornější. To aby ale asi znamenalo i výměnu radiátoru. Kondenzační kotel je úspornější při nižší teplotě otopné vody. On i klasický kotel má menší ztráty, pokud je teplotní spád nižší. Tomu ale odpovídá potřebná plocha radiátorů (větší).

Dobrý den, tada spotřeba je reálná. O kolik stupňů je rozdíl teplot mezi tím když netopíte a jste v práci a tím když jste doma a topíte ? Pokud necháte byt přes den příliš vychladnout, tak je pak vytápění na požadovanou teplotu náročnější. pokud systém musíte stála tlakovat, tak bude již tlaková nádoba (expanzka) vysloužilá. Raiátory úravidelně odvzdušňujete ?

2g dům 120 m2-18st .stejný profil stavení, topení řešeno kotlem tuhá paliva(radiátory) + plynoé vytápění/přitápění/ v chladných dnech,nevaří se plynem = obec= VČ = vyúčtování za minulý rok -16000Kč(+/- pár kč)

být v teple něco stojí.

je to zhruba stejné ať už jiný dodavatel bo ne. jen jsem chtěl dodat že za "komfort se platí" otočit kolečkem je vždycky jednodušší než si v lese nadělat nějakej ten doubek, dopravit ho domů a vlastnoručně spálit.

Zdravim. Domek 3 plus 1. 85m2 zdivo plna cihla secerni strana 45 jizni 30cm. plastt. okna a neuateplen. na plynu varime, ohrivame vodu a v noci topime. pres den krbova kamna. nasrehovali sme se v srpnu. do ted spotreba 400m3. platili jsme ted neco pres sest tisic. je to ok???

ja bych se taky neznervozňoval touhle spotřebou=cenou. je to myslím na takový dům optimální...

vzít si to že denně něco štípat, nebo topit uhlím...škoda mluvit, jestli jde jen o komfort/vytopení toho objektu.

jde o to že pokud topíš plynem, hlídat si jestli můžeš vyvětrat půl hodiny nebo když je pěkně třeba půl dne je když topíš plynem opruz.

Vytopit barák na 30 stupňů plynem umí každej ale vyměnit ten vzduch a nebát se otevřít/okno ventilačku to už s plynem si dvakrát rozmyslíš. s tuhýma palivama je to za prvý potřeba a tolik tok to neřešíš.

když si vyvětráš tak je jasný že plyňák jede jek praštěnej aby dohnal to co je nastavený, u ustředního topení/kotle/kamen tohle nemusíš řešit, když máš co do něj pak hodit a nehoníš ten plyňák furt.

každý má něco svýho, radši bych investoval do kotre a ustředního topení než topit plynem...ale tot můj názor

Všema těmahle kecama jsem chtěl jen říct že uváděná spotřeba je víc než mezích=když topíš jen plynem. a značku kotle bych neřešil

Máme 3 roky starý dům,přízemní, 230 m2. Vytápí se mimo skladu a dvougaráže, t.j. cca 180 m2 ve dne na 22 st., v noci 19 st. Spotřeba plynu (topení+TUV) 1040 m3/rok. Záloha 1300,- Kč/měs. Z těch Vašich plateb by mě teda kleplo.

Barák asi 180m2, nezateplenej.
Vytápíme 80m2(obyvak, koupelna,...)+30m2(jen trošku) na 19°C přes den, 17-18°C na noc.
Denní spotřeba 7-9m2 v letošním lednu/únoru.
Teď už vypínám přes den a větrám. Spotřeba asi 4-5m2.

Přitápěli sme i dřevem pozdní odpoledne/večer.

=> vychází to asi na 3k zálohy + dřevo

No já to vezmu z ženského pohledu (nikdy jsem nechápala fyziku). Barák máme 9x9 metrů se sedlovou 45°šikmou střechou - podkrovím s vikýři, které vytápíme na 21°C celé dny (děti doma) a v noci na 16°C. Přízemí domu vytápíme na asi 17°C. Kotel patnáctiletý Vailant 18 kw plyn. Teplá voda el. boiler. Zdi tvárnice porobeton 20 cm a polystyrén zvenku, střecha by chtěla zateplit líp, oken hodně starých dřevěných bez těsnění (v domě s plastovýma se dusím)... Poloha 300 n.m. Topíme pořád na nízkou teplotu otopné vody tak do 45° max?? (na radiky je příjemné opřít nohy - nepálí to). Loni a předloni spotřeba za topnou sezonu asi za 22 tisíc ročně. Tedy pro porovnání...

Novostavba RD, 120m obytne plochy, Luhacovice, nemame jeste ani fasadu je to zatim je v cihle, alw zatim nejsou penize tak bydlime :)
Ve spodnim patre mame velka hlinikova okna na J, da se rict, ze je tam prosklena cela spodni jizni strana obyvaku. Bydlime tam 2 roky. Prvni rok jeste nebyl zapojeny plyn, tak jsme zimu prezili na krbovych kamnech. posledni rok uz plyn jede. Peclive odecitam kazdy mesic vsechny hodnoty energii. Celorocne kotel ohriva vodu, listopad az brezen se zaply radiatory + podlahovka. Podlahovku mam v celem spodnim patre + horni koupelny a zadveri cca 80m plochy. Radiatory (2ks) v detskem pokojiku a loznici se spinaji jen na noc, jeden v herne je zatim vyply furt, protoze male deti si zatim hraji s manzelkou dole. Ta je na materske s miminem takze se topi aby mela komfort. Prumerna mesicni spotreba v letnim obvodbi je 15m3 - ohrev vody. V zimnim obdobi 200m3. Krbovyma kamnama topim obcas kolem toho rijna a dubna, kdyz uz je vse vyple a rana byvaji chladne. Zatopim vecer a do rana to necham jet. Kaman jsou obyc bez vymeniku, ale jsou to Jotuly a kdyz je nalozim do rana krasne jedou. Mame mimino a pres den to moc nejde, je porad zvedave a leze k tomu :) Na plyn konden,. kotli mam nastavenych 19°C, do okruhu se pousti tusim 45°C, ale z hlavy to ted nevim. Do kotle zapojene venkovni cidlo na severni strane domu + je jedno cidlo u termostatu v podlaze. funguje to docela presne. Pokud pres noc mrzlo tak mam rano krasne teplou podlahu. Casovy spinac jsem do zacatku prvne nastavil at ohrev teple vody vypne po 22.00 a zapina v 7.00, to same nocni rezim pro radiatory / podlahovku, s detma jsme unaveni a chodime spat realtivne brzy. V hlavnich propojene obytne mistnosti - spodni patro - obyvak 60m2 (nepodklepeny) jsem prubezne meril teplotu a byla kolem 20. Rano nekdy treba 18-19. Az deti povyrostou tak samozrejme pustim na plno pokojiky. Chci tim vsim rict ze dobre navrhly barak vcelku zadarmo vytopi slunce. Dobre jsem to otestoval celou lonskou. Stacilo kdyz od rana svitilo slunce a vlednu jsem nemusel topit v krb. kamnech, bylo tam za chvilku pres 23. Letos uz se to s podlahovkou nejak popasovalo samo. Pro predstavu domku, tady ma zena nejake album http://www.modrastrecha.cz/blog/ganna/album/domek- luha/ je tam i pudorys. Horni patro ma na prosklenou plochou presah a v lete tak odstini horke letni slunce, loni kdyz byly dlouho 36 tak to teda uvnitr skocilo na 26 ale jen na par dnu, zbytek leta 22-24. V zimmne to prosviti cele. Nejsme zadni punkaci co maji radi 16°C, ale ani nepretapime, kotel (nejkayten Vaillant eco Term)jsem nedavno videl v akci za 35.000, ani jsem si nejak dlouho nehral s programovanim, v zadnem pripaden nemame "chytry" s wifi termostat. ventilama, ael asi se to seslo v dobrem.

Po letech ozivim ;):
Mam podle mne velkou spotrebu plynu. Zatim to neresim, vydelavam, ale za 15 let duchod a nevim nevim... Ted v zimnich mesicich kdyz necham kotel (starsi na stene Junkers) bezet na termostat s nastavenou teplotou cca 22 stupnu celych 24 hodin, mam spotrebu cca 24m3. Ale v teto spotrebe je jeste plynovy sporak a starsi plynova karma Junkers v koupelne. Dum stary 7x17 metru, steny 50cm, nezatepleno, okna plastova, plocha spodku cca 100m2, pudni vestavba plocha cca 50m3. Radiatory dole v prizemi litinove (5ks) a deskove (4ks), vrch pouze deskove (3ks = 2 pokoje a 1x chodba). Rozvod topne vody starymi zeleznymi trubkami (prumer 23mm?).
Kdyz dam kotel pouze na casovac (jsme v praci-vypnuto 8-14h, spime vypnuto 23-3h), spotreba je cca 15m3 za den. 15,-Kc/1m3 a je to spotreba na ten casovac cca 230,-Kc denne. Mesicni zalohy 5880,-Kc.
Takze kdybych v zime nechal jet kotel porad na termostat na tech 22 stupnu, za zimni mesic projedeme 30x24m3=720m3=cca 10.800,-Kc.
Kdyz to prepnu na ten casovac, tak je to 30x15m3=450m3=6750,-Kc.
Tak a ted uz jen zjistit, jak se na te spotrebe podili plynovy sporak a karma. Zena dost uklizi, myje nadobi...a taky dost vari.
Rocne tedy platim 12x5880=70.560,-Kc, minuly rok mne byl vracen preplatek 18.000,-Kc coz nechapu, ale mozna to bylo tim, ze jsem dal zene nuz na krk a zacala kotel skrtit a konecne prestala chodit po baraku jen v kalhotkach :D Takze za minuly rok jsem zaplatil cca 52.000,-Kc...
Vse pisu jen proto, aby Ti, co maji starsi nezatepleny dum a delali si topeni sami bez jakekoliv "rozvahy" meli nejake srovnani.

Vaření a karmu zjistíš v létě, když netopíš. Vloni byla mírná zima, proto nižší spotřeba.
Jak často čistíš výměník kotle a karmy?
Stěny domu jsou tenké a utrácíš svoje peníze za ohřívání cizího vesmíru.

Jasne-mas pravdu. Az bude teplo a vypnu kotel, mrknu na spotrebu karmy a sporaku. Vymeniky cistim kazdou sezonu, resp.u karmy delam proplach kyselinou a cistim horak, u kotle jen horak (nebo mam cistit kyselinou i ten vymenik u kotle?).

Čoveče, našetri si cca 200-litrov na 25cm oplášťovanie, výmena okien za izotremické trojsko, prípade stropy z podhľadu v interiéri zatepli na 5cm drevný rošt vloženým polystyrénom natavený z jednej strany alobalom prekrytý sadrokartónom. Spotreba ti klesne na 1/4-nu, to ti garantujem.

Mám chalupu 380m2 z obvodového muriva 45cm Ytong, opášťovanie 30cm fasádny nobasil, trojsklo, okná situované z južnej strany komplet plocha až k základom, z exteriéru sú metalické, sklopné žaluzie, krytálové kúrenie v celej stavbe aj v dvojgaráži, pričom sa mi zopne na 30 minút kotol raz za 24 hodín ak je vonku pod 5°C.

Na prízemí mi stačí okúriť spodok stavby na 22°C spustený mrazák, chladnička, varná kanvica, naaumulovaný 1.500l boiler teplej a úžitkovej vody s hadom napojený na Buderus, ktorý je v stred chalupy na schodisku vedúce do pivnice a vlastné poprďovanie, prípadne 36,5°C teplo z muskulatúry.

Ročne platím cca 350€ za energie, vrátane. Mám v kuchyni varnú dosku 50:50 indukcia a infra. Proti smradľavému plynu a jalovej spotrebe plynu "nebe a dudy". Na el. príkone 150W (ako jedna žiarovka) vrie voda v špeci hrncoch s obsahom 5l ako divá, až je mi divnô. Riady, panvice na smaženie, kastróle sú čisté, za tridsať rokov, ako nové z "Tuzexu".

Síce hore, na zateplenom podkroví je kosa, max.15°C v prípade, ak sa manuálne vypne izbový termostat druhého okruhu podlahového kúrenia napriek tomu, že tvorí vrstva izolačného nobasilu hrúbku 40cm medzi hranolmi + reflexná fólia, dosky, šindľe, vzduchová medzera medzi šindľami a z interiéru sadrokartónové dosky.

Mazec. To bych to mel pekne zakonzervovane :D Jsem zivnostnik, delam sam a 200k je docela utopie :( Na uctu mam tak na 2 mesice provozu domu a ne a ne se posunout dal... Ve 25 letech jsem sel na soukromo a rikal jsem si, jak vse zvladnu. Vidis - uplynulo 25 roku a jsem rad, ze dum stoji, ma 20 let novou strechu, 10 let lehkou fasadu a 2 roky nove vydlazdeni. Znova to cele prekopavat, tak to uz asi do duchodu nedam... Jeste ke vsemu jsem si naboural pater po padu na zem... Opravari v nemocnici me dali dokupy, ale uz na sebe musim byt opatrny... Joo, kdyz se dari... :DD

Termostat je pry k tomu kotli Junkers originalni. Nic o nem nevim. Jen - ze nema jen stav VYP/ZAP, ale jeste neco k tomu. Koleckem natocim teplotu a vim, ze kdyz kotel bezi a ja tim koleckem otocim jakoze snizim teplotu, kotel hned nevypne, ale snizi plamen a za chvilku to pripadne vypne... Hrozne to vysvetluju, vim a omlouvam se ;)!
Drive jsem ten termostat mel v nejvetsi mistnosti (obyvak 5x6m), ale to byla teplotni tragedie. Kotel jel tak, ze vsechny ostatni mistnosti byly horke, dokud se nevyhral ten obyvak. No a potom zase byla vsude zima, i v tom obyvaku, nez se zase kotel sepnul. Vim, ze je vsechno blbě, resit to tady nemusime. Muj prvni prispevek mel byt jen tem, kteri se taky podivuji nad svoji spotrebou plynu a kdyz uvidi moji, tak budou svym zpusobem klidnejsi... :).

Zapomel jsi na rekuperaci. Vono provozovat zateplenej a utesnej barak bez vyreseny ventilace je spis za trest nez bonus. Nerikam, ze to nejde, ale je to nepohodlny.

A jestli 150W uvari 5L vody? Uvari, ale ne driv nez 3.5h(a realne s ucinostma spis kolem 5h). Fyziku neukecas ani indukci, ani specialnim hrncem od Horsta Fuchse.

Tak ,když si to tady čtu,tak je to šílenství. Já mám dvougenerační dům 180m2 topím na 25-27stupnů horká voda teče bez omezení spálím na přepočet plynu 8tisíc kubíků,ale jelikož topím dřevoplynem dřevo si za jeden den nadělám s klukem vlese pro svou potřebu,tak topím za ten den práce,protože 130 000kč za den v té těžbě nevydělám.