Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpousteni radiatoru

Zdravim, chtel bych poradit kolik vody mam odpoustet z radiatoru slysel jsem ze kdyz od tejka jenom voda je to zbytecny ma se to prej delat jenom kdyz to malo topi a musi se odpustit vzduch.ja mam v byte 4 radiatory ztoho 1 je na plno a nehreje skoro vubec zkousel jsem to odpostet a tece jenom voda a ostatni 3 fajrujou co stim muze pls byt?

Topil ten problematický radiátor někdy normálně?
Odvzdušňovací ventil musí být výš než zbytek radiátoru.
Neodvzdušňuj když oběhové čerpadlo "honí vodu"
Jaké máš ventily na radiátorech?

Samoregulační ventil má někdy ještě možnost nastavení ručně.
Po odmontování termohlavice se dá vnitřkem ventilu otáčet a tím se reguluje průtok.

Se vším souhlasím. Jen drobné doplnění: Některé radiátory mají regulátor průtoku ve zpátečce, když se odšroubuje čepička, je tam imbus na regulaci. Pozor, nevyšroubovat úplně, nemá doraz a hrozí vystřelení do xichtu a následně potopa.

//Edit: Většinou stačí odpouštět, dokud leze vzduch a dělá to cccss css css. Jak přestane jít vzduch, stačít to. Může však někde po cestě být vzduchový pytel. Prozkoumat potrubí, je-li někde oblouk do výšky, je vhodné tam osadit samoodvzdušňující ventily. Také je možné se pokusit pytel vyhnat. Roztopíme kotel co to dá, pustíme naplno nehřející těleso, ostatní zavřeme. Čas od času zkoušíme odvzdušňovat.

Vzduch sice je lehčí než voda, proto jsou odvzdušňováky nahoře. Leč běžící čerpadlo mocně saje a vcucává (přes zpátečku) vše s nejmenším odporem. Vzduch, maje menší cucací odpor se nasaje mnohem ochotněji, než voda. Samozřejmě, neplatí to všude, záleží na konkrétním tělese, jak je přiškrceno druhou regulací (každé těleso musí mít ještě jeden regulační prvek aby všechno nešlo hned prvním tělesem). Nutno dobře poslouchat, jestli se ozve "pššššššššššššššš" pro odpouštění, nebo "fssssssssssssssss" pro nacucávání. Též lze zjistit nasliněným prstem na odvzdušňováku, zdali se udělá bublinka či se to vsákne.

Dělá se to jak pravíš, akorát s vypnutým čerpadlem. Nejlépe, když ještě jeden pracovník pozoruje manometr a průběžně dopouští a udržuje přetlak, neboť není-li přetlak, není síly na vypuzení vzduchu a naopak voda má tendenci klesat zemskou tíží a vzduch opět nasávat. Odvzdušňování je holt věda :-).