Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pila na kámen (minerály)

Zdravím všechny kutily. Nevím si rady jak postavit pilu na kámen, abych mohl řezat nalezené vzorky minerálů. Prosím o radu a nebo plánek jak na to. I za odkaz na někoho kdo by poradil a nebo už má zkušenost s řezáním minerálů. Představoal bych si pilu s kotoučem 200mm a hlavně aby tam bylo chlazení.
Předem děkuji za rady.

kamarád má 230mm flexu s tenkým diamantovým kotoučem upevněnou na pokosové rameno, zepředu do řezu přikapává vodu z kohoutku, ještě to má udělané tak, že na rameni je závaží, které tlačí kotouč k řezanému materiálu stále stejnou silou, následně řezy leští pod vodou či v oleji na několika různě hrubých brusných kamenech

Na minerály se používají speciální řezací kotouče. Celkem dobrý popis o zpracování je tady: http://www.mineral.cz/opracovani-sbirkovych-kamenu -clanek-2004030802.html a kotouč třeba tento:
http://www.mineral-blaha.com/diamantovy-rezaci-kot ouc-250-mm-07-mm/?PHPSESSID=1e1708650dc1ed4e493fb2 9eb33a45d274dc64ef.
Mám už několik let rozestavěnou pilu + brus na kameny ( ještě nebyl čas na dodělání ). Mám ji dělanou podobně jako profistroj na řezání minerálů. Kotouč na hřídeli s motorem je na výkyvném rameni.
Pod ním budou vodící tyče, po kterých bude jezdit stolek s upnutým minerálem od předu dozadu. Vždy při zpětném pohybu sjede celé výkyvné rameno o pár desetin mm dolů do řezu. Je to kuli tomu,aby se chladicí kapalina dostala do celé šíře řezu a mohly se vyplavit kousky rozbroušeného minerálu (spíš taková kaše). Jinak by mohlo dojít k prasknutí minerálu a nebo zvýšenému opotřebení kotouče.
Je velmi důležité z hlediska bezpečnosti perfektně vyřešit kryt proti stříkající a stékající vodě - bude tam motor na síťové napětí. Také dost problematické může být upnutí minerálu, protože každý kamen má jiný tvar. Dřív se minerál lepil na podložku, na které se řezal. Takže nemusí to být až tak jednoduché. Hlavně je třeba mít na zřeteli bezpečnost práce - úraz el. proudem, vymrštění
špatně upevněného řezaného kamenu. jinak tady je odkaz na youtube pro inspiraci, i když tobě by stačilo asi něco menšího :))watch

Menší kameny by v ruce řezat šly, ale větší a zvláště když kámen bude ležet na jednom bodě , tak těžko. Stačí aby jsi ho trochu odklonil od řezané osy a buď praskne nebo ti namlátí.Je fakt ,že ty tenké plechové kotouče si dají co se týče tohohle dost líbit. Mají ale snahu podřezávat. Znamená to, že i když začneš řezat rovně , tak v důsledku přechodu na vrstvy o různých tvrdostech
(křemen/kalcit) mají jakoby snahu zatáčet. Potom takové křivule dobrušovat do roviny je dost zdlouhavé a pracné. Taky jsem to zkoušel v ruce , ale jdou tak kameny do cca 5-7 cm. Když budeš mít potom třeba achát , kde uvnitř budeš mít dutinu s ametystem, křišťálem... můžeš krajní krystaly uštípat.Je to ale taky hodně o cviku a zkušenostech, člověk si to musí vyzkoušet a osahat...úplně všechno se teorii nedá naučit.Je dobré začínat řezat něco měkkého - pískovec,kalcit a postupně zkusit něco tvrdého acháty ,arakaurity...

A ty jsi to řezal na podomácku udělané řezačce a nebo koupené?,a ještě bych se chtěl zeptat jak nejlépe udělat leštičku s bruskou. |Je lepší vodorovně a nebo vertikálně. a jaké doporučuješ motory jak na pilu tak na brusku s leštičko?
Děkuji Jirka

Tenkrát jsem si udělal takovou provizorní řezačku na zkoušku - kámeny jsem řezal v ruce. Ona přímo řezačka na minerály se asi pro domácí použití za rozumný peníz nekoupí.Ale není to nic složitého si ji vyrobit. Musíš mít ale alespoň základní dílenské vybavení a možnost svářet a soustružit.
Co se týče brusky tak mám litinový kotouč o prum. cca 550 mm a tl. 15 mm . Upravil jsem si na ni hřídel na cirgulárku, která je umístěna svisle a tzn., že brusný kotouč je vodorovně. Úprava hřídele spočívala ve výměně ložiska u příruby za kuželíkové, aby zachytávala svislý tlak. Brousím na tzv. volném zrnu - korundový prášek. Od kameníka jsem si sehnal 3 různé zrnitosti a začíná se brousit vždy od nejhrubšího.Je potřeba do toho přikapávat vodu, aby se vyplavil odbroušený materiál, jinak tam za chvíli bude bláto. Při výměně brusiva za jemnější je zapotřebí dodržovat perfektní čistotu a předešlé brusivo 100% odstranit. Když tam něco zůstane tak to bude dělat pořád rýhy a nikdy to nebude hladké. Ti co se s tím zabývají více, tak mají takové brusy třeba 3, a potom při přechodu na jemnější brusivo už jen dokonale očistí kameny. Nakonec se to potom leští na tvrdém filcovém kotouči na leštící soli .
Co se týče výkonu motorů tak na řezačku mám 1kW - cca 2000ot/min na hřídeli kotouče. Stačil by bohatě ale i 0,5kW. A na brusku mám 0,55kW a mám to pomocí řemenice spřevodované do pomala.Tuším, že jsem to tenkrát počítal asi na 150 ot/min.Rychlejší to být nemůže, protože by se vlivem odstředivé síly rozstříkávala voda, která se přikapává. Na leštění tam mám cca 1000ot/min. Kotouč je ze dřevotřísky a je na něm nalepený kus tvrdého filcu. Používá se lešticí sůl a leští se na sucho.

Co s tim vsichni furt mate? Prijdete mi s tim hlidanim stari prispevku jak posahany. Kvalita i mnozstvi poskytovanych vedomosti muze pri vytahovani starych prispevku vyrazne vzrust - zatimco tvuj vyblitek (a nasledne i muj) jsou v tomto vlakne uplne k nicemu. Prosim admina, aby je sec mozno smazal oba...

Tenkrát cca 500 Kč ...před 13 lety. Tenkrát to měli zrovna na skladě hotové, velká náhoda. Nejlepší zjistit, kde máš v okolí nějakou slévárnu a domluvit se snima co potřebuješ. Třeba budou mít nějakou kokilu, do které by ti to odlili. Jinak by to asi bylo dost drahý. Chce to ale hledat, volat, ptát se. Jak se říká - Líná huba, holé neštěstí...;-)

No moc se v tomhle nevyznám, ale měla by to být asi šedá litina. Já ani nevím přesný důvod, proč se to musí dělat z litiny. Asi to bude kuli tomu, aby se z kotouče neuvolňovaly šponky , ale litinový prášek, který se vyplaví ... Kdysi jsem to taky zjišťoval, protože pro mně bylo snazší sehnat železný plát, důvod jsem nezjistil, ale určitě nějaký bude. Možná najít nějake forum na netu, které se tímto zabývá. Snad by poradili.